نشست هم اندیشی هیئت مدیره با مدیر انتشارات جمکران

اعضای هیئت مدیره انجمن ناشران کودک و نوجوان قم در نشستی صمیمی با آقای دکتر حسنی در محل دفتر انتشارات جمکران با هم به گفتگو و هم اندیشی پرداختند. در این نشست که با حضور همه ی اعضای هیئت مدیره انجمن با ایشان انجام شد، دو طرف از برگزاری جلساتی اینچنین که باعث هم افزایی و رسیدن به ایده های جدید و راهبردی در امر توسعه ی کتاب کودک به لحاظ شکل و قالب ظاهری، همچنین محتوی استقبال کردند.

در این جلسه آقای دکتر حسنی نکات و نقطه نظراتی داشتند که بدین شرح ابراز نمودند: _ ما معتقدیم از تجربه ی غربی ها حتماً با تبزهوشی و جراحی دقیق می توان بهره برد و استفاده کرد. _ما در تألیف و نگارش و میزان متن کتاب دینی هنوز به حجیت نرسیدیم، بلکه از برداشت کتب دینی به یک نتایج کلی رسیده ایم.

نشست هم اندیشی هیئت مدیره با مدیر انتشارات جمکران

_در بعضی از ابعاد روانشناسی و سبک کار و… می توانیم از کارهای موفق آنها (غربی ها) استفاده کرد و این غیر از غرب زدگی ست. _جایی باید باشد که به این موارد فکر و بررسی کند؛ انجمن ها و یا مؤسسات اگر با دغدغه های واقعی و مسئولانه برخورد کنند، می توانند به عنوان بهترین محل این تعاملات و بررسی ها باشند؛ به عنوان مثال در یک کتاب خردسال یا کودک یا نوجوان و جوان چه پارامترها و الزاماتی باید رعایت شود. چه مواردی در غرب انجام شده که خوب است؛ بررسی کردیم خوب بود و این شیوه چه بسا قرآنی تر باشد و امکان الگوگیری باشد.

_سنتی هست در حوزه کتاب کودک دینی به این که ما تعدادی نویسنده تربیت کرده ایم. کتاب در غرب از یک ایده خلاقانه شروع می شود؛ یعنی چشمه اش و خستگاه و نقطه ی صفر حرکتی اش می شود خلاقیت. اینجا از چه شروع می شود؟ از متون. ما اساتید بازنویسی هستیم؛ یعنی کلی آدم بازنویس داریم که خیلی هاشون الفبای فهم کودک را ندارند.انحصاری عمل می کنند و خودشان هم ارزیاب هستند و به ارزیاب از خارج مجموعه خودشان هم کارشان را ارائه نمی دهند. جایی مثل انجمن می تواند با ایجاد کارگاهی با داشتن مبانی دینی و قصه های علمی تخیلی، کمیک استریپ، پلیسی و… ترتیبی ارائه دهند و به این حوزه ورود کنندو این خلاء را ما به شدت نسبت به غرب داریم؛ یعنی حداقل به این توانایی برسیم که از کارهای حوزه ی دینی کودک چند انیمیشن عالی هم نه، لااقل متوسط ساخته شود و چون در طراحی اولیه مشکل داریم و کار نکردیم، هرچه جلوتر می رویم کار اغواکننده تر و سخت تر می شود.

نشست هم اندیشی هیئت مدیره با مدیر انتشارات جمکران

_ دقت داشته باشیم که جذابیت محصور به مرزهای جغرافیایی یک کشور و یا منطقه نیست و حتی بچه های ما را هم جذب می کند.در پایان حجت الاسلام سبحانی نسب، مدیر انجمن کودک و نوجوان قم اعلام آمادگی کردند تا در نشست های بعدی با داشتن موضوعی مشخص و بطور خاص موضوعات مطروحه در این جلسه کار عملیاتی شود تا ان شااله به نتایج مطلوب و پرخیر و فایده ای برسیم.

keyboard_arrow_up