با پایان طرح «تابستانه کتاب ۹۸»، فهرست کتاب‌های پرفروش حوزه کودک و نوجوان در بخش‌های ترجمه و تالیف منتشر شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی موسسه خانه کتاب، طرح تابستانه کتاب ۹۸ در ۳۱ استان و با مشارکت ۶۲۸ کتابفروشی دارای فروش اجرا شد و در این مدت ۳۸۴ هزار و ۱۳۱ نسخه کتاب از سوی ۹۸ هزار و ۷۶۵ نفر خریداری شده است.

کتاب‌های «می‌می‌نی الهی بد نبینی»، «پرنده رو درخته می‌می‌نی شده شلخته»، «می‌می‌نی تو مهدکودک دوسته با فیل و اردک»، «می‌می‌نی چه دوست نازنینی»، «می‌می‌نی دیگه بیکاره دوست و رفیق نداره»، «می‌می‌نی تولد و مهمونی»، «می‌می‌نی پشت پرده یه سکه پیدا کرده»، «می‌می‌نی یه عالمه شیرینی»، «می‌می‌نی گل می‌کشه یا نی‌نی» و «درخت و برگ و ریشه می‌می‌نی پیدا می‌شه»  نوشته ناصر کشاورز در فهرست ۱۰ کتاب پرفروش تالیفی کودک و نوجوان طرح «تابستانه کتاب ۹۸» قرار گرفتند.

همچنین کتاب‌های «شازده کوچولو» ترجمه احمد شاملو، «خانه درختی ۱۰۴ طبقه» ترجمه آنیتا یارمحمدی، «خانه درختی ۱۳ طبقه» ترجمه آنیتا یارمحمدی، «داستان‌های دختران بلندپرواز: قصه‌هایی درباره زنان استثنایی»ترجمه آرزو گودرزی و امید سهرابی‌نیک، «پاستیل‌های بنفش» ترجمه آناهیتا حضرتی‌کیاوندانی، «بهانه‌های عالی (و چیزهای خوب دیگر)» ترجمه بهرنگ رجبی، «راز داروهای خواب‌آلود» ترجمه سعید متین، «دنیای معرکه‌ تام گیتس» ترجمه بهرنگ رجبی، «خانه درختی ۲۶ طبقه» ترجمه آنیتا یارمحمدی و «خانه درختی ۹۱ طبقه» ترجمه آنیتا یارمحمدی به عنوان پرفروش‌ترین کتاب‌های ترجمه‌شده کودک و نوجوان در طرح «تابستانه کتاب ۹۸» شناخته شدند.

طرح «تابستانه کتاب ۹۸» با شعار «کتاب، همنشین دلنشین» از ۲۵ تیرماه در استان‌ها و ۲۷ تیر در شهر تهران آغاز به کار کرد و تا سوم مردادماه اجرا شد.

 

جلسۀ گفتگوهای چندجانبه دربارۀ ضرورت بیان مباحث خداشناسی برای کودکان،  با حضور صاحب‌نظران حوزۀ مباحث دینی در نشر دارالحدیث برگزار شد.

در این جلسه که به همت انتشارات دارالحدیث و انجمن ناشران کودک و نوجوان برگزار شده بود، نویسندگان و شاعران و ناشران حاضر در جلسه به بیان دیدگاه‌های خود دربارۀ موضوع پرداختند.

غلامرضا حیدری ابهری، مسلم گریوانی، علی دنیایی، مجید محبوبی(نویسنده)، سید محمد مهاجرانی، یحیی علوی‌فرد(شاعر) محمدتقی سبحانی‌نیا (مدیر مسؤل انتشارات دارالحدیث و نشریۀ سنجه)، علیرضا سبحانی‌نسب (مدیر مسؤل انتشارات جمال و رئیس انجمن ناشران کودک و نوجوان) و حسین پورشریف (دبیر تحریریۀ نشریۀ سنجه) از جمله نویسندگانی بودند که در این گفتگو شرکت داشتند.

شایان ذکر است که این جلسات ادامه خواهد داشت و محتوای آن در نشریۀ سنجه و سایت انجمن ناشران کودک و نوجوان در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت.

«علیرضا سبحانی نسب» مدیر انتشارات جمال در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، در باره حضور در پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب باکو ، اظهار داشت: علاوه بر غرفه رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، فقط دو ناشر ایرانی که در زمینه کتاب کودک فعالیت می کنند در این نمایشگاه شرکت کردند.
وی افزود: ما برای نخستین بار است که در نمایشگاه کتاب جمهوری آذربایجان شرکت و امسال ۲۰۰ عنوان کتاب را برای معرفی به ناشران آذربایجانی به زبان آذری ترجمه کردیم .
وی افزود: کتاب ها برای نمونه کار و ارائه به ناشران آذربایجانی و به منظور ایجاد ارتباط با آنها چاپ شده است و در صورتیکه علاقه مند باشند می توانند ، با اخذ امتیاز کتاب آنها را در کشور خودشان آماده چاپ و فروش و با دخل و تصرف لازم آنها را آماده چاپ کنند.
این ناشر ایرانی با بیان اینکه ایران در زمینه کتاب کودک و نوجوان مزیت دارد ، تصریح کرد: در بخش بزرگسال هم موضوعات مشترک کمتری داریم و هم محصولات قابل ارایه کمتری در سطح جهانی داریم، در حالیکه در بخش کتاب کودک ، زبان مشترک تصویری که جهانی است اهمیت دارد و موضوعات این بخش عمومی تر وب رای همه جهان قابل ارائه است .
سبحانی نسب افزود: بنابر این اگر سرمایه گذاری ما در بخش کتاب کودک و نوجوان متمرکز شود، امید بیشتری برای راهیابی به بازار کتاب کشورهای دیگر خواهیم داشت .
وی در ادامه افزود: ناشران ایرانی تاکنون امتیاز نشر ۷۰۰ عنوان کتاب را به ناشران خارجی واگذار کرده اند و این کتابها به ۱۵زبان دنیا ترجمه و عرضه شده است .
وی افزود: هدف ما از شرکت در پنجمین نمایشگاه کتاب باکو این است که با ناشران آذربایجانی بطور مستقیم ارتباط برقرار کنیم اما استقبال ناشران آذربایجانی را کم دیدیم.
سبحانی نسبت گفت: ما ایرانی ها باید یاد بگیریم با کشورهای خارجی رایزنی کنیم و محصولات فرهنگی خود مانند کتاب را عرضه کنیم ، ولی متاسفانه ناشران ما بصورت تخصصی حضور پیدا نمی کنند و پس از یکی دو بار حضور وقتی از آنها استقبال نمی شود، سریع ناامید می شوند.
سبحانی نسب گفت : ناشران ایرانی عجول هستند، در حالیکه کار در بخش بین المللی صبوری می طلبد، الان ناشران هندی در زمینه کتاب کودک بازارهای جهانی را تصاحب کرده اند و این توفیق را یک شبه بدست نیاورده اند .
وی افزود: اگر بتوانیم در نشر بین الملل فعال شویم ، سرمایه گذاری بزرگی برای صنعت نشر انجام داده ایم و لازمه توسعه صنعت نشر حضور در نمایشگاه های بین المللی است.
پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب باکو از سوی وزارت فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان، با حضور ۳۵ ناشر خارجی از ۲۰ کشور و ۶۰ ناشر از ششم تا هشتم مهرماه برپا بود.

گزارشی از نمایشگاه کتاب باکو که در دهۀ اول ماه مهر و ماه محرم برگزار شد

علی‌رضا سبحانی‌نسب

 

برای بازدید از نمایشگاه باکو و بررسی شرایط گفتگو به این نمایشگاه آمده ایم. دیروز غرفه ها را میچیدند. یک سالن ورزشی است حدودا هفتصد هشتصد متر.
ولی مظلومیت خاصی حاکم بر این کشور به اصطلاح شیعی است. کاملا حس حضور در روسیه دست می دهد، نه حس حضور در امارات یا سوریه یا ترکیه.
یکی می گفت فبلا برای عزاداری سیدالشهدا فقط در مراسم سوگ عزیزانشان بر سر و سینه میزدند و یا حسین یا حسین می گفتند. و برخی آرزو می کردند و گاهی نذر می کردند که خودشان یا بستگانشان روز عاشورا یا تاسوعا بمیرد تا اقامه مجلس عزا برای امام حسین محیا شود.
آوردن هرگونه کتاب در این کشور ممنوع است. ساک های ما که حاوی کتاب بود با نوار قرمز علامتگذاری شده بود و مورد بازرسی مجدد در باکو قرار گرفت.
با توجه به اینکه اسامی ما داخل لیست نمایشگاهی ها بود اجازه ترخیص دادند و گرنه مصادره میشه و احیانا دردسر.
به چند کتابفروشی را هم سر زدیم از جنس کتابفروشیهای امروزی. کتاب، اسباب بازی، لوازم التحریر، هدایای فرهنگی و امثال آن.
متاسفانه در این کشور زبان انگلیسی زیاد رونق ندارد و سخت می شود با مردم به ویژه غیرجوانان ارتباط برقرار کرد. هرچند فارسی های شکسته رواج دارد.
حجت الاسلام اجاق نژاد نماینده ولی فقیه در آذربایجان در میان این سرزمین مانند شمعی می درخشد و تاریکی منطقه را نوارنیتی خاص بخشیده است و به قول برخی دوستان سید حسن نصرالله مردم آذربایجان هستند.
آنچه تبلیغ دین به شمار آید ممنوع است. نگاه ها هنوز کمونیستی است. در آن زمان اداره مبارزه با خدا داشتند، الان هم دارند با نام های دیگر. یکی از کارمندان ایرانی در زمان برقراری اداره مبارزه با خدا نزد رییس اداره میرود و می پرسد مگه شما نمی گوید خدا نیست؟ میگوید خب بله نیست. میپرسد خب با چی مبارزه می کنید؟ با خدایی که نیست؟و چون مقام سیاسی بوده کاری باهاش نداشتند.
نمایشگاه باکو یک نمایشگاه دوسالانه است به مدت سه روز و بسیار کم رونق که در ورزشگاه باکو برگزار می شود. سالنی حدودا به مساحت هزار متر. پانزده کشور در این نمایشگاه حضور دارند. حضور ناشران روسی بسیار پررنگ است. ناشران ترکیه نیز حضور خوبی دارند.
امروز روز خوبی بود. با اینکه غرفه کوچکی داشتیم تقریبا همیشه افرادی در غرفه بودند و از کتابها دیدن می کردند. گفتگوهای زیادی انجام شد. بازدیدکنندگان اقشار مختلفی بودند. علی رغم حساسیت دولت نسبت به کتب دینی، مردم تشنه کتابهای دینی به ویژه کتاب کودک هستند. سخت گیری دولت، رغبت ناشران را برای سرمایه گذاری در این بخش گرفته و عمده کتاب های کودک در کتابفروشیها ارجینال و به زبان انگلیسی و روسی است.
حضور وزیر فرهنگ آذربایجان در غرفه جمهوری اسلامی ایران
فارسی رایزن محترم جمهوری اسلامی در باکو در حال معرفی آثار ایرانی به وزیر فرهنگ آذربایجان
دیدار رئیس اتحادیه ناشران ترکیه از غرفه جمهوری اسلامی ایران
یک آلبوم از تصویرگران کودک ایران تهیه کرده ایم که در این تصویر آثار تصویرگری ایرانی به وزیر فرهنگ آذربایجان معرفی شدند. ایشان خیلی از این تصاویر لذت بردند و ابراز شادمانی کردند.
غرفه رایزنی جمهوری اسلامی ایران از استقبال خوبی برخودار بود.
امیری مدیر انتشارات براق که نصاب یک نشر بین الملل را دارد در غرفه جمهوری اسلامی و گفتگو با بازدیدکنندگان علاقمند به کتاب
همچنین آقای قاسمی مدیر انتشارات کتابک که انتشاراتی نونهال دارد با حضور حرفه ای در نمایشگاه بین المللی تهران در سال اول نامزد غرفه برتر شد و در سال دوم غرفه برتر ناشران کودک گردید. وی امسال در اولین حضور حرفه ای خود در نمایشگاه باکو، گفتگوی اولیه برای واگذاری یکی از کتابهای خود را انجام داد. ایشان چند تا از کتابهایش را به آذربایجانی ترجمه کرده و در غرفه عرضه کرده اند. چنین حضوری، ابتدایی ترین فعالیت برای حضور بین المللی است.
سید علیرضا طباطبایی مدیر انتشارات جامعه القرآن نیز اخیرا گام در عرصه بین الملل کتاب کودک گذاشته اند. تهیه کتابهای معارفی قرآنی برای خارج از کشور بسیار ضرورت دارد که گاهی نیازمند هزینه کرد بسیار با برگشتی دیرهنگام است. موسساتی مانند جامعه القرآن لازم در این وادی گامهای بلندی بردارند.
یکی از دست آوردها یافتن یکی از کتابهای انتشارات جمال بود. کتاب خداشناسی قرآنی کودکان نوشته حجت الاسلام حیدری ابهری
نکته مهم که به عنوان حضور حرفه ای ترجمه همه کتابهایی است که همراه خودمان آورده ایم. یعنی از چهار ماه قبل برای این نمایشگاه مشغول فعالیت بوده‌ایم.

 

اقدامات موسسه فرهنگی هنری رویش نسل خورشید و انتشارات مثل ماه

۱_ طراحی طرح ملی بنیاد تخصصی کودک طراز انقلاب اسلامی

۲_ مشاور شورای تخصصی کودک در سازمان بسیج مستضعفین

۳_ مشاور شورای عالی انقلاب فرهنگی  در حوزه‌ی کودک و سایر مجموعه‌های مرتبط با کودکان

۴_ تولید مستندهای فرهنگی و اجتماعی  با محوریت کودک

۵_ راه اندازی دو نمایشگاه تخصصی از محصولات کودک در قم و تهران

۶_ تمرکز بر ادبیات کودک از سال ۱۳۹۰ با هدف نویسنده‌پروری و جریان‌سازی محتوایی  با اقداماتی همچون:

راه‌اندازی سایت مثل ماه

دریافت مجوز انتشارات مثل ماه

برگزاری چهار دورۀ آموزشی

برگزاری نشست‌های ادبی

برگزاری جلسات هفتگی ادبی با حضور ۲۵۰ نویسنده در فضای مجازی از سراسر کشور

طراحی اسباب بازی ادبیات محور کلبه  سخنگو و …

تولید ترانه های کودکانه با روش علمی و متناسب با موازین شرعی

تولید تیتراژ و نماآهنگ با مشارکت رسانه‌ی ملی

Banner 4

نشست نویسندگان حوزه کتاب دینی کودک و نوجوان استان قم با کارشناسان سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش، در روز یک‌شنبه، مورخ ۱۷/۱۱/۹۵ در سالن اجتماعات مجتمع ناشران، برگزار خواهد شد.

این نشست با هدف بررسی نقاط ضعف و قوت نشر دینی در حوزه کودک و نوجوان و همچنین بررسی آثار دینی منتشر شده در حوزه کودک و نوجوان برگزار می شود. در این نشست شاخص هایی که برای گزینش کتاب های دینی برای کودک و نوجوان متناسب با درس ها و نیازهای دانش آموزان و برنامه های درسی دینی در آموزش و پرورش با توجه به اسناد بالادستی نظام نیاز است، مورد بحث و بررسی قرار گرفته و دغدغه های موجود در بحث نگارش کتاب های دینی به سمع و نظر کارشناسان خواهد رسید.

نکته ای که در این نشست بر آن تأکید خواهد شد، توجه به ایده پردازی و سوژه های جدیدی است که در قالب طرح و نوآوری ها در حوزه کتاب دینی کودک و نوجوان است و کارشناسان عالی وزارت آموزش و پرورش که در این نشست حضور دارند و طرح ها و ایده های خود را ارائه خواهند داد.

حضور کارشناسان عالی آموزش و پرورش در این نشست، فرصت بسیار مغتنمی است و با توجه به تمرکز تمام کارشناسان در پایتخت، نویسندگان و ناشران باید این فرصت به وجود آمده را مغتنم شمرده و از آن بهره ببرند.

در پایان ضمن دعوت از طلاب نویسنده و علاقمندان به حوزه کتاب کودک و نوجوان برای شرکت در این نشست، باید گفت مسیری که برای نگارش متون دینی در کتب آموزشی مدارس طی می شود، از طریق همین کارشناسان است و طلابی که در این زمینه مشغول به فعالیت بوده و یا علاقمند به این حوزه هستند، می توانند با حضور در این نشست، دغدغه ها و مطالب خود را بیان کنند.

گفتنی است، نشست نویسندگان و ناشران کتاب دینی کودک و نوجوان با کارشناسان وزارت آموزش و پرورش، ساعت ۹ تا ۱۲ روز یکشنبه ۱۷ بهمن ماه ۱۳۹۵ در سالن اجتماعات مجتمع ناشران برگزار می شود.