الگوى شادکامى در اسلام‏

الگوى شادکامى در اسلام‏

عنوان کتاب : الگوی شادی از نگاه قرآن و حدیث
پدید آورنده : محمد محمدی ری شهری

الگوى شادکامى در اسلام‏

با جرئت مى‏توان گفت که یکى از معجزات اسلام، این است که چهارده قرن پیش از این، در عصر حاکمیت جهل بر جهان، الگویى از شادکامى را به جهانیان عرضه کرد، که در دوران شکوفایى علم، دانشمندان جهان، از طریق تجربه و به تدریج، به آن نزدیک مى‏شوند.

الگویى که اسلام براى شادکامى ارائه داده است، مبتنى بر واقعیت‏هاى انسان و جهان است، به گونه‏اى که همگان مى‏توانند با بهره‏گیرى از آن، حتى در سخت‏ترین شرایط زندگى، شادکام باشند و کتاب حاضر، تلاشى است متواضعانه در جهت استخراج و تبیین این الگو.

این کتاب، براى اوّلین بار، آموزه‏هاى پیامبر صلى الله علیه و آله و اهل بیت علیهم السلام را در موضوع شادى، به صورت جامع، و با نظمى نوین و آسان‏یاب، در اختیار همه علاقه‏مندان و بویژه پژوهشگران قرار مى‏دهد، و فصل اوّل آن، جمع‏بندى این آموزه‏هاست که تحت عنوان «درآمدى بر الگوى شادى در اسلام» عرضه مى‏گردد.

شایان ذکر است که متن آیات و احادیث این کتاب، با همکارى فاضل ارجمند، جناب آقاى سیّد رسول موسوى گردآورى و توسط این جانب تنظیم گردید.

همچنین در نگارش «درآمد» آن، از همکارى فاضل گران‏قدر جناب آقاى عباس پسندیده بهره بردم، که از ایشان و دیگر همکارانى که در «پژوهشکده علوم و معارف حدیث»، مرا در ساماندهى این اثر یارى داده‏اند و نیز از مترجم بزرگوار آن، جناب آقاى مرتضى خوش‏نصیب- که با ترجمه زیباى خود، فهم آیات و احادیث این مجموعه را براى پارسى زبانان میسّر ساخت- صمیمانه سپاس‏گزارم و از خداوند منّان، براى همه آنان، پاداشى در خور فضل و کرامتش، مسئلت دارم.

ربّنا! تقبل منّا، إنّک أنت السمیع العلیم‏

.محمّد محمّدى رى شهرى‏

ششم فروردین ۱۳۹۱

دوم جمادى اوّل ۱۴۳۳

keyboard_arrow_up