بازدید رییس اتحادیه چاپخانه داران و صحافان قم از فروشگاه انجمن ناشران کودک و نوجوان استان قم

با حضور جناب جهانگیر رضایی رییس اتحادیه چاپخانه داران و صحافان قم در فروشگاه انجمن ناشران کودک و نوجوان استان قم مسائل مربوط به کتاب کودک استان مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت. در این دیدار صمیمانه، نکات بسیار مهمی مورد گفتگو و بررسی واقع شد که در پایان منجر به تصمیماتی گردید که طی یک نامه درخواستی از اتحادیه چاپخانه دارن و صحافان قم به شرح ذیل شد که امیدواریم به سرعت به سوی عملیاتی شدن این نیازمندیها و برطرف شدن مشکلات تولید کتاب کیفی کودک گام برداریم.

انجمن ناشران کودک و نوجوان استان قم با تقدیر و تشکر از جناب آقای رضایی امیدوار است این همکاری به ارتقای سطح کتابهای کودک قم کمک شایانی کرده و همچنین همکاریهای لازم دیگر برای یک نهضت بزرگ برای تولید کتابهای فاخر دینی شکل گیرد.

متن نامه انجمن ناشران کودک و نوجوان استان قم به اتحادیه چاپخانه داران و صحافان قم

بسم الله الرحمن الرحیم
ریاست محترم اتحادیه چاپخانه داران جناب مستطاب جهانگیر رضایی سلام علکیم
به استحضار میرساند با توجه به بازدید و دیدار صمیمانه حضرتعالی در دفتر انجمن ناشران کودک و نوجوان و بحثهای مطروحه مبنی بر کاستیها و نیازمندیهای صنعت چاپ و صحافی قم نکات زیر به عرض میرسد تا با همکاری حضرتعالی این موارد برطرف شده و گامی برای بالا بردن سطح کیفی محصولات کودک و نوجوان دینی برداریم.
1. صحافی قم نیازمند چند دستگاه برای بالا بردن سطح کیفی کتابها میباشد که چهار نیاز به شرح زیر بیان میشود:
الف) دستگاه گردبر گوشه های کتابهای شومیز کودکان که به زیبایی کتاب می افزاید. هم اکنون برخی صحافیها دارند که تقریبا با قیمتی برابر صحافی مجدد انجام میشود که این قیمت مناسب این کار نیست.
ب) دستگاه جلد ساز برای جلدهایی که به جای مقوای چند میل از شومیز دویست و پنجاه گرم استفاده کند که بتوان کتابهایی با جلدی مقاومتر و زیباتر ولی سبکتر برای کودکان گروه الف صحافی نمود.
ج) دستگاه برای ساخت جلدهای سخت با برشیهایی که جای برش نیز ترمیم شود و جلدها زیباتر شوند.
د) صحافی کتابهایی که با مقوای چهارصد گرم انجام میشود و دو دو مقوای چهارصد گرم باید به هم چسیبده شود و در دراز مدت این کتاب موج برندارد.
ح) صحافی با چرم و جلدهای فانتزی یکی از نیازهای قم است که مرتب در تهران انجام میگردد که باعث کند شدن سرعت تولید گردیده است. خوشبختانه کتابهای فانتزی یا کتابهای نفیس در تهران به شایستگی توسط صحافی معین انجام میگردد. کاش بتوان این توان را به صحافان قم نیز سرایت داد.
2. چنانچه چاپ استیکر در قم امکان دارد این نوع چاپ برای رونق کار کودک قم و همچنین رونق کار چاپ این استان اقدام گردد و در صورت مشکلات در این زمینه لطفا آدرس این قابلیتها در ایران به انجمن گزارش شود. البته شایسته است که تمامی قابلیت هایی که در ایران وجود دارد و میتوان از آن برای بهبود وضع کتاب دینی بهر برد، به ناشران کیفی استان قم معرفی گردد.
3. یکی از ضروریات هم اکنون، سامان بخشی به چاپهای دیجیتال در قم و تهران است. این امکان که برای ناشرانی که نمیخواهند کتابشان در شمارگان بالا منتشر شود و مشکل انبارداری یا گردش سرمایه را حل کرده است برای سودجویان، فرصتی برای آسیب زدن به ناشران خدوم گردیده است.
4. یکی از معضلات بحث قیمت گذاری کتابها است که باید طی کارگروهی متشکل از ارشاد، اتحادیه ناشران و کتابفروشان، اتحادیه چاپخانه داران و حسب مورد برخی موثران دیگر فرهنگی انجام گیرد.
5. یکی از کمبودهای نشر قم، نبودن کاغذ در قطعهای خاص است. کتابهای قم در قطعهای بسیار متداول و خسته کننده تولید میگردد و برای تغییر سایزها و نداشتن پرتی کاغذ نیازمند ارائه کاغذ باسایزهای متفاوت است که در کشورهای دیگر این تنوع کاغذ به تنوع سایزهای متفاوت کتابشان کمک فراوانی کرده است.
خواهشمند است موارد فوق را بررسی نموده و در صورت نیاز به هم فکری یا تعامل برای حل مشکل، انجمن آمادگی خود را از هم اکنون اعلام میدارد.

رییس هیات مدیره انجمن ناشران کودک و نوجوان استان قم

علیرضا سبحانی نسب

keyboard_arrow_up