دیدار هیئت مدیره انجمن ناشران استان قم با تولیت حرم حضرت معصومه (س)

هیئت مدیره انجمن ناشران کودک و نوجوان قم و جمعی از مدیران آستان مقدس روز پنجشنبه (6 خردادماه 1400) در سالن محراب حرم مطهر بانوی کرامت با آیت‌الله سید محمد سعیدی تولیت آستان مقدس و نماینده ولی‌فقیه در استان قم دیدار کردند.

در این دیدار حجت الاسلام سبحانی مدیر انجمن ناشران کودک و نوجوان گفت: این انجمن در سال ۹۲ تشکیل و در مجموع ۶۰ عضو دارد که بیش از ۸۰ درصد کتاب دینی کشور در حوزه کودک توسط ۱۰ عضو فعال این انجمن تولید می‌شود.

دیدار هیئت مدیره انجمن ناشران استان قم با تولیت حرم حضرت معصومه (س)

سبحانی گفت: بیش از ۷۰ درصد کتاب‌های تولید شده در انجمن ناشران کودک ونوجوان قم در کتابنامه رشد آموزش و پرورش با عنوان کتاب‌های متناسب کتب درسی معرفی شده است. مسئول انتشارات نشرجمال مطرح کرد: در ده سال اخیر، ناشر برتر اکثرا از قم انتخاب شده است و این نشان از ظرفیت بالای ناشران این حوزه در شهر مقدس قم دارد.وی گفت: کتب حوزه کودک به ۱۳ زبان دنیا از جمله انگلیسی، عربی، آلمانی، پرتقالی، اسپانیولی، فرانسوی، مالدیوی، اکوادر و اردو ترجمه و چاپ شده و یا در حال چاپ است.

سبحانی با انتقاد از روند چند سال اخیر نسبت به یک کودتای خزنده جدی در عرصه ترجمه کتاب‌های اباهه گری عرصه کودک و نوجوان که به شدت رواج پیدا کرده گفت: این حرکت توسط تعدادی ناشر با سرمایه فراوان صورت می‌گیرد که هدفی جز منفعت و درآمد را درنظر ندارد.

وی عنوان کرد: در این کتب، اخلاق و بنیان خانواده ها مورد هدف قرار گرفته و از عبارات سخیف در خصوص افراد خانواده به صورت مکرر استفاده شده و با طراحی های زیبا و جذاب، ذائقه کودک ونوجوان مارا عوض می‌کند.

دیدار هیئت مدیره انجمن ناشران استان قم با تولیت حرم حضرت معصومه (س)

مدیر انجمن ناشران کودک و نوجوان گفت: با توجه به ظرفیت و استعداد شهر قم، به عنوان مرکز تشیع، انتظار و توقع ما و مخاطبان کتب دینی این هست که  در زمینه کتب دینی کودک از فروشگاه های و مراکز وابسته به حرم مطهر، جمکران و دیگر بقاع متبرکه امکان تهیه نیاز خود را داشته باشند و این مسئله نیازمند تعامل و درک اهمیت موضوع هست که موانع موجود برطرف و زمینه عرضه کتب فاخر و شایسته در این حوزه فراهم شود.

در ادامه این دیدار، آقایان اسماعیلیان، امیری و طباطبایی به عنوان دیگر اعضاء هیئت مدیره، ضمن تشکر از میزبانی تولیت حرم جهت برپایی این جلسه به بیان دیدگاههای خود پرداخته و آقای امیری، به عنوان ناشر بین المللی از تجربیات خود در عرصه ی بین الملل گزارشاتی را واصل کرد.

دیدار هیئت مدیره انجمن ناشران استان قم با تولیت حرم حضرت معصومه (س)

آیت الله سعیدی در این دیدار ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت حضرت حمزه سید الشهدا(ع) و وفات حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) گفت: تلاش برای نسل کودک و نوجوان هم زود تاثیر می‌گذارد و هم زود بازده و ماندگار است و تاثیر بسیاری در جامعه و آینده جامعه دارد.

امام جمعه قم گفت: یکی از کارهای مهم در عرصه کتاب کودک شناسایی نویسندگانی است که در حوزه کتاب کودک از منظر دینی دغدغه مند هستند که در این راستا گردآوری و جلسات منظمی برای ساماندهی افراد این عرصه باید دنبال شود.

سعیدی

وی با اشاره به دارالشفابودن حرم کریمه اهل بیت(س) و لزوم محوریت قرار دادن این مکان مقدس در برنامه‌های فرهنگی و دینی گفت: دارالشفا بودن حرم حضرت فقط برای امراض جسمی نیست؛ بلکه بزرگ‌تر از این مریضی‌ها، برای امراض روحی و اجتماعی هم است.

سعیدی افزود: گرداوری و شناسایی افراد و موضوعات وتولید محتوای صحیح دینی در موضوعات مختلف فرهنگی به خصوص کودک ونوجوان باعث ایجاد انگیزه خواهد شد.

تولیت حرم حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها گفت: غرب با تولید فیلم هاو محتوای غیر اخلاقی و ترویج روابط نامشروع و غیردینی سعی بر از بین بردن کانون خانواده‌های جوامع اسلامی دارد و این روش و سیره آنها است که داوم زندگی در آن معنا و مفهوم ندارد و درمقابل ما با نگاه خدایی و نیازهایی که داریم وتوصیه هایی که به ماشده است باید مقابل این طرز تفکر مسموم غربی ها بایستیم و امید به نصرت ویاری خدا داشته باشیم.

keyboard_arrow_up