معصومه میرابوطالبی (نویسنده کودکان)

سلام من معصومه میرابوطالبی هستم، نویسنده‌ی کودک و نوجوان. نکته‌ای را که می‌خواستم در این ویدئوی دو دقیقه‌ای به آن اشاره کنم اهمیت توجه مخاطب کودک و نوجوان در این حیطه‌ی ادبیاتی است، اینکه ما حتماً باید مخاطبانمان را خیلی خوب بشناسیم.

معصومه میرابوطالبی (نویسنده کودکان)

گاهاً در خلق یک اثر توجه ویژه به مخاطب نمی‌شود ، و نکته‌ی مهم دیگری که وجود دارد این است که به اقتضای زمانه نیازهای کودک و نوجوان، کمی تغییر کرده، تجربه‌های زیسته‌اش کمی تغییر کرده، حافظه‌ی بصری‌اش، حافظه‌ی شنیداری‌اش و تجربه‌هایی که در فضای مجازی دارد انجام می‌دهد کمی متفاوت است. همین‌ها معظل‌های جدیدی را برای کودک و نوجوان ایجاد می‌کنند که می‌تواند بستر ماجراهایی جدید برای بچه‌ها باشد و همین‌طور می‌توانند جهان‌های فانتزی و جهان‌های واقعیِ زیبایی را برای خلق داستان ایجاد کنند. برای همین به نظر من علاوه بر اینکه باید توجه‌ویژه‌ای بشود به مخاطب کودک و نوجوان، باید

نیازها و اقتضاهای آن زمانه و همین‌طور ویژگی‌هایی که یک جامعه برای خلق اثر دارد را بررسی کنیم و در نظر داشته باشیم تا بتوانیم اثری را خلق کنیم که با مخاطب خودش بیشترین ارتباط را برقرار کند و بیشتری تأثیرگذاری را داشته باشد.

با تشکر

keyboard_arrow_up