مصاحبه با آقای قاسمی مدیر انتشارات کتابک

.
.
..
.
.
.بسم الله الرحمن الرحیم
در خدمت آقای قاسمی مدیر انتشارات کتابک هستیم.
معرفی کلی راجع به انتشارات خود داشته باشید، از چه سالی شروع به کار کردید؟ از ابتدا وارد کار کودک و نوجوان شدید یا قسمت‌های دیگر را هم تجربه کردید؟

در ابتدا خدا را شکر می‌کنم و از زحماتی که پدر و مادر و خانواده‌ام کشیدند تا به اینجا برسیم، تشکر می‌کنم. سه سال است که مجوز نشرمان را گرفته‌ایم. اما سابقه‌ی کاری‌ما در نشر، حدود 20 سال است. قبل از راه‌اندازی نشر خودمان، از همکاران دیگری مانند نشر براق استفاده می‌کردیم. دوستان زحمت کتاب‌هایمان را می‌کشیدند و با همان نشر، به چاپ می‌رساندیم. پس از گرفتن مجوز، کتاب‌هایمان را به نشر خودمان انتقال دادیم.  از ابتدا کار کودک و نوجوان انجام می‌دادیم.

 هدف‌تان برای ورود به این کار چه بود؟

اگر پایبند به هدف باشیم، هدف این است که وظیفه‌مان را انجام دهیم.

کمبودی در این زمینه احساس کردید؟

کمبودها همیشه بوده و است. خودمان را در آن حد نمی‌دانیم که کمبودها و خلأیی که در جامعه است را پُر کنیم. اما در کل، هرکس با احساس کمبودی مواجه می‌شود و خود را موظف می‌داند که کاری انجام دهد. ما هم با همین روند کار را شروع کردیم.

 بیشتر در چه موضوعاتی کار می‌کنید؟

قالب موضوعی که خیلی دوست داشتم انجام دهم و از پدرم الگوگرفتم، دانستی‌هایی راجع به دین است. دوست داشتم بچه‌ها واژه‌های خاص، اطلاعاتی راجع به دین، پیامبران، قرآن کریم، چهارده معصوم، اصطلاحات و واژه‌هایی که روزمره می‌شنویم، پای منبرها نشسته و در مدرسه‌ها شنیده‌ایم، گفتگوهایی که پدر و مادرها داشتند، از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها شنیدیم، را بدانند. بدانند فلان شخصیت مذهبی چه نسبتی با فلان معصوم داشته است یا فلان شخصیت چه ارتباطی با فلان حادثه و واقعه داشته است. الحمدلله کار در این زمینه جواب هم داده است. کتاب‌هایمان در راستای نام انتشارات «کتابک» کوچک و نُقلی با اطلاعات فوق‌العاده خوب، هستند که به زبان فارسی به معنای کتاب کوچک است. کلمه‌ای که در قرآن کریم، در سوره اسراء ذکر شده است و در برخی از ادعیه هم آمده است. به گونه‌ای می‌توان گفت این اسم هم عربی و هم فارسی است.

موضوعاتی از قبیل کتابک عترت که مربوط به معصومین و یکسری مربوط به دفاع مقدس است را کار کرده‌ایم. هر یک از موضوعات انبیاء، قرآن، نماز، ادعیه و دعا و نیایش را در کتاب‌های جداگانه‌ای داریم. چند کتاب دیگر در زمینه‌ی انسان‌شناسی، آشنایی با حیوانات، ایران‌شناسی، و کتاب خیلی کوتاه و خواندنی کتابک سلامت برای تندرستی را داریم. عقیده ما بر این است که هرچه کتاب‌ها، مخصوصاً کتاب‌های مرجعی که اطلاعات علمی دارند، کوچک‌تر باشند‌ و جملات کوتاهی داشته  باشند، بهتر جواب می‌دهند.

مصاحبه با آقای قاسمی مدیر انتشارات کتابک

 بیشتر کتاب‌هایتان در چه قطعی هستند؟

اکثراً نیم‌جیبی، پالتویی کوچک، جیبی، با مدل‌های مختلف و متنوع هستند. اغلب کارهای ما بصورت صحافی سیمی کار می‌شوند. خداروشکر موفق هم بوده‌ایم. تیراژهای قابل توجهی کار کردیم.

بیشتر در حوزه‌های علمی یا آموزشی کار می‌کنید؟ تابحال از کتاب‌هایتان در جشنواره‌ای انتخاب شده‌اند؟

هم علمی و هم آموزشی کار کردیم. دایره المعارف را هم قصد داریم انجام بدهیم. دو کتاب نُقلی کوچک به نام اطلاعات دانش‌آموز داریم که قطع نیم‌جیبی دارند و 32 صفحه‌ی دو جلدی هستند. این کتاب‌ها را داخل بسته بازی به نام جستجوی دانش داریم. جدای از کتاب‌هایمان بسته‌های کمک آموزشی خیلی داریم. پازل، جورچین، کارت بازی، بازی‌های مختلف با تنوع متفاوت و بسیار بالا داریم. در جشنواره رشد، 6 کتاب‌مان انتخاب شد. هر کتاب بیش از 400 اطلاعات کوتاه عمومی دارد. به ظاهر این کتاب‌ها برای بچه‌ها هستند، اما برای بزرگسال هم مفید است. این کوچکترین کتاب‌هایی بود که خیلی مورداستقبال قرار گرفت.

 پرفروش‌ترین کارهایتان هم همین‌ها بودند؟

پرفروش‌ترین کارهایمان، دانستی‌های عمومی هستند.

 کارهایی که از آن‌ها استقبال شده است، به لحاظ تصویرگری، محتوا … ویژگی‌های خاصی دارند؟

بله همینطور است. این کتاب‌ها دارای کیفیت خوب، صحافی متفاوت (سیمی) هستند. بلحاظ محتوا هم موضوعاتی که خدمتتان گفتم، به برکت همان بوده است.

کارشناس محتوا دارید یا خودتان انجام می‌دهید؟

تابحال که با توکل بر خدا، خودم به اتفاق یکی از فرزندان انجام می‌دادیم. زحمت کار گردآوری و تألیف چند کتاب را هم ایشان کشیدند. تعدادی را هم خودم انجام دادم.

 موضوعات را چطور بررسی می‌کنید؟ اینکه این دوره این موضوع باید کار شود؟

با توجه به شرایط کودکی و نوجوانی که داشتم، کودکان و نوجوانان زیادی را دیدم که سؤال می‌کنند و اطلاعاتی در این زمینه‌ها می‌خواهند. با کتاب‌های کوچک، بزرگترها هم انس می‌گیرند. زیرا کتاب‌های ما بلحاظ قطع در کیف و جیب جای می‌گیرند و همراه هستند. کتابی داریم که نامش را، کتاب همراه دانش‌آموز گذاشتیم. موضوعات مختلفی مانند دانستی‌های اسلامی، چیستان‌های اسلامی، اولین‌های اسلامی، ترین‌های اسلامی را دارد.

 جنبه‌ی سرگرمی‌ هم دارند؟

بله همینطور است و مورد استقبال آموزشگا‌ه‌ها، مراکز آموزشی، دولتی و غیر دولتی و همینطور مدارس است.

 با آموزش و پرورش همکاری می‌کنید؟

بله. از تمام دوستان تشکر می‌کنم. اچون کسانی‌که خودشان کارشناس هستند، کارهای ما را انتخاب کردند و این جای افتخار است.

 ناظر چاپ دارید یا خودتان نظارت می‌کنید؟

پسرم این کارها را انجام می‌دهد و در این تشکیلات خبره شده است. یکسری کارها را انجام می‌دهیم، تایپ، طراحی، … از همکاران کمک می‌گیریم، از کسانی که با تجربه دراین کار هستند.

 با ویراستار همکاری می‌کنید؟

بله گاهی اوقات، کارهایی که لازم باشد.

 با تصویرگران چطور؟

این قبیل کارها را به شرکت سیمای نور کوثر واگذار می‌کنیم.

 هزینه تصویرگری خوب به چه صورت است؟

معمولاً پرهزینه‌ است. دو کتاب شعر کوچک با عنوان «شعرهای خوب برای بچه‌های خوب» داریم که به چاپ دوم رسیده است. این‌ کتاب‌ها به دلیل نقاشی جدید، بلحاظ تصویرگری پرهزینه بودند.

 نویسنده‌ها به شما مراجعه می‌کنند یا نویسندگان خاصی دارید و به آن‌ها سفارش می‌دهید؟

تابحال بیشتر کتاب‌ها کار خودمان بوده است. کتاب شعر، کار یکی از دوستان نوجوان‌مان بود. برای یکسری از کارها هم در خدمت آقای مهاجرانی هستیم.

چه برنامه‌ای برای آینده دارید؟

برنامه‌های زیادی داریم. فقط این را می‌توانم بگویم که کارهای قشنگ و خوبی داریم منتهی شرایط مالی مساعد نیست.

 در نمایشگاه کتاب بین‌المللی تهران هم حضور داشتید؟

سالی که گذشت، اولین حضورمان در نمایشگاه کتاب بین‌المللی تهران بود. با یاری خداوند، فضای خوبی دایر کردیم. با اینکه فضای 7 متری در اختیارمان قرار دادند و بالای 30 عنوان کتاب داشتیم به خوبی دیده شدیم. به دلیل قطع کوچک کتاب‌هایمان 3-4 متر فضا داشتیم. همینطور جزء سه کاندید برتر بودیم. که یکی نشر سایه‌گستر قزوین و دیگری نشر جمال بود.

 خانواده هم نقشی در انتخاب این مسیر داشتند؟

بله. پدرم روحانی بودند. برای کارهایم از ایشان الگو گرفتم. در شب‌نشینی‌ها، نشست‌های روزهای جمعه، مهمانی‌هایی که داشتیم، دانسته‌هایشان را تبدیل به معما می‌کردند و مطرح می‌کردند. و این باعث شد که از همان کودکی علاقه‌مند به طرح معما برای افزایش دانش و آگاهی بشوم.

 شما پیش‌زمینه‌ی فرهنگی و دینی داشتید؟

همانطور که قبلاً هم گفتم، بله. به واسطه پدر با این موضوعات آشنا شدم.

 کارت بازی هم دارید؟

بله. حدود 10-15 مورد کارت‌های بازی مختلف داریم.

با موضوعات دینی هستند؟

بیشتر دینی هستند. کارت بازی با موضوعات احکام، کربلا، قرآن، انتظار و آقا امام زمان، پیامبران، معصومین، …. داریم که به صورت معما و سوال و پرسش و پاسخ هستند.

 با ناشران دیگر، غیر از مجموعه‌هایی که سفارش کار دادید، همکاری داشتید؟ ارتباط ناشرین در قم به چه صورت است؟

در کل خوب است.

 ناشرین از همدیگر حمایت می‌کنند؟

اگر حمایت کنند، بهتر است و اگر بیشتر حمایت کنند، فوق‌العاده بهتر است. ضرب‌المثلی داریم؛ دو باجناق هیچ‌وقت باهم دوست نمی‌شوند! همکاران و مخصوصاً ناشران هم همینطور هستند. بعضی‌هایشان خیلی صمیمی هستند، ارتباط کاری دارند. تبادل کاری‌شان خوب است. بدین صورت که اگر فروشگاه نداشته باشند، خیلی کمتر تبادل کتاب دارند و با هم در ارتباط هستند. و اگر فروشگاه و مکان عرضه داشته باشند، ارتباطشان نسبتاً بد نیست.

 به نظر شما انجمن می‌تواند جای خوبی باشد؟

انجمن فوق‌العاده خوب است اما بازهم نقاط ضعفی دارد.

 شما پیشنهاد می‌دهید کلاسی برگزار شود؟ استادی آورده شود؟

زحمات این چنینی خیلی خوب است. جلسه‌ای که بنده در آن نبودم، استاد صلواتیان را آوردند. شنیدم تعداد نفراتی که آمدند خیلی کم بود. کار ناقص این چنینی نباید انجام بدهیم.

 چطور می‌شود ناشرانی را که تمایل ندارند، آورد؟

باتوجه به اینکه تمایل ندارند، هرکسی ساز خودش را می‌زند. خیلی از ناشران‌مان ناشر نیستند، ناشر نبودند، ذاتاً هم علاقه‌ای به این کار ندارند. اصطلاحی را که می‌شود به کار برد؛ناشر نیستیم، واشر هستیم. دوست خیلی صمیمی من در یکی از میادین قم، فروشگاه مرغ فروشی داشت. با توجه به سوادش مجوزی گرفت. مجوزش هم دست این و آن بود. هردفعه کتابی با آن چاپ می‌کردند. و انقدر هم کتاب چاپ نکردند تا همان هم باطل شد. بعضی هم، هدفشان ریال است. ما نمی‌گوییم هدفمان ریال نیست، اما باید تناسبی هم باشد. دل بسوزانیم، بفهمیم این کار کجا به بار می‌نشیند؟ چه استفاده‌ای از آن می‌شود؟ آیا فقط پول مدنظرم باشد؟ خدمت رسانی هم باید باشد. افتتاحیه‌ای خانه آسمان هم استقبال خیلی خوبی داشت. فوق‌العاده بود. اکثر مسئولینی که دعوت شده بودند، آمدند. کار مفید و قشنگی بود. یکماه بعد، جلسه آقای صلواتیان برگزار شد که اطلاع‌رسانی نشد. وقتی اینطور شود هم برای ایشان و هم برای تشکیلات انجمن خوب نیست. هماهنگی‌ها خوب نبود.

 مسئله دیگر این است که بچه‌ها به کتاب‌هایی با چنین کیفیت خوبی دسترسی ندارند. فروشگاه انجمن مانند بهشت گمشده است. چرا تبلیغات نمی‌شود؟ یا بُن تخفیف به مدارس داده نمی‌شود؟ می‌توان این کار را کرد؟

_ به نظر من وقتی همه به سمتی حرکت می‌کنند، تو به سمت خلاف آب شنا کنی بهتر دیده می‌شوی. دوستان ما برای انتخاب فروشگاه، مخصوصاً فروشگاه مرکزی خیلی عجله کردند. شما تابلویی که معرف انجمن باشد را در آنجا نمی‌بینید. بایستی به نامِ دارالحدیث پرس و جو کنید تا بتوانید فروشگاه را پیدا کنید. جدایی از اینکه قم کتابفروشی ندارد. شاید بپرسید چرا؟ زیرا اکثر کتابفروشی‌ها در نقطه مرکزی شهر مانند خیابان‌های ارم، صفاییه و معلم متمرکز شده‌اند که بیشتر به شهرستان‌ها یا خارج از کشور پخش می‌شوند. اگر شهرستان‌های دیگر مانند قرچک، ورامین،‌ پیشوا، ساوه، سلفچگان، خیابانی مانند 45 متری صدوق می‌داشتند، 4 کتابفروشی و 4 فروشگاه عرضه محصولات فرهنگی را در آن خیابان می‌دیدیم. اما شما یک کتابفروشی هم در این خیابان نمی‌بینید.

یکی از مناطقی که برای فروشگاه مدنظر داشتم، اما موقعیت اقتصادی اجازه نداد، فلکه زنبیل‌آباد، فلکه شهید دستغیب است. کرایه‌هایشان خیلی سنگین بود. وقتی مردم به محلی برای خوردن بستنی بروند، قطعاً توقف می‌کنند و از فروشگاه دیدن می‌کنند. فروشگاه خودمان را هم همه می‌گفتند که کسی برای خرید اینجا نمی‌آید. اما مدنظرم بود که متفاوت‌تر از دیگران فکر کنم. مخالف جهت دیگران کار کنم. تشریف بیاورید و ببینید. در آن بلوار بیش از نیم‌میلیون تردد در روز، صورت می‌گیرد. کسی هم باور نمی‌کند. از اکثر نقاط کشور وارد قم شوند، بخواهند پذیرایی شوند، باید از آن مسیر تردد کنند. روستاهای خوش آب و هوا، پارک‌ها و فضاهای ما در این مسیر است. اما اگر اتوبوس مدرسه‌ای بخواهد به فروشگاه انجمن بیایید که تابلو هم ندارد، بُنی که به آن‌ها بدهی را بایستی هزینه رفت و برگشت کنند که باز هم نمی‌آیند. یک بار هم که بیایند و ببینند که اذیت می‌شوند، دیگر نمی‌آیند. به اتفاق آقای سبحانی نسب و مدیر اجرایی آقای نصیری مکانی در خیابان دورشهر برای آموزش و پرورش مدنظرمان بود. پیگیری کردیم. منتهی مشکل قانونی داشت ونتوانستیم بگیریم. اما در مکانِ فعلی کمتر جواب می‌دهد. می‌بایستی خیلی زمان بگذرد و تحمل کنند تا به نتیجه‌ای برسند.

غیر از فروشگاهی که دارید برای معرفی کتاب‌هایتان چه کاری کردید؟ در فضای مجازی هم تبلیغات کردید؟

بله. سایت داریم. اینستاگرام که مربوط به مغازه است. به اضافه اینکه دفتر فروش در صفاییه داریم. به نقاط مختلف پخش می‌کنیم. بیشترین زحمتی که دوستان می‌کشند، در پاساژ قدس و تهران در مهستان است. نمایندگی قوی در تهران داریم. آقای آشتیانی که نشر کمال اندیشه را دارند.

 نشر کمال اندیشه، نماینده شماست؟

در واقع ما نماینده‌ی دوستان هستیم. زحمت کشیدند و قسمت پخش ما را قبول کردند.

 سال قبل در نمایشگاه تهران، هم خودتان غرفه داشتید و هم کارهایتان از طریق ایشان به فروش می‌رفت؟

نه. تنها سال‌های قبل که خودمان غرفه نداشتیم، اینطور بود.

 امسال در نمایشگاه قم چطور است؟

قرار است با انجمن شرکت کنیم.

غرفه اختصاصی ندارید؟

غرفه اختصاصی خیلی دوست داشتیم بگیریم، اما چون سال اول انجمن است، تصمیم‌ گرفتیم با دوستان باشیم و اگر ایرادهایی دیدیم، بگوییم.

 اگر باهم باشید، کیفیت کار هم بالا می‌رود؟

خیلی بهتر است. اما در فروشگاه کتاب‌ها را بر اساس موضوع تفکیک و قفسه‌بندی کرده‌اند. همانطور که می‌دانید قطع کتاب‌های ما کوچک است و اگر در هر قفسه، یکی دو کتابمان قرار بگیرد، به آن صورت دیده نمی‌شوند. غرفه انجمن در نمایشگاه نیز به همین صورت است. اما از آنجایی که خودمان توصیه می‌کنیم این اتحاد باشد، قبول می‌کنیم. درخواست کردیم یک قفسه را به کارهای ما اختصاص بدهند، زیرا می‌دانم اگر تفکیک بشوند، دیده نخواهند شد. اگر هم قبول نکردند، مهم در کنار هم بودن و عرضه‌ی کار است.

 در مورد کارهای دینی‌، با ناظر دینی یا کارشناس مشورت می‌کنید؟

تابحال اینطور نبود، اما بعد از نمایشگاه کتاب امسال، ‌دیدمان تغییر کرد. زیرا تابحال بطور مستقیم با مخاطبین در ارتباط نبودیم. با ذائقه‌ی مخاطبین آشنا شدیم. در نمایشگاه‌های دیگر استانی که مربوط به آموزش و پرورش بود، متوجه شدیم بایستی کارشناسانه‌تر کار کنیم و طوردیگری به کار نگاه کنیم.

بنظر من کار شما کیفیت خوبی دارد، با اینکه خودتان کارها را انجام می‌دادید و نشر نوپایی هستید. اگر از کارشناسان و مشاورین هم استفاده کنید، حتماً کیفیت کارتان خیلی بهتر خواهد شد.

ارتباطی که درانجمن داریم، نشستن و برخاست با دوستان باتجربه‌ای که اعضای هیئت مدیره هستند، برای ما تجربه است. از کارها، تجربیات و رفتار دوستان الگو می‌گیریم.  نقاط ضعف همکاران را می‌بینیم و سعی می‌کنیم ما آن نقاط ضعف را نداشته باشیم. و نقاط ضعف خودمان را برطرف کنیم. کتاب‌های نشر جمال را فوق‌العاده می‌پسندم و فکر نمی‌کنم هیچ مرکزی حتی بوستان کتاب که مربوط به دفترتبلیغات است، حجم گسترده‌ و سابقه‌ی زیادی دارد، کتابهای خوبی مانند نشر جمال داشته باشند. حتی می‌توانم بگویم بهترین کتاب‌های حوزه دینی کشور را نشر جمال دارد. با اینکه خیلی هم به آقای سبحانی نسب انتقاد داشتم.

 ممکن است در قالب پیشنهاد چند نکته را عرض کنید؟

سال‌های قبل در نمایشگاه کتاب تهران، بلحاظ چیدمان دکور خوبی نداشتند و به ایشان انتقاد کردم. زیرا به دلیل عناوین بالای کتاب‌هایشان، غرفه‌های خوبی می‌گرفتند که مستلزم چیدمان خوب بود.

 بنظر شما بایستی بحث تبلیغات را جدی گرفت؟

بله، همینطور است. آقای سبحانی بعد از اینکه برای دکور اقدام کردند، کتاب‌هایشان بیشتر در معرض دید قرار گرفت. کتاب‌هایی که بلحاظ محتوا و کیفیت فوق‌العاده هستند. کتابهای مشهد را هم بگوییم. قطعاً کارشناسانه‌ترین نظری ست که همه تأیید می‌کنند. هیچ‌جای ایران به پای قم نمی‌رسد. مشهد هم زحمت می‌کشند، اما از نظر کیفیت اینطور نیست. حتی تهران هم همینطور است. نشر قدیانی که کتابهای بنفشه را می‌زنند، جدیداً چند کتابی چاپ کردند که اعلام کردند نشر قدیانی رو به کتابهای مذهبی آورده است. همکاران هم چه چه و به به که دستتان درد نکند و تشویق هم می‌کردند. به دوستانی گفتم، بزرگتر و پیشکسوت هستند، اما خیلی چه چه و به به نکنید، نشر قدیانی تازه یادش افتاده است که در کشور مسلمان کتاب چاپ می‌کند. از اول می‌بایست این کار را می‌کرد. درست است که ایران سرجایش و اسلام هم سرجایش است. جدایی هم بین این دو نیست. قبل از اینکه قدیانی‌های و محراب‌های قلم کار دینی انجام دهند، قم کار دینی انجام می‌داده است. سوژه‌ها و کارهای قشنگی که در قم، مخصوصاً جمال،‌ نشر براق داریم، جوایز متعددی گرفتند، نشر بین‌المللی هستند، کتابهای دوستان مانند جامعه القرآن، نشر حدیث نینوا، تیراژ بالای کتاب کودک دارد. اکثر کتاب‌هایشان ترجمه شده است.

 کار ترجمه داشتید؟

خیر.

 اگر کسی بخواهد قرارداد ببندد، چنین کاری انجام می‌دهید؟

اگر کسی طالب باشد، حتماً انجام می‌دهیم.

 شما احتیاج به دیده شدن دارید. می‌توانید با سایر اقشار هم رابطه داشته باشید؟

بله. روز افتتاحیه فروشگاه هم با دیدن شخصیت‌های خاصی که دوستان در انجمن آن‌ها را دعوت کرده بودند، تعجب ‌کردیم. اساتید و پزشکانی که با کودکان کار می‌کنند. کارشناسان آموزش و پرورش که کار روانشناسی کودکان را انجام می‌دهند. روانشناسان کودک و نوجوان به مغازه مراجعه می‌کنند. کارت‌های ما را می‌گیرند و ابراز خوشحالی می‌کنند. دفتریادبودی برای انتقادات داریم که انتقاداتشان را برایمان می‌نویسند.

نموداری طراحی کردیم که مدیر انتشارات باید برنامه‌ریزی و پایه‌ریزی کند. برای تولید کتاب خوب و باکیفیت مراحل و عواملی موردنیاز است. مطالعه کنید و نظرتان را بگویید تا اگر چیزی کم دارد، به آن اضافه شود.

روابط عمومی و تبلیغات، مدیر چاپ، توزیع و پخش، سه موردی هستند که بعد از مدیر انتشارات آمده‌اند. این چارت تشکیلاتی است، اما یادمان نرود که بخش شورا و بررسی محتوا، طراحی و گرافیک، مدیر هنری و مخلفاتی از این قبیل باید از نظر سلسله مراتب و مسئولیت از این‌ها بالاتر باشند. اما در کل خوب است. خیلی تخصص ندارم، از چیزهایی که گفتم، از تجربیات می‌گیریم و استفاده می‌کنیم. دوستانی که در کار کودک و نوجوان مشغول هستند، خود نشر بهار دل‌ها که آقای نصیری است، بهار دل‌ها هم با اینکه چندسالی است آمده و تازه کار است، کارهای خیلی قشنگ و خوبی دارند. به خصوصیات فردی و اخلاقی هم پیشنهادات و انتقاداتی دارم. با اینکه خودم اصلاً خالی از ضعف نیستم، نقاط ضعف دوستان را می‌گویم. اما همین چند نشری که در قم هستند، فوق‌العاده زحمت می‌کشند. نشر نسیم حیات، آقای کریمی را دارم. چندوقتی است که شروع کردند، بزرگسالشان خیلی بیشتر است. هنوز کارهایشان جا نیفتاده و کیفیت مطلوبی ندارند، اما قطعاً بهتر می‌شوند.

 این حرکت که شروع شده (انجمن) می‌تواند تأثیر مطلوبی داشته باشد؟

بله. قطعاً همینطور است. اما نقاط ضعفی هست که باید ببینیم، حداقل منی که نشسته‌ام و سوژه‌هایی دستم می آید. من به دوستان عرض می‌کردم که آلرژی خاصی نسبت به مسائل دارم، چند وقتی است می‌خواهم بگویم که در جلسات انجمن شرکت نکردم. شرایط خاصی دارم که خیلی خوب هم نیست.

 احساس می‌کنید فایده‌ای ندارد؟

بله. جلسات هم مفید است. خصوصیات اخلاقی‌ام طوری است که گاهی با تشکیلاتی ….

شاید کسان دیگری هم مانند شما باشند. بگویید چه چیزهایی است که برطرف شود.

نمی‌گویم هرکاری که انجام می‌شود، مدیراجرایی، مدیر عامل است و ما جای این دوستان نیستیم. اما می‌گوییم وقتی توانستیم چنین فضایی را خلق کنیم و چنین تجمعی را ایجاد کنیم، به جاهایی برسیم و بعد جلسه‌ای، معرفی انجمن و افتتاحیه نسبتاً مختصری که از این فروشگاه داشتیم، بلافاصله یکماه بعد، نقطه ضعف خیلی بدی است که آقای صلواتیان را دعوت کنیم و حدود 7-8 ده نفر و یا کمتر حضور داشته باشند. اطلاع‌رسانی خیلی ضعیف بوده است. ما ایرانی هستیم، اشتباه است، اگر 50 ظرفیت و 50 صندلی داشتیم، می‌بایستی 80 نفر دعوت کنیم تا 50 صندلی پُر شود. زیرا معمولاً 30 نفر نمی‌آیند.

 مشکل بحث اطلاع‌رسانی بوده است و دیگر؟

یکی بحث اطلاع‌رسانی بود که خودم ناراحت هستم وقتی که آقای صلواتیان آمدند چرا در جلسه نبودم. روی هم رفته، یکسری صحبت‌ها و اعمالی که پیش می‌آید باعث این می‌شود.

 فکر می‌کنید یکسری اختلاف نظرها باعث شده است که یکسری دلسرد شده‌اند؟

بله. من خودم اینگونه هستم. وگرنه با نفس کار خیلی موافقم و همه جوره هم همکاری می‌کنم. و همین دوستانی که با صحبت‌هایشان رنجیده‌ام، زنگ می‌زنند و می‌گویند فلان کار را داریم، هرکاری از دستم بربیاید انجام می‌دهم.

 کسانی که هیئت مدیره هستند، طرز تفکر و روش خاصی را دارند که دیگران یا قبول ندارند؟

نه اینگونه نیست.

 پس مشکل کجاست؟

مشکل این است که من فوق‌العاده دوست دارم در نمایشگاه استانی مستقل شرکت کنم، زیرا هرجایی که مستقل شرکت کردیم، نشان داده شدیم. کارمان متفاوت است. نمی‌گوییم کارمان خاص است. از نظر محتوا هم من کارهای دوستان را خیلی قبول دارم. از نظر محتوا همیشه می‌گویم جمال، از نظر کیفیت طراحی و رنگ‌آمیزی می‌گویم نشر براق. از نظر تعداد و تیراژ، نشر حدیث نینوا، از نظر کارهای قرآنی، جامعه القرآن. هرکدام کار خاصی انجام می‌دهند. اما می‌گویم چون کارمان کوچک و متفاوت است. خیلی هم موافق با انجمن هستم.

 چند کتاب برای ارائه در نمایشگاه دارید؟

بیش از 30 عنوان کتاب، بیش از 10 بازی اعم از کارت بازی و بسته داریم.

کارت آموزش زبان هم دارید؟

کتاب بسیار کوچکی داریم که برای آموزش زبان است. وایت بردهای مخصوص خیلی شیک با قالب خاصی که تولید خودمان است. پازل‌های سایز کوچک که بیشتر مذهبی هستند. جورچین حالت جعبه‌ای و قطعه قطعه داریم. کارهای مختلفی داریم. دفترچه‌های یادداشت خیلی کوچک با عنوان دفترک داریم. دفترنقاشی شیک داریم. نمی‌گوییم کارهایمان خاص است، فقط اشکالش متفاوت است.

 محصولاتتان بیشتر کتاب هستند یا بازی و سرگرمی هستند؟

بازی‌هایی کمک آموزشی، کتاب و کمک آموزشی هستند.

شما فضایی را نیاز دارید که بتوانید محصولاتتان را به شکلی ارائه دهید که دیده شوند.

چینش هم بحثی نیست. ده نمایشگاه دیگر هم باشد ما دوست داریم کنار هم باشیم. مخصوصاً خارج از قم. زیرا جدای از این حرفها، هرچیزی است به خانواده اهل بیت بدهکاریم. مدیون این‌ها هستیم. از خدا و حضرات که بگذریم مدیون این شهر هستیم. اگر من در شهری مانند اراک بودم، به کجا می‌رسیدم؟ بهترین کارها را هم که انجام می‌دادم. قم شرایطش فرق می‌کند. مخصوصاً اگر انجمن خارج از قم برود، بایستی به طور فوق‌العاده همکاری کنیم. که ان‌شاءالله بیشتر نشان داده شود.

 لطفاً راجع به مجله رشد و تقدیری که از شما شد، توضیح بدهید؟

اطلاعات کاملی ندارم که چند وقت یکبار برگزار می‌شود. در سامانه کنترل کیفیت منابع آموزشی مکتوب رشد از کتاب‌های ما تقدیر شد. کارشناسانی کتاب را می‌بینند. کمیسیون و جشنواره، کتاب‌ها را کارشناسی می‌کنند. یعنی قبلش از ما می‌گیرند، مورد تأیید قرار می‌گیرد و به آموزشگاه‌ها معرفی می‌کنند و داخل همین کتابنامه رشد است. کتابک مقاومت راجع به دفاع مقدس است که اطلاعات مفید و کوتاهی دارد. کتاب بچه‌های بهشت مربوط به نوجوانانی است که در دفاع مقدس شرکت کردند. معرفی نوجوانان شهید از جمله شهید فهمیده، بهنام محمدی راد، شهید توقانی که از پهلوانان باستانی بودند و شخصیت‌های دیگری همچون مرحمت بالازاده از آذربایجان است، اینکه چه تعداد دانش‌آموز در دفاع مقدس شرکت کردند. چه تعداد شهید و چه تعداد بسیجی بودند. این کتاب در طی 4-5 سال بیش از 30 نوبت به چاپ رسیده است. شاید 35 چاپ که معمولاً چاپ‌هایمان هم 5000 نسخه‌ای است. کتابی تحت عنوان دانستی‌های دانش‌آموز داریم که در قالب معما و چیستان است. دو کتاب دوجلدی، که هرکدام 400 معما و اطلاعات عمومی خیلی قشنگ در اختیار کودک و نوجوان و سنین بالاتر قرار می‌دهد.

 معماهایی که از پدر شنیده بودید را در کدام کتاب‌ها به کار بردید؟

در کتاب‌های مربوط به حضرات معصومین، کتابهای عترت که مربوط به چهارده معصوم بود. معما و پرسش و پاسخ را از ایشان به ارث بردم. سوال‌های خاصی می‌کردند. معروف‌ترین سوالش را هم به خاطر دارم. معماهای مختلف و قشنگی بلد بودند. اینکه کدام خانم بود که به یک امام نامحرم و به 11 امام محرم بود؟ این را مطرح می‌کردند و من خیلی دوست داشتم. اولین کتاب‌مان 176 معما بود. آقای قاسمی و آقای فاطمی جلد کتاب را نقاشی کردند. فقط 176 معما را تایپ کردند. بقیه را دستی کار کردند. خدا رحمت کند پدر شهید زین‌الدین را، ایشان خیلی گفتند، این کتاب را با هزینه خودم چاپ کردم. اوج لذت کار بود. یکی از لذت‌هایی که سر این کار تجربه کردم این بود که روزی پدرم از حرم آمدند و گفتند کتابت را حرم، دست یک نفر دیدم! اینکه ایشان کتابی که با الگوگیری از خودشان بوده را دست دیگری دیدند. من خیلی لذت بردم.

 این جایی که ارائه می‌شود اسمش چیست؟

دقیقش را باید ببینم…

 صحبت دیگری نبود؟

نه دیگه صاحبش آمد و …

آقای قاسمی نگاه‌هایی که دارند و به ایشان کمک کرده است، حرفه‌ای کار را می‌بینند. با اینکه امسال غرفه‌شان 6-7 متر بود، اما کار کردند و جزء سه غرفه‌ای بود که امسال کاندیدا شد. یعنی غرفه‌ی 60 متری و 60 متری سایه‌گستر قزوین و 7 متری ایشان در سال اول رقیب بودند. حالا ما دو سه نوبت دیگر هم جایزه گرفته بودیم. نشان‌دهنده‌ی این بود که حرفه‌ای کار کردند.

نشان‌دهنده‌ی حرفه‌ای کار کردن ایشان بود؟ چون عوامل زیادی ندارند.

چرا عوامل زیاد دارند. ایشان بلدند که مشورت کنند. رفقای ما بلد نیستند و مشورت هم نمی‌کنند.

یعنی با افراد خارج از مجموعه مشورت می‌کنند؟

بله. آقای قدیانی، همیشه می‌گویند من از کتاب سردرنمی‌آورم، هرچی هم جایزه می‌گیرم برای مشاورانم است. عین تواضعش است. آدم خبره‌ای شده است. آقای حیدری چیزی گفته بود، خیلی جالب بود. گفته بودند من کاری ندارم که این‌ها چه زمانی می‌آیند و چه زمانی می‌روند. من به این‌ها عشقی پول می‌دهم. سه میلیون به حساب فلانی بریزید.

مطرح کردنش خوب است. به سال‌های اول اشاره می‌کردم که غرفه‌ی شما دکور خوبی نداشت و من از منتقدین شدید بودم. از بوستان کتاب بگذریم که شرایطش فرق می‌کند. پیش آقای نجفی هم بودم و گفتم از کارهای حاج‌آقا خیلی انتقاد دارم، اما از طرفی هم فوق‌العاده از کارهایشان لذت می‌برم. مخصوصاً الآن که کارهایتان خیلی زیبا شده است. می‌دانم که به زودی جدای از انجمن، کارهایتان رو به رشد است. از لحاظ محتوا، گفتم نه تنها در ایران، بلکه در جهان هم بی‌نظیر است. کیفیت شما هم به نشر براق می‌رسد.

همه‌ میانه‌ی راه هستیم. باید به هم کمک بدهیم. جای پیشرفت است. فکر می‌کنم تمام کارهایی که انجام می‌دهیم، راهی است که مجموعه را به جایی برسانیم.

 

فروشگاه
بسم الله الرحمن الرحیم. در خدمت آقای قاسمی مدیر انتشارات کتابک هستیم.
راجع به تاریخ افتتاح فروشگاه و محصولات برترتان بگویید.

فروشگاه ما به لطف خدا و یاری حضرات و کمک فرزندان خوبم روز آغاز امامت امام زمان، نهم ربیع الاول افتتاح شد. افتتاحیه رسمی روز تولد حضرت رسول و امام جعفر صادق با حضور اعضای انجمن بود. یکی از پرتیراژترین کتاب‌هایمان، کتاب عترت است که  بیش از 30 چاپ طی 4-5 سال داشته است. کتاب‌های مقاومت، مربوط به دفاع مقدس، دانستی‌های کوتاه و خواندنی‌هایی از دوران دفاع مقدس هستند. اکثر کتاب‌هایمان بالاتر از بیست نوبت چاپ شده‌اند. الحمدلله بازخورد خوب بوده است. مانند دانستی‌های اسلامی و تقریباً حالت مرجع دارند.

 در مدتی که اینجا هستید، استقبال مردم به چه صورت بوده است؟ زیرا فضا از داخل شهر دور است. چرا اینجا را انتخاب کردید؟

الحمدلله خوب است. بیشتر هم از استان‌های دیگر و کشورهای مختلف می‌آیند. استقبال می‌شود. از آنجایی که کتابهای دینی حرف اول را در قم می‌زنند، نظرم این بود اگر خارج از مرکز شهر باشد،‌ قطعاً استقبال خواهد شد. جایی که فضای بیشتری برای پارک و تردد باشد. زمانی که خانواده‌ها برای تفریح و استراحت می‌آیند. بهتر می‌توانند سراغ کتاب و محصولات فکری و فرهنگی بروند.

 اتفاق خاص یا خاطره‌ی ویژه‌ای از اینجا دارید که کسی تحت تأثیر کارتان در این منطقه قرار گرفته باشد؟

اتفاق خاص این است که دوستان و بزرگواران زیاد می‌آیند. معمولاً فرش قرمز را برای شخصیت‌های مهم پهن می‌کنند. زمانی که دوستان می‌خواستند پله را پارکت کنند، گفتم نه ما فرش قرمز را می‌اندازیم. هیچ کس مانند بچه‌ها از شخصیت والایی برخوردار نیستند. همه‌ی شخصیت‌ها و آقایان محترم و خانواده‌هایی که می‌آیند برای ما اتفاق خاص هستند.

 در انتخاب محصولات انتشارت‌های دیگر چه ملاک‌های را درنظر گرفتید؟

بهترین‌ها را انتخاب کردیم. کارهایی که رتبه آورده‌اند را آوردیم. کتابهایی که در نمایشگاه‌های معتبرکشورهای خلیج فارس مانند امارات، کویت، رتبه آورده‌اند. کتاب هر حدیث یک قصه، هر آیه یک قصه، که برای  نشر براق است و جزء ناشران بین‌المللی استان هستند. دیدنی‌های خدا، خداشناسی قرآنی کودکان، خدا و قصه‌هایش، قرآن، کودک سرگرمی کتاب‌های نشر جمال هستند. کتابهای این سمت مربوط به نشر جامعه القرآن هستند. کتاب‌های آموزشی داریم که مربوط به نشر حدیث نینوا است و به صورت کارتی هم هستند. تولیدات خارج از ایران هم داریم. بازی‌های فکری از سه ماهه تا یکساله  که اکثراً ایرانی هستند. قصدمان این است که از داستان‌های کهن خودمان استفاده کنیم.

 تبادل نظر و محصول هم با ناشرین دیگر دارید؟

بله. ما غیر از اینکه از کارهای دوستان داریم، از آن‌ها مشورت هم میگیریم. از راهنمایی‌هایشان و پیشنهادات و انتقاداتشان استفاده می‌کنیم.

 برای بازدیدکنندگان چه امکاناتی درنظر می‌گیرید؟ بخواهند از مدرسه به صورت اردویی بیایند، بُن یا تخفیف ویژه دارید؟

تخفیف ویژه که قطعاً داریم. در شرایطی که نتوانم تخفیف بدهم، هدیه می‌دهم. از کارهای خودمان که به صورت هدیه آماده کردیم، تقویم‌مان است. از این کتابهایمان، کتاب شعر، چند کتابی که در کتاب رشد انتخاب شد، هدیه می‌دهیم. بیشتر سعی می‌شود کتاب هدیه داده شود.

 تبلیغات داشتید؟

هنوز نه. شرایط مالی‌مان بایستی ایجاب کند که نمی‌کند. اما قرار است کارهایی انجام شود. نظرم این است که؛ مُشک آن است که خود ببوید نه آنکه عطار بگوید.

 با آموزش و پرورش؟

بله. تصمیم داریم کارهایی هم ان‌شاءالله انجام دهیم.

از انجمن چه انتظاری دارید؟

انتظارات زیادی داریم. انجمن خودش نوپا است. هنوز خیلی کار دارد. فروشگاه مرکزی دارند، بایستی برنامه‌ریزی شود که هم ما فروشگاه مان را معرفی کنیم هم دوستان فروشگاه ما را معرفی کنند. ما را مورد توجه قرار دهند و تا آنجایی که می‌توانند ما را راهنمایی کنند.

 در رابطه با حضرت معصومه کار خاصی می‌خواهید انجام دهید؟

این باعث افتخار و برکت ما است. اولین دفعه که نمایشگاه تهران شرکت کردیم، با افتخار گفتم که ساکن قم هستم. به اضافه اینکه داخل غرفه، هرجایی که می‌رویم نمادی که داریم همینطور است. شهر من یک گل به نام حضرت معصومه دارد. برایمان افتخار است که بتوانیم کاری برای حضرت انجام دهیم، اما تابحال این سعادت را نداشتیم. کار قشنگی که انتشارات زائر در رابطه با حضرت انجام دادند، این کار خیلی قشنگ است. ما خودمان را قابل ندانستیم.

 بزرگترین مشکل شما در توسعه کیفی و کمی کار کودک و نوجوان چیست؟

عرض کردم کارهایی که انجام می‌دهیم، بعضاً کارهای سخت است. متفاوت‌تر هستند. فقط نداشتن پول بزرگ‌ترین مشکل ما است. زیرا ما هرنوع تکنولوژی در ایران مخصوصاً در قم داریم.

 درنظر دارید که در شهرهای دیگر غیر از تهران نمایندگی بگیرید؟

بایستی آنقدر کارمان قابل شود که این کار را انجام دهیم. نمایندگی رسمی نداریم، اما فروشگاه‌هایی هستند که کارمان را پخش می‌کنند.

 از نظرخواهی‌هایی که از خریداران انجام می‌دهید ایده هم گرفتید؟

خیلی راهنمایی‌مان کرده‌اند. با اینکه حدود 45 روز است شروع به کار کردیم، انتقادات خوبی کردند از جمله اینکه تعداد کتاب‌هایمان کم است که زیاد کردیم، گفتند بازی‌ها بلحاظ کیفی خوب نیستند، قوی‌تر کردیم. تقریباً به بیش از 70-80 درصد انتقادات عمل کردیم.

 کار دیگری نیست که بخواهید معرفی کنید؟

این کار کتاب بازی است. جعبه خاصی برای خودش دارد. کتاب با سایز رحلی است. ده بازی را برنامه‌ریزی کردیم. کتاب 12 صفحه است. اسم این بازی شهر من است. توضیحات را اینجا دارد. راهنمایی‌هایی دارد. اطلاعاتی هم به بچه‌ها دادیم. تلفن‌های ضروری. جدای از بازی چیزی یاد می‌گیرد.

 طراحی بازی‌ها کار خودتان است یا از جایی ایده گرفتید؟

بله کار خودمان است. یکی از همکاران به نام خانم علیرضایی این کار را انجام می‌دهند. ایده از ایشان بود و نظراتی که داشتیم را اعمال کردند. عنوان این بازی در جستجوی دانش است. در صفحه‌ای توضیحاتی راجع به بازی دارد. خواهر و برادری به نام امین و مینا هستند. در یکی از روزهای تابستان مسئولین مدرسه‌ای در روستا تصمیم گرفتند بچه‌ها را به اردو ببرند. هرکسی چیزی را انتخاب کرد. در بین بچه‌ها امین و مینا تصمیم گرفتند گردش در بازی جستجوی دانش را انتخاب کنند. کارت امتیازهای مخصوصی دارد. متفاوت از بازی‌های دیگر، جای دو فلش کارت دو کتاب جلد 1 و جلد 2 قرار دارد. سوالات کوتاهی در 32 صفحه است و بیش از چهارصد و خرده‌ای معما دارد. وقتی هرکدام از دو بازیکن یک کتاب گرفتند، به خانه‌هایی که علامت سوال دارد رسیدند، از هم سوال می‌پرسند و اگر جواب دادند به جلو می‌روند و اگر جواب ندادند به عقب برمی‌گردند. بازی‌ شهرک ترافیک، آشنایی با علائم راهنمایی و رانندگی است. که مورد تأیید فرهنگ و ترافیک مرکز قرار گرفته است. مجوز رسمی از تأمین رسانه آموزشی وزارت آموزش و پرورش دارد. به علاوه اینکه ثبت شده در وزارت بر اسباب‌بازی است. نابغه پول آشنایی کودک و نوجوان با مسائل مالی است. مزرعه حیوانات دانستنی‌های ماندگار برای کودک و نوجوان و حماسه ماندگار مربوط به دفاع مقدس است. گلستان نماز انواع دانستنی‌های مربوط به نماز است. دهکده احادیث روش آسانی برای حفظ چهل حدیث در قالب چیستان‌ است که بازی هم دارد. بوستان آیه‌ها که هنوز آماده نشده است. سفر به مسجد مقدس جمکران است اطلاعاتی در رابطه با آقا امام زمان است.

 برای نمایشگاه کتاب تهران کار جدیدی درنظر دارید که رونمایی کنید؟

دو سه کتاب است. مدرسه‌ی ؟؟؟؟ دنیای حیوانات است. آداب نیکی به پدر و مادر است. دو کتاب، شعرهای خوب برای بچه‌های خوب است.

خیلی متشکریم.

keyboard_arrow_up