آشنایی با شعر و ادبیات کودک و نوجوان، از گذشته تا به امروز

با توجه به کاربرد فراوان شعر در آثار مربوط به کودکان و نیاز به آشنایی با این شاخه‌ی هنری برای علاقمندان، انجمن ناشران کودک و نوجوان استان قم، با دعوت از استاد محمود پوروهاب، پیشکسوت در شعر کودک و تهیه و ضبط برنامه‌ای درسی آموزشی کرد تا با حمایت از شاعران و ناشرانی که در این زمینه تولیداتی دارند، و در صدد ارائه‌ی اثر برتر هستند، گامی برداشته باشد.

#این برنامه در 9 جلسه ضبط و تدوین شده است که نوبت برای علاقمندان بارگذاری و پخش خواهد شد.

آشنایی با شعر و ادبیات کودک و نوجوان، از گذشته تا به امروز

معرفی شاعر: محمود پوروهاب (شاعر کودک و نوجوان)

محمود پوروهاب، شاعر و نویسنده کودک و نوجوان، در سال 1340، در شهرستان رودسر به دنیا آمد. بعد از تحصیلات ابتدایی و متوسطه، درسال 1363 به قم آمد. دو سالی در حوزه های دینی مشغول تحصیل بود. از سال 1369، وارد عرصه ادبیات کودک و نوجوان شد و به طور حرفه ای کارش را ادامه داد. پوروهاب با بیشتر نشریات کودک و نوجوان همکاری داشته و دارد و تاکنون شصت کتاب در زمینه داستان های مذهبی، شعر، زندگی نامه و تحقیق از او منتشر شده و مقاله های بسیاری درباره شعر و نقد ادبی نوشته است.
او حدود بیست کتاب نیز زیر چاپ دارد. همچنین آثار فراوانی از او در جشنواره های گوناگون کشوری برگزیده شده است که از جمله می توان به کتاب های از احد تا اُحد، صدای زلال بلال، امام گل ها، پر از بوی گلابی، غروب آفتاب ربذه و مردی که اسرار سرزمین ها را می دانست اشاره کرد. پوروهاب به عنوان داور ادبیات کودک و نوجوان، در جشنواره های گوناگون حضور داشته و همچنین سال ها دبیر جشنواره کتاب سلام بوده است. به دلیل فعالیت های هنری و جوایزی که به دست آورده، از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و علوم، مدرک کارشناسی ارشد در زمینه ادبیات داستانی را دریافت کرده است.

مجموعه حاضر که شامل چیستی شعر، آشنایی با شعر، آشنایی با قالب‌های شعری، تاریخچه شعر به ویژه تاریخچه شعر کودک و … طی 9 جلسه ضبط ویدئویی و تدوین گردید و برای علاقمندان بارگذاری شده است. امیدواریم مقید و قابل استفاده باشد و مورد قبول شما واقع شود.

لطفا با نقطه نظرات و پیشنهادات خود ما را در هر چه کارآمد و بهتر شدن این گونه برنامه ها یاری فرمایید.

جلسه اول: شعر چیست؟ (آشنایی با شعر و تعریف شعر)

جلسه دوم: آشنایی با اهمّ قالب‌های شعری از گذشته تا امروز

جلسه سوم: سیر تاریخی و تحولات شعر کودک و نوجوان از گذشته تا به امروز

جلسه چهارم: سیر تاریخی و تحولات ادبیات کودک و نوجوان، بعد از انقلاب اسلامی

جلسه پنجم: شعر آئینی کودک و نوجوان

جلسه ششم: ویژگی‌های شعر خردسال، کودک و نوجوان

جلسه هفتم: اهمیت و جایگاه احساس، خیال، زاویه دید و زبان در شعر

 

جلسه هشتم: بررسی کارایی عناصر شعری در ادبیات کودک و نوجوان

چلسه نهم: جلسه کارگاهی پیرامون شعر کودک و نوجوان

keyboard_arrow_up