• بسم الله الرحمن الرحیم

اول اینکه متشکریم از شما که تشریف آوردید. لطف کنید که خودتان را به صورت کامل معرفی کنید و در خصوص رشته تحصیلی که در دوره دبیرستان و دانشگاه داشته‌اید اجمالا توضحی بفرمایید.

 • به نام خدا زهره باباخانی، متولد سال ۱۳۶۷ و ساکن قم هستم. از کودکی به نقاشی بسیار علاقه داشتم ولی از هنرستان شروع کردم. در ابتدا رشته نقاشی را شروع کردم. اما رشته گرافیک را نیز خیلی دوست داشتم. رشته نقاشی را ادامه دادم وپس از مدت کمی که دیپلم خود را گرفتم(تقریبا ۱ الی ۲ ماه بعد) در اولین دوره پودمانی علمی-کاربردی شرکت کردم. چون شرط معدل داشت بدون کنکور قبول شدم. یعنی خرداد ۱۳۸۴ دیپلم خود را گرفتم و مهر همان سال، وارد دانشگاه شده و در کلاس شرکت کردم. ولی بنده رشته گرافیک را دوست داشتم اما آنجا گرافیک‌رایانه بود. در آنجا ما را مجبور میکردم که حتما کارهایمان را با رایانه انجام بدهیم و خیلی از نرم افزارهای گرافیکی را آنجا یاد گرفتم. مانند فتوشاپ، کُرل، فری‌هند ، الِستِرِت و نرم افزارهای مربوط به تصویرسازی. بعد از اینکه کاردانی‌ام تمام شد، پس از مدت کمی، از کاردانی به کارشناسی‌ام را قبول شدم. در آنجا چون واحدهای زیادی را در رشته گرافیک گذارندم و در نهایت به تصویرسازی علاقه پیدا کردم و راهم را پیدا کردم. کارشناسی‌ام را در دانشگاه آزاد قم در گرایش تصویرسازی قبول شدم. و بعد از اینکه درسم تمام شد کارم را در سال ۹۱ شروع کردم که در ابتدا با یک شرکتی به نام گرافیک برتر آشنا شدم و دو سه ماه در آنجا کارآموز بودم و پس از مدتی سفارش‌هایی انجام می‌دادم. بیشتر سفارش‌ها نیز به صورت بازاری بود. یعنی من چیزی که در کارشناسی یاد گرفته بودم متفاوت با چیزی بود که سفارش دهنده‌ها از من می‌خواستند.
 • آن شرکت، شرکت تبلیغاتی بود؟
 • شرکت کتاب کودک بود و مخصوص کتاب بود. به اسم «گرافیک برتر» در قم. بنده طراح آنجا بودم و به صورت مشارکتی همراه ۲ خانم دیگر باهم کار می‌کردیم. مدتی آنجا بودم ولی آنها اسم تصویرگری را درج نمی‌کردند و اسم شرکت را درج می‌کردند. پس از مدتی از آنجا بیرون آمدم و با شرکتی آشنا شدم که مرکز خدمات کودکستان بود که تمام فصلنامه‌های کودکستان در آنجا تولید می‌شد. بنده آنجا به عنوان تصویرگر، طراح بودم و گاهی صفحه‌آرایی نیز انجام می‌دادم. سقف کار در آنجا ظرفیت محدودی داشت و نیازی به تصویرگر نداشتند چون فصلنامه‌ها هر سال تکرار می‌شد و دلیل آن این بود که سن بچه‌ها بالا می‌رفت و مخاطبینِ فصلنامه‌ها تغییر می‌کردند. و همان فصلنامه‌ها دوباره برای بچه‌های جدیدی که وارد می‌شدند تکرار می‌شد و دیگر نیاز زیادی به کار نداشتند. سپس از آنجا خارج شدم و با خانم لیلا باباخانی آشنا شدم که در شرکت کتاب به عنوان طراح بودند و آقای محمدی مدیر نیز شرکت بودند. بنده فقط به دنبال کار کتاب بودم و در آنجا بنده نیز به عنوان طراح مشغول به کار شدم به صورت مشارکتی با ۲خانم دیگر کار میکردیم که ما طراحی می‌کردیم و آنها اجرا می‌کردند. کار در آنجا هم سقف و محدودیتی داشت و پس از مدتی از آنجا نیز خارج شدم. بنده در کنار این‌که کار می‌کردم، چون رشته گرافیک نیز خوانده بودم، پروژه های گرافیکی نیز انجام می‌دادم مثل پوستر، کاتالوگ،کارت ویزیت و… به صورت آزاد. سپس تحصیلات خود را ادامه دادم و ارشد را که تمام کردم، گرایش تصویرسازی را ادامه دادم. چون احساس می‌کردم که هنوز نیاز دارم در تصویرسازی تحصیل و کار کنم.
 • تصویرسازی از رشته‌هایی است که جزء رشته‌های ابداعی است که از دل رشته گرافیک درآمده است. سوال من این است که آیا واقعا این دوره‌ای که شما تحصیل کردید، در کار شما تاثیر داشته است؟ کارشناسی آن پذیرفته است، اما ارشد آن، واقعاً در کار شما تأثیر داشته است؟
 • چون ترم‌های دانشگاه به صورت فشرده است و حجم کارها آن قدر زیاد است که شاید نشود وقت کافی را برای کار ها بگذارد و انسان مجبور می‌شود در آنجا تعداد کارها را بالا ببرد، نه اینکه کیفیت را بالا ببرد. گویی تعداد کار مهم‌تر از کیفیت آن است. به همین علت خروجی کار با کیفیت بالا بسیار کم پیش می‌آید. بنابراین به نظر بنده کلاس‌های آزاد خیلی بهتر از این مدرک هایی است که داده می‌شود. یعنی اگر شخصی خواست در این کلاس‌ها شرکت کند و مدرک بگیرد حتما باید در کنارش در کلاس های آزاد نیز شرکت کند.
 • به صورت خاص برای چه گروه سنی شما کار کرده‌اید؟
 • کودک؛ یعنی گروه سنی ب و ج. در زمینه نوجوان زیاد نمی‌توانم کار کنم؛ چون علاقه زیادی به کار در این زمینه را ندارم. در حال حاضر با کودک بیشتر ارتباط می‌گیرم و بچه‌ها نیز من را دوست دارند و معمولاً ارتباط خوبی با آنها دارم. یکی دوبار به مهد کودک به عنوان کارآموز رفتم و در آنجا بچه ها خیلی جذب من می‌شدند، با وجود اینکه من مربی آنها نبودم. هنگامی که شروع به صحبت کردن با آنها می‌کردم، میدیدم که تمایل دارند ارتباط بگیرند و یا با یک نگاه به من می‌خندیدند که صرف یک ارتباط چشمی بود. در این حد با بچه‌ها ارتباط داشته‌ام.
 • آیا با ناشران به صورت مستقیم تا به حال کار کرده‌اید؟
 • بنده بیشتر با واسطه کار کرده‌ام. انتشارات‌هایی مانند «نسیم حیات» و «میراث ماندگار» به صورت واسطه‌ای و مشارکتی کار کرده‌ام.
 • سبک کارهایی که انجام داده‌اید به صورت دستی بوده است یا دیجیتال؟
 • بیشتر دیجیتال بوده است. فقط در یک مقطعی در دانشگاه کار (دستی) کردم. پایه‌ام در دیجیتال قوی‌تر است اما قصدم این است که کار دستی را در کنار کار دیجیتال کار کنم و هر دو را باهم پیش ببرم چون به کار دستی نیز علاقه‌مندم.
 • در کارهایی که برای کودک انجام داده‌اید، برای نهایی کردن کارهایتان آیا نظر بچه‌ها را نیز در کارهایتان لحاظ می‌کردید؟
 • بنده خواهر زاده و برادر زاده زیاد دارم و خیلی اوقات نظر آنها را می‌پرسم که کارم چگونه است و غالباً دوست داشته‌اند.
 • شما چگونه نگاهتان را به نگاه بچه ها نزدیک می‌‍کنید و چه روشی در این کار دارید؟
 • یاد بچگی‌هایم می‌فتم که به هر جایی می‌رفتم، یک جایی را به قصد کشیدن نگاه می‌کردم و ذوق داشتم به خانه که رسیدم روی کاغذ آن را پیاده کنم. ولی چیزی که می‌دیدم و چیزی که روی کاغذ می‌آمد خیلی فرق داشت! خیلی ساده تر می‌کشیدم یا کارهایم بعد و پرسپکتیو نداشت. مثلاً شهر را که مکشیدم همه از زاویه بالا بود و خیلی ساده و شفاف بود. فکر می‌کنم که الان هم باید همین طور نگاه کنم.
 • آیا در کاری که انجام می‌دهید الگویی از کسی دارید یا از سبکی تقلید می‌کنید؟
 • نه… تقلید نمی‌کنم. هنرمندان زیادی هستند که کارهایشان را دوست دارم و کارهایشان را می‌بینم ولی از سبک یا شخص خای پیروی نمی‌کنم! چون تنوع سبک در بازار زیاد است و بنده نیز خیلی از آنها را دوست دارم. بیشتر دوست دارم از آنها چیز یاد بگیرم.
 • برای آنهایی که علاقه‌مند هستند که رشته‌ی کاری شما را دنبال کنند چه پیشنهاد‌هایی دارید؟
 • اولا اینکه طراحی‌شان را باید قوی کنند. چون در این کار طراحی خیلی مهم است! دوماً پشتکار و علاقه و انگیزه خیلی مهم است و حتی باید خیلی صبور باشند تا به نتیجه برسند. چون کار نیست که در یکی دو روز به نتیجه برسد. باید یک عمر تلاش کنند.
 • به نظر شما چه عواملی هستند که کیفیت کار یک تصویرگر را بالا می‌برند؟
 • خیلی مهم است که نقد پذیر باشد. باید کار زیاد مشاهده کند و اطلاعات روانشناسی و رنگ‌شناسی داشته باشد. طراحی اش را نیز باید قوی کند. همچنین باید فضایی برای گفتگو داشته باشد که مدام با مکان‌های مختلف رابطه داشته باشد و در نمایشگاه‌ها و فراخوان‌ها شرکت کند.
 • معضل و مشکلی که در کار تصویرگری به نظر شما وجود دارد چیست؟
 • معضل که زیاد است و جایگاه خود تصویرگر در جامعه مان جایگاهی قوی نیست. قشر ما قشر خیلی مظلومی است و دستمزد ها به اندازه‌ای که زحمت می‌کشیم نیست! بنده به دلیل اینکه کارم را خیلی دوست دارم و زبان تجارت را نمی‌دانیم اکثر اوقات مغلوب می‌شویم یا با یک دستمزد ناچیزی کار را قبول می‌کنیم. و فضایی وجود ندارد که تصویرگر در آن پیشرفت کند. اسم تصویرگر را در خیلی از جاها نمی‌نویسند؛ مخصوصا اگر تصویرگر اول کارش باید و جا نیفتاده باشد. به دلیل اینکه مشارکتی کار می‌کردم حتی اسم انتشارات را نیز به بنده نمی‌گفتند!
 • آیا شما کار کتاب نیز انجام داده‌اید؟
 • چون به نحوی بود که در هرجایی که کار میکردم یک تصویرگر هم کنارم بود و به این صورت بود که مثلا سه عدد کار بنده انجام می‌دادم و ۳ عدد کار آن تصویرگر و مجموعا یک جلد را کار می‌کردیم.البته این کارم را که برای ضرب المثل است، به صورت مستقل کار کردم.
 • شما با مجلات یا سایت ها نیز کار کرده‌اید؟
 • بله. به عنوان مثال : مجله «ملیکا» ، «دوست». با مجله «کیهان بچه‌ها» نیز صحبت کرده‌ام و رزومه‌ام را فرستادم و آنها قول همکاری به بنده داده اند.
 • شما برای معرفی کارهایتان که کارهایتان دیده شود و خودتان شناخته شوید آیا از ابزاری استفاده می‌کنید؟
 • در گذشته زیاد نه! اما اکنون به این نتیجه رسیده‌ام که باید انجام داد. بیشتر در فضای اینستاگرام کارهایم را می‌گذارم.
 • در مسابقات یا نمایشگاهی تا به حال شرکت داشته‌اید؟ و اگر داشتید کجا و چه بوده است؟
 • در یک نمایشگاه گروهی شرکت کردم به نام «دوست خیالی من»‌ در تهران که سال گذشته برگزار شد. همچنین در یک نمایشگاه گرافیکی نیز شرکت کردم که کارهایم به صورت پوستر بود. در فراخوان «گنجشگ های بهاری» نیز دو سه تا طرح زده ام و فرستاده‌ام ولی تا به حال جوابش نیامده است.

در مسابقه « یک دنیا آرزوی کودکانه» در تهران. درمسابقات گرافیکی نیز شرکت کرده ام. از قبیل: «طلعیه ظهور» ، «أسماء الحسنی». اما رتبه‌ای نیاورده‌ام. ولی یک کار پرسش مهر داشتم که نقاشی با رنگ روغن بود با عنوان «ظهور» که کارم به عنوان کار برگزیده انتخاب شد. یک کار گرافیکی هم داشتم که اسمش «حرکت» بود که سوم شدم. یک کار نقاشی با مداد رنگی نیز در اوایل کارم داشتم که در یک جشنواره استانی رتبه دوم را آوردم.

و در ورک شاپ شهدای منا نیز حضور داشتم.

 • تا به اینجا سوال‌هایی که از شما شد از ناحیه ما بود. حال، اگر از جانب شما نکته‌ای یا سوال نپرسیده‌ای وجود دارد که باید می‌پرسیدیم، اما پرسیده نشد، بفرمایید…
 • تصویرگرها باید خیلی از تکنیک‌های بازاریابی را نیز یاد بگیرند. مثلا نحوه برخورد با مشتری و قرارداد نوشتن. بنده خودم از این بُعد مشکل داشتم و خیلی ضربه دیدم. شاید اگر این مشکل را نداشتم خیلی بیشتر پیشرفت می‌کردم. چون ما کارمان را دوست داریم و برای آن وقت می‌گذاریم. ولی شاید این موانع هستند که مانع رشد پیشرفت ما میشوند.
 • ممنونم از اینکه تشریف آوردید و وقت گذاشتید و إن‌شاءالله که هر روز بهتر از قبل باشید. با آرزوی سلامتی برای شما…

 

سلام و عرض احترام دارم خدمت شما سرکار خانم رضائی، لطف کنید معرفی کاملی از خودتون داشته باشید….

سلام، طاهره رضائی هستم متولد سال ۱۳۶۶ در شهرستان مشهد، اما در حدود سن ۲ سالگی ساکن قم شدم و در شهر قم فعالیت دارم. تحصیلاتم دیپلم تجربی هست و بعد از آن بلافاصله مرا یکی از دوستان به یک شرکت تبلیغاتی معرفی کرد و از آنجا بود که رسماً مشغول به کار شدم.

چه موقع شما وارد بازار کار شدید؟

تقریباً حدود سال ۸۸ بود که وارد شرکت نهرین شدم از همان زمان تقریباً می‌شود گفت وارد بازار کار هم شدم و تا الان نیز ادامه دارد…

مروری داشته باشید به اینکه از سال ۸۸ تاکنون چگونه طی مسیر کرده‌اید؟

حدود ۴ الی ۵ سال استخدام شرکت نحرین بودم و با آن شرکت همکاری می‌کردم و بعد از آن چون سفارش‌های شخصی به من ارائه می‌شد، کم‌کم مستقل شدم و با انتشاراتی‌ها کار می‌کردم و با بعضی از ناشران مثل نشر براق، نشرجمال و نشر زائر ارتباط بیشتری داشتم. همچنین به‌واسطه‌ی همکاری با نشر براق با بعضی از نویسندگان عرب آشنا شدم و برای کارهای ایشان تصویرگری انجام دادم و در حال حاضر هم با آقای مهنّد از کشور عمان همکاری دارم که کار کودک انجام می‌دهند.

به طور ویژه برای کدام گروه سنی کار می‌کنید؟

بیشتر کودک بوده، تقریباً ۸۰ درصد کار کودک بوده و الباقی نوجوان هم بوده. علاقمندی خودم بیشتر برای گروه سنی کودک بوده اما سفارش کارها هم تأثیر داشته است.

به غیر از قم با ناشران دیگر شهرها هم کار کرده‌اید؟

بله، با ناشرانی از اصفهان، یزد (که در حال حاضر هم کاری از ناشر یزدی در دستور کار دارم)، اراک و مشهد

سبک کار شما دستی هست یا دیجیتال؟

تقریباً پنج سالی که در شرکت نهرین کار می‌کردم دیجیتال بود و الان بیشتر دستی کار می‌کنم. البته انتخاب خودم کارهای دستی هست؛ چه به لحاظ قیمتی و چه از نظر آزادی عمل در کار که از سوی ناشر یا نویسنده با آن روبرو هستیم، دست تصویرگر را بازتر می‌گذارند…

قبل از نهایی کردن کار، آیا نظر بچه‌ها را در کارتان می‌گیرید؟

بله، با توجه به اینکه خودم مربی مهد کودک هم بوده‌ام، خیلی با بچه‌ها سروکار داشته‌ام و ارتباط داشتم و الان هم گاهی که به مهد دعوت می‌شوم، کارهایی که در دست دارم با خودم می‌برم و نظر آنها را می‌گیرم و اگر تکنیکی بخواهم در کارم استفاده کنم از نظر بچه‌ها استفاده می‌کنم.

چطور نگاه خود را به نگاه و فضای درونی بچه‌ها نزدیک می‌کنید؟

یادم میآید خودم وقتی بچه بودم، به کتابی که می‌دیدم و یا می‌خریدم به نقاشی‌های آن خیلی علاقمند بودم و هرکجا می‌رفتم، قلم و کاغذی از کسی می‌گرفتم و برای خودم نقاشی می‌کشیدم و الان هم با یادآوری آن دوران خودم و چگونگی نگاهی که داشتم و کار دیگری که انجام می‌‌دهم این است که مطالعه می‌کنم و با جستجو در گوگل مقالات مناسب در این رابطه را پیگیری می‌کنم و بدین ترتیب اطلاعاتم را کامل می‌کنم.

در بین اطرافیان و نزدیکانتان مشوّق هم داشتید؟

بله خانواده‌ام مشوق من بودند و هستند، به ویژه مادرم که خیلی مرا تشویق می‌کند.

شما در کارتان پیروی از الگویی خاص هم دارید؟

کار دیگران را زیاد می‌بینم، کار استاد پژمان رحیم‌زاده و قبلاً هم از کلاس ایشان استفاده کرده‌ام و کارهای ایشان را دنبال می‌کنم و در بین آثار خارجی هم جستجو می‌کنم و پیگیر هستم.

از کدام استاد و یا اساتید در کار تصویرگری بهره برده‌اید؟

ابتدا نزد استاد قربانی برای کار طراحی می‌رفتم و کارم را قوی کردم و بعد با دوستانمان جلسه می‌گذاشتیم و کارهایی که انجام می‌دادیم را نقد می‌کردیم و بعد از آن کلاس‌های استاد رحیم‌زاده را شرکت کردم.

برای کسانی‌که به رشته شما علاقمند هستند چه پیشنهادی دارید؟

با شرکت در کلاس‌های طراحی، کار طراحی خود را تقویت کنند، بعد از آن در کلاس‌های تصویرگری (که الان زیاد هم هست) حتماً شرکت کنند…

معضل در کار تصویرگری از نگاه شما چیست؟

یکی این‌که ناشران خیلی موافق نیستند که تصویرگر با نویسنده ارتباط داشته باشد، به نوعی نگاه مادی باعث این مسئله می‌شود؛ یعنی عجله می‌کنند که کار را سریع آماده کنید و برای چاپ برسونید. وقتی پیگیری می‌کنیم نویسنده چه کسی هست؟ خیلی سرسری با موضوع برخورد و عنوان می‌کنند که نیازی نیست به ارتباط با نویسنده. نویسنده در داستانی که می‌نویسد، صددرصد در ذهن خودش تصویرسازی درنظر دارد. در چنین حالتی اگر نویسنده بتواند آنچه در ذهن خود پرورانده با تصویرگر در میان بگذارد و با هم فکر کنند، قطعاً می‌توانند کار کامل‌تر و زیباتری ارائه دهند. من با توجه به اینکه کارهایم در اینستاگرام و فیس‌بوک ارائه شده و مخاطبانم می‌توانند آنها را مشاهده کنند، از همین طریق نیز توانسته‌ام با نویسندگان ارتباط گرفته و امکان سفارش مستقیم کار فراهم شده و تا حدّی این مشکل برای من برطرف شده است.

برای بالابردن سطح کیفی کار تصویرگری پیشنهاد شما چیست؟

این همان هست که تصویرگر بتواند با نویسنده کتاب هم‌فکری و مشورت داشته باشد. همچنین تصویرگر مطالعه‌اش را نسبت به کاری که انجام می‌دهد زیاد کند، علی‌الخصوص کارهایی موفقی که جایزه‌های ملی یا جهانی گرفته‌اند را حتماً ببیند… به علاوه کتابهای روانشناسی کودک را مطالعه کند و اگر کاری مربوط به منطقه یا کشوری دیگر هست، درباره‌ی آداب و رسوم و فرهنگ آنجا تحقیق کند. این ها همه می‌تواند در طراحی کارکترها و فضایی که آماده می‌کند بسیار مفید باشد.

چه آماری از کارهایی که تاکنون انجام داده‌اید می‌توانید ارائه دهید؟

زیاد بوده، البته بیشتر کارهایی که داشتم داستانی بوده‌اند و بعد کما بیش کار مجله (که همچنان نیز ادامه دارد)، مجلاتی همچون ارغوان، رشد کودک و نوآموز و بعد کار شعر

احیاناً در نمایشگاه‌ها و یا مسابقات حضور داشته‌اید؟

خودم حضور نداشتم، اما کارهایم به واسطه‌ی ناشر ارائه شده‌اند و در سال ۲۰۱۹ میلادی یکی از کارهایم برنده‌ی با کارکتری به نام «لبیب» جایزه شارجه کشور امارات شد که در میان چند کشور عربی مقام اول را کسب کرد.

در پایان این گفتگو اگر نکته یا نقطه نظری دارید بفرمائید…

اگر امکانی برای تصویرگران فراهم شود که مثلاً ماهی یک نوبت دور هم جمع شوند و پیرامون کار بحث و گفتگویی ایجاد شود به ویژه در خصوص کارهایی که در سطح ملی یا جهانی معرفی شده‌اند و جایزه گرفته‌اند صحبت شود خیلی مفید هست…

ممنون از وقتی که گذاشتید و تشریف آوردید…

من هم تشکر می‌کنم از شما بابت این برنامه‌ی گفتگو که شرایطش را برای ایجاد کردید…

لطفاً خودتان را معرفی کنید

حکیمه شریفی هستم متولد ۱۳۵۹ –قم-دیپلم گرافیک

چه مدت ‌است که کار تصویرگری انجام می‌دهید؟

از سال ۸۲ وارد انتشارات براق شدم و بطور جدی فعالیتم رو در این زمینه آغاز کردم.

سبک کار شما دستی است یا دیجیتال؟ در مورد نوع کارتان هم توضیح بدهید؟

همکاری بنده با انتشارات براق مقدمه ی آشنا شدنم با سبک و سیاق دیجتال رو مهیا کرد …اما تمایلات شخصیم و آشنایی اساتیدی چون استاد نوری-استاد گایینی-استاد زاهدی و …باعث شدند سبک دستی رو بیشتر بپسندم…هرچند در حال حاضر کارهام دیجیتال رنگ میشه.

کار تصویرگری کتاب هم انجام داده‌اید؟

از همان شروع فعلیتم در انتشارات براق کمابیش کارام در نشریات عربی به چاپ میرسید که آشنایی ام با استاد نوری نشریات ایرانی چون سلام بچه ها و پوپک و …رو هم اضافه کرد و کم کم تصویرگری کتاب بهشون اضافه شد.

بیشتر موضوعاتی که کار کردم مذهبی ،آموزشی و داستانهای قرانی بوده…برای انتشارات براق-جامعهالقران کریم –مکتب القران- نشر جمال –کتابک و ….که الان حضور ذهن ندارم…جالبه سال ۹۰-۹۱ مجموعه ای از داستانهای کلیله و دمنه هم تصویرگری کردم با کمک دوست عزیزم خانم مینویی که رنگ آمیزی دیجیتالش رو به عهده داشتند …بعد این مجموعه چندین سفارش با همین عناوین و همان داستانهای تکراری بهم سفارش داده شد.

فکرمی‌کنید خوب است تصویرگر در حین انجام کارش مثلاً در زمینه‌ی داستان نشست‌هایی با نویسنده داشته‌باشد؟

صد درصد…مواردی برای خودم به شخصه پیش اومده که سفارش دهنده از تکنیک کار خوشش اومده باشه ولیکن نویسنده اون تکنیک و زاویه دید رو رد کنه و کار به کل محول شده به یه تصویرگر دیگه ای…و منم دلخور از زمانی که برای این کار گذاشتم.

ناشری را دیده‌اید که روی کارش حساس بوده باشد؟

از آنجایی که ناشرا ابتدا نمونه کار رو میبینن اتفاق افتاده یک تصویر اونقدر رفته و اومده و اصلاحیات خورده که خودم به شخصه توبه کردم دیگه با این ناشر کار کنم و بالعکس ناشر کار نهایی منو نپسندیده و به کل قید همکاری با منو زده.

تمایل دارید بیشتر با ناشرین و مجموعه‌های مرتبط در قم کار کنید یا با شهرهای دیگر؟

ناشران قم هزینه ی زیادی صرف کار نمیکنن چرا که تکنیکی که من کار میکنم داخل شهر قم خیلی از دوستان تصویرگر با قیمت پایین تری دارن انجام میدن …و ناشران دیگر شهرا خصوصا تهران سبک و سیاق کارشون به مراتب عالی تر و تکنیک هاشون دستی با مترال های متفاوت و متنوع هست

چه اتفاقی باید بیفتد که کار با کیفیت در بازار ببینیم؟

خیلی از ناشران مدیر هنری ندارن و زمانی که کار بسته میشه و از چاپ خارج میشه اونچه تصور میکنی نیست…نمونه بارزش ناظر رنگ ندارن که وقتی از چاپ خارج میشه اونقدر رنگها پر رنگ شده که به کل زیبایی صفحه رو بهم میریزه.

اگر ناشری تصمیم بگیرد که تصویرگری را در استخدام خودش در بیاورد به شکلی که در مجموعه‌ی خودش حضور داشته‌باشد تأثیر مثبت دارد یا منفی؟

البته حضور تصویرگر در مجموعه (شهر قم) گره از مشکلات باز نمیکنه  …چرا که شما فقط یه تصویرگر هستی و ساعات کارت رو باید پشت میزت سپری کنی و حضور در چاپ خانه شاید معنی نداشته باشه و حتی مطرح کردنش هم مورد استقبال قرار نگیره…بنده خودم مدتی مدیر هنری یکی از این انتشاراتی ها بودم که برای تایید رنگ یک تصویر کار چند باری میرفت و برمیگشت تا مورد پسند قرار بگیره.

در چند نمایشگاه‌ تا بحال شرکت کردید؟

در نمایشگاههای زیادی شرکت نکردم یکی دوبار دوسالانه ی قم-فجر تهران-نیایش مشهد.

یکی دوبار هم تقدیر نامه دریافت کردم

چند وقتی‌است که انجمن کتاب کودک و نوجوان در استان قم شروع به کار کرده است. نظر شما از حوزه‌ی کار تصویرگری راجع به شکل‌گیری انجمن چیست؟ چه انتظاراتی دارید؟

تشکیل انجمن به نوبه ی خودش خیلی عالیه ولیکن اونچه مهمه خروجی کاره…به نظر شخص خودم اولین قدم جلسه با این دوستان و شناخت و ایجاد یک بانک اطلاعات در خصوص تصویرگران قم هست….در جمع تصویرگران نماینده ایی حضور داشته باشه که صدای دوستان تصویرگر رو به دیگر اعضای انجمن برسونه…نمونه اش همین بیمه هنرمندان هست که به شخصه باهاش درگیرم و هنوز راه حلی براش ندارم و اینکه حرفم رو با کی در میون بگذارم…

به نظر شما برگزاری نشست‌ بین ناشرین و تصویرگران می‌تواند در محیط انجمن مثمرثمر باشد؟

نشستها ظاهر خوبی دارن…حرف میزنند و عکس میگیرند و در نهایت شماره تلفن بین ناشر و تصویرگر تبادل میشه …و هرکسی میره پی کار خودش…چرا؟ به خاطر اینکه شاید سالی یکبار این نشست صورت بگیره….و نشده هر نشست زمینه رو برای نشست بعدی مهیا کنه و برنامه ی جامعی داشته باشه تصویرگران و ناشرین سال به سال همدیگر را نمیبینند و اصلا تبادل اطلاعات بینشون نیست…و این خیلی درد ناکه

چگونه نگاه خود را به نگاه کودک نزدیک می کنید؟

از آنجایی که بیشتر مخاطبین آثار کودک و نوجوان هستند سعی میکنم ضمن اینکه مشغول کار هستم جدیدترین انیمیشنهای روز دنیا رو ببینم…همبازی بچه ها باشم و باهاشون نقاشی بکشم…و در خیلی از موارد هم برای خودم کتابهای کودک میخرم

برای کسانیکه علاقمندند وارد این رشته بشوند چه توصیه ای دارید؟

در اولین مرحله اینکه عاشق تصویرسازی باشن…خوب نگاه کردن به اشیا دوروبر و در نهایت تمرین و ممارست …و چنانچه مایل بودن اتودهاشون رو برام میفرستن و با هم در مورد نکات قوت و ضعف کارا صحبت میکنیم

آیا از ابزار یا روش خاصی برای معرفی کارهاتون استفاده میکنید؟

با معرفی کارام در صفحه اینستاگرام -گروه تصویرسازی که تشکیل شده از هنرمندان تصویرگر و ناشرین به معرفی کارام میپردازم

تصویرگر برای بالا بردن سطخ کیفی کارش چه اقدامی باید انجام بدهد؟

دنبال کردن  کارای تصویرگران جهانی…اشنا شدن با تکنیکهای کاری و حتی شرکت در کلاسها و ورکشاپهای اساتید بزرگ…و در نهایت تجربه های جدید

نقطه نظر خاص و یا سوال جا افتاده ای اگر هست لطفا بفرمائید تا استفاده کنیم؟

۵-حرفها و نقطه نظرات زیادی در زمینه ی تصویرسازی وجود داره که تا پای صحبت و درد دل دوستان ننشینید شنیده نمیشه…اولین گام ایجاد یک تشکل هنری مختص تصویگران جهت ساماندهی اوضاع فعلی هست.

 

 

 

 

 

عرض سلام و خوش‌آمدگویی دارم خدمتتون؛ لطف کنید در ابتدا معرفی کاملی از خودتون و تحصیلاتتون بفرمایید….

به نام خدا، سمیه بیگدلی هستم، از سال ۸۵ کار هنری را شروع کردم و خداروشکر از همان سال کار تصویرسازی در کتاب و از سال بعدش در مجلات و کتاب این کار را ادامه میدادم. دانشگاه هم رشته‌ی گرافیک خواندم. البته بیشتر کلاس هنری برای من مفید و مؤثر بوده و برنامه‌ی من اینطور شد که ابتدا وارد عرصه کار شدم و بعد تحصیلات مرتبط با رشته‌ی کاری و هنری‌ام را خواندم. من از کودکی علاقه‌ی فراوانی به نقاشی داشتم، اما خانواده‌ام موافق نبودند، در عین حال کلاس‌های مختلفی شرکت کردم، از آنجا بیشتر فهمیدم استعداد دارم و می‌توانم در این رشته کاری کنم که رضایت قلبی‌ام را جلب کند.

اشاره کردید که با مجلات هم همکاری داشتید؛ با کدام مجلات همکاری داشتید؟

مجلات زیادی بوده اعم از پوپک، سنجاقک، ملیکا، سلام بچه‌ها و خیلی مجلات دیگر که الان حضور ذهن ندارم، اما بیشتر برای گروه سنی کودک کار کرده‌ام.

کار برای سنی کودک اتفاقی بوده و یا انگیزه‌ی دیگری باعث می‌شد که برای این گروه سنی کار کنید؟

هر کاری که انجام می‌دادم، تیپ کاریام بیشتر شبیه این گروه می‌شد، وقتی واقعاً فکر کردم، متوجه شدم بواسطه زنده بودم کودک درونم، هرکاری انجام بدهم، تمایل به کارهای کودک بیشتر است، به همین دلیل خیلی تلاش نکردم که تغییرش بدهم؛ چون واقعاً از کار برای کودک خیلی لذت می‌بردم…

کار با ناشرین چطور بوده؟

خداروشکر خوب بوده، با ناشران خوبی همکاری داشته‌ام. حتی از بعضی دوستان می‌شنوم که کار با فلان ناشر مرا اذیت کرد، اما واقعاً چنین مواردی ندیدم….

همکاری شما بیشتر با کدام ناشر بوده است؟

من خیلی با خود ناشر سر و کار نداشتم، معمولاً سر و کار من با مدیر هنری بوده که کار را ارائه می‌دادند و از خیلی شهرها هم بودند، من جمله اصفهان، قم، تهران، مشهد و جاهای دیگر… اما در قم بعضی ناشرین را می‌شناختم که برای ایشان کار کردم، مثل نشر گل‌ها، نشر جمال، نشر علوی و…

سبک کاری شما دستی هست یا دیجیتال؟

قبلاً دستی انجام می‌دادم، بعد به مرور که دیدم همه چیز داره به روز و مدرن میشود، من هم علاقمند به سبک دیجیتال شدم و کم کم سبک کارم را تغییر دادم به سمت دیجیتال و هم اکنون صرفاً دیجیتال کار میکنم و گاهی کار دستی هم انجام می‌دهم. چون سفارش دستی قیمتش بالاتر هست و از اونجا که در تحریم هستیم و قیمت کاغذ بالا رفته، ترجیحم بیشتر دیجیتال است…

پس اگر انتخاب خود شما باشد گویا ترجیحتون کار دیجیتال هست؟

حال و هوای دستی خیلی بهتر هست، اما نمی‌توانم انتخاب خاصی داشته باشم؛ چون وقتی با کار دیجیتال آشنا و مشغول آن شدم، کلاس رفتم و خیلی خوب بود. متوجه شدم چیزی که من خواهان آن هستم، الان از دیجیتال بهتر می‌توانم دربیاورم، اما گذشته اینطور نبود، خیلی نزدیک به آنچه می‌خواستم نمی‌شد، در حالی‌که اکنون از آنچه می‌خواهم گاهی فراتر می‌رود، در کل نمی‌توانم بگویم دیجیتال یا دستی، چون هر دو مزیت خودشان را دارند…

در کارهایی که انجام می‌دهید، چطور نظر بچه‌ها را بدست می‌آورید؟

من خیلی بچه دور و برم نبوده ولی هرجا موقعیتی پیش آمده که با کودکی سر و کار پیدا کنم، نظرش را می‌گیرم. اما حس می‌کنم با توجه به اینکه کودک درونم زنده است، وقتی با بچه‌های کوچک ارتباط می‌گیرم و بازی می‌کنم، متوجه می‌شوم همچنان می‌توانم آنها را درک کنم و می‌بینم همان چیزی که درون من زنده است در بچه‌ها هم وجود دارد و به همین خاطر بیشتر به کودک درون خود مراجعه می‌کنم… چرا که همچنان به یاد دارم که در هر مقطعی چه چیزی دوست داشتم و برایم اهمیت داشت.

در کارهاتون از الگوی خاصی هم تبعیت می‌کنید؟

قائدتاً اینطور هست، علی الخصوص اوائل، وقتی شما تصویری می‌بینید، ناخودآگاه در ذهن شما نقش می‌بندد و طبیعتاً تجربه‌ی تصویرگران پیشکسوت از مانند ما بیشتر است. بالاخره چیزهایی هست که نمیدانی و من چون شروع کارم با شرکت در کلاس‌های آزاد بوده، هیچ اطلاعات (فنی) نداشتم، حتی دبیرستان هم که بودم رشته‌ی تحصیلی‌ام ادبیات بود و هیچ پیش زمینه هنری نداشتم الا همان چیزهایی که همه در دوران تحصیل همه یاد گرفتند و بعد در دانشگاه بود که وارد رشته گرافیک شدم. در حال حاضر کارهای خوب را دنبال می‌کنم و زیاد نگاه میکنم و هر کاری که در آن ایده‌ای جدید باشد پیگیری می‌کنم، اعم از کارهای داخلی و خارجی و من هنوز خودم را شاگردی می‌بینم که لازم است اساتید زیادی را لازم داشته باشد…

برای کسانی‌که تمایل دارند در رشته‌ی شما کار کنند پیشنهادتون چیست؟

پیشنهاد می‌کنم که برای رسیدن به خواسته‌ی خود حتماً تمام تلاششان را بکنند و جایی نایستند تا همه‌ی شرایط مهیا ودرست شود. برای ما هم اینطور نبوده، اگر بخواهم سرنوشتم را تعریف کنم، سنگ در برابر پای من زیاد بوده، ولی با اراده و خواستن و ایمان به کارم، این موانع را پشت سرگذاشتم تا به اینجا رسیدم. مثلاً مامان من نقاشی و کارهای هنری از این جنس را دوست نداشت و نظرش همچون خیلی از قدیمی‌ها این بود که یک زن می‌بایست کارهای خانه‌داری و خیاطی و مانند آن را یاد بگیرد و برعکس من هم در آن زمان علاقه‌ای به اینگونه هنرها نداشتم، تا جایی که اجازه نمی‌داند من به کلاس نقاشی بروم و به بهانه‌ی کلاس قرآن، هم کلاس قرآن می‌رفتم و هم کلاس طراحی و نقاشی که در آنجا بود. بعد از مدتی برای اینکه بتوانم رضایت مادرم را جلب کنم، تصویری از شخصی کشیدم که بسیار مورد علاقه‌ی مادرم بود و مادرم بعد از دیدن آن، متحول شد و حداقل کمتر به رشته‌ی مورد علاقه‌ی من خورده می‌گرفت. پس کسی که می‌خواهد در کاری موفق شود، هم باید به کارش ایمان داشته و هم منتظر مهیا شدن شرایط نباشد، اینگونه نیست که همه بیآیند دست به دست هم دهند تا کسی رشد و پیشترفت کند… هرچند صحبت از هنر است اما کسی که می‌خواهد هنرمند شود باید جنگجو باشد و در راه رسیدن به هدفش با مشکلات مبارزه کند…

در کار شما چی مشکلی به نظرتون هست که فکرتون را درگیر و مشغول کرده؟

اخیراً شنیدم که قرار است از هنرمندان هم مالیات گرفته شود و این خیلی مرا ناراحت کرد… از طرفی حمایت خاصی نیز از این قشر نمی‌شود. از طرفی محافل و مجامع هنری نداریم (البته در شهر قم)

خیلی از دوستانی که ما در این مصاحبه خدمتشان رسیدیم هم به این برگزاری محافل هنری به ویژه برای تصویرگران اشاره و مطالبه می‌کنند…

به نظرم اگر در قالب «ورکشاپ» دوستان تصویرگر را به همراه اساتید این رشته دور هم جمع کنند و همچنین تسهیلاتی برای کسانی‌که پیشکسوت هستند در نظر گرفته شود؛ یعنی کسی که کارش را تا جایی جلو برده با کسی که تازه کار را شروع کرده فرقی با هم داشته باشند. مثلاً در یک ورکشاپ از قدیمی‌ترها بصورت افتخاری دعوت شود تا در این محفل شرکت کنند نسبت به کسی که تازه کار است و لازم است حتی برای حضور در چنین محفلی هزینه کند تخفیفی قائل شوند.

چه عامل یا عوامل دیگری جز داشتن هنر تصویرگری میتواند در بهبود و بالارفتن کیفیت کار مؤثر باشد؟

دانستن طراحی به نظر من خیلی مهم هست، یعنی هرچه طراحی قوی‌تر باشد بهتر میتوان حس و حال را در کار پیاده کرد.. همچنین مطالعه در علوم مختلف هرچه بیشتر باشد، قطعاً در کار تصویرگری خیلی تأثیرگذار خواهد بود؛ مثلاً وقتی ما در تاریخ مطالعه داشته باشیم، در کاری که داستانی از گذشتگان هست، تصاویر بیشتری در ذهن ما می‌آید و دست ما را برای ارائه‌ی کاری جذاب‌تر باز می‌کند و همینطور علوم دیگر مثل تاریخ، جغرافیا، ادبیات و….

شما در نمایشگاه و یا مسابقات هم شرکت داشتید؟

بله، سه دوره نفر اول در جشنواره طلیعه ظهور بودم و یک دوره هم در جشنواره کریمه اهل بیت (ع)، در مسابقات طراحی انجمن هم سال ۸۴ برگزیده شدم و موارد دیگری که خیلی زیاد هست…

هم فکری و تعامل قبل از کار بین تصویرگر و ناشر را تا چه حد مهم ارزیابی می‌کنید؟

حتماً لازم هست، اما به شرطی که هر دو زبان مشترکی داشته باشند و حرف همدیگر را بفهمند، در غیر اینصورت یا ناشر باید خود در جایگاه یک مدیر هنری باشد و یا بین ناشر و تصویرگر یک مدیرهنری واسط و پل ارتباطی باشد. البته مدیر هنری هم باید با ناشر با هم حضور داشته باشند که برای انتقال حرف زیاد واسطه نخورد و ناشر هم لازم نیست هنرمند باشد، صرفاً همین که از هنر سردربیاورد و اطلاعات کلی دربارهی هنر داشته باشد…

در پایان اگر نکته‌ی جاافتاده و یا مطلبی که بیان آن را ضروری می‌بیند بفرمائید استفاده کنیم…

الان نکته‌ی خاصی مدنظرم نیست اما کار خوبی را شهرداری کرده که پارسال «گنجشک‌های نوروزی» را گذاشته بودند و اتفاق خیلی خوبی بود و آنجا خیلی بازدیدکننده داشتیم، ناشرین مختلف می‌آمدند. اگر چنین فرصت‌هایی ایجاد شود در ورکشاپ‌های مختلف، که مثلاً دوستان بعد از مدتها همدیگر را می‌دیدند و تعاملی خوبی بین تصویرگران برقرار شد و هم تجدیدخاطراتی شد و دور هم کارهای‌مان را مرور کردیم و یک اتفاق خیلی خوبی بود و امسال هم برگزار شده… اگر چنین فرصتی ایجاد شود خیلی خوب است و باعث دلگرمی و فعال شدن هنرمندان این رشته میشود و این ارتباط نتایج بسیار خوبی دارد و در روحیه و کار تصویرگران تأثیر مثبت دارد

تشکر می‌کنم از اینکه وقت گذاشتید و با حضورتون منت بر ما دارید. براتون بهترین‌هارو آرزو می‌کنم و امیدوارم روز به روز بهتر بدرخشید و شاهد موفقیت‌های بیشر از شما باشیم…

خواهش می‌کنم، باعث افتخار من بود…

 

 

سلام و احترام دارم خدمت استاد گرامی جناب آقای نوری، لطفاً معرفی کاملی از خودتون و اینکه چطور شد وارد این عرصه شدید بفرمائید؟

بسم الله الرحمن الرحیم، محمد مهدی نوری هستم، از همان دوران کودکی به کارهای هنری، نقاشی خیلی علاقه داشتم. مرحوم پدرم (که روحانی بودند) خیلی مشوقم بودند، برخلاف خیلی از طلبه‌ها که نقاشی را حرام می‌دانستند، ایشان خودشان کمک می‌کردند، وسائلش را می‌خریدند، حتی قبل از اینکه به مدرسه بروم، خیلی باذوق بودند، خودشان هم خط خیلی خوبی داشتند و هنرمند و شاعر بودند. در واقع از وقتی من یادم می‌آید مشغول به نقاشی هستم؛ باید بگم از سه چهار سالگی. آن وقت‌ها صحبتی از گرافیک نبود و فقط نقاشی بود… یادم می‌آید در دوره‌ی تحصیلی راهنمایی (نظام قدیم)، پدرم از من پرسید: می‌خواهی در آینده چه کاره شوی؟ گفتم: دوست دارم نقاش شوم. ایشان گفت: نقاشی که نون و آب نمیشه… اما شاید سی ثانیه نگذشت و گفت: نه، برو به دنبال هرچی عشقت هست؛ یعنی میدانست که آدم اگر دلش خوش باشد، بهتر است از اینکه سرمایه داشته باشد… گذشت تا اینکه بعد از اخذ دیپلم (دیپلم ریاضی). دانشگاه وقتی شرکت کردیم (به اتفاق آقای موسی زاده) دو انتخاب می‌توانستیم داشته باشیم، یکی گرافیک و دیگری نقاشی. خب نقاشی برای همه شناخته شده بود، اما گرافیک را کسی نمی‌شناخت؛ حتی کسانی‌که لیسانس نقاشی داشتند نمی‌دانستند چیست، حتی چه بسا خودشون هم کار گرافیکی می‌کردند ولی نمی‌شناختند؛ چون خیلی نوظهور بود… این موضوع برای سال ۷۰ هست. تا اینکه به این نتیجه رسیدم که گرافیک را انتخاب کنم و دانشگاه هنر پذیرفته شدم. آن موقع برای رشته‌ی گرافیک در کل ایران ۳۵ نفر می‌خواستند – در حالی‌که الان یک کلاس ما در قم حدود ۳۵ نفر است- که از این تعداد عدهای دانشگاه هنر می‌رفتند و عده‌ای به دانشگاه تهران… در سال ۶۸ به بعد که در قم نمایشگاه‌هایی از آثار هنرمندان برگزار میشد. مجله «سلام بچه‌ها» هم سال ۶۸ تأسیس شده بود و مسئولین مجله به این نمایشگاه آمده و آثار را دیده بودند و در دفترچه‌ای که آنجا بودند نوشته بودند که از آقایان نوری و موسی زاده دعوت می‌کنیم تا برای مجله‌ی ما تصویرسازی کنند… ما به دفتر مجله رفتیم و آنجا تعدادی داستان، شعر و لطیفه به ما دادند و گفتند که برای اینها کار کنید. از جایی که ما نه استاد خوبی داشتیم و نه کتاب خوبی می‌شناختیم، خیلی به زحمت؛ یعنی یادم می‌آید برای یک داستان می‌رفتم از بچه‌ها عکس می‌گرفتم و باید صبر می‌کردم عکس‌ها چاپ شوند (با توجه به مشکلاتی که آن روزها بود) بعد کارکترهایی که می‌خواستم از روی عکس بچه‌ها می‌کشیدم و وارد داستان می‌کردم. تا اینکه رفتیم دانشگاه، حدود سال ۷۳ دیدیم که درسی داریم به نام تصویرسازی و استاد آن آقای محمدرضا دادگر (که پلاک طلای بولونیا را دارد) بود. ایشان معلم بسیار خوبی بودند، به من جهت دادند برای این قضیه و مرا تشویق می‌کردند و اونجا بود که من با تصویرسازی آشنا شدم و فهمیدم تصویرسازی یعنی چی و خیلی کمک کرد به من در تصویرسازی مجلات. سال ۷۳ پوپک جدا شد از سلام بچه‌ها و من شدم مدیر هنری پوپک و از آن موقع تا سال ۹۶ در آن سمت بودم و بدین واسطه خیلی با تصویرگرها سر و کار داشتیم. حدود سال ۸۳ الی ۸۴ انجمن هنرهای تجسمی قم، بنا شد کلاس‌های تصویرسازی برپا کند و من را بعنوان مدرس انتخاب کردند. عده زیادی از علاقمندان که عمدتاً خانم‌ها بودند، به آنجا مراجعه کردند و حدود ۴ تا ۵ سالی این کلاس‌ها مرتب ادامه داشت و بعد این دوستان وارد فضای حرف‌های شدند؛ چراکه مجله‌ی پوپک که دست خودم بود و کار را به ایشان می‌سپردم. در بین شهرهای ایران قم بعد از تهران دومین شهری بود که تصویرسازی در آن خیلی فعال بود و علتش هم این بود که اینجا کار بود، هم ناشران زیادی بودند و کتاب‌های زیادی برای کودک، نوجوان و خردسال چاپ میشد و هم مجلات زیادی مثل پوپک و سنجاقک و… این فضای برای تصویرگران میدان کاری شد که می‌دانستند کار یاد بگیرند برای ایشان کار هست و حتی می‌توانستند در منزل کار انجام بدهند و راحت بودند…

 چطور هست که تا صحبت از تصویرسازی می‌شود، جهت بحث می‌رود سمت کار کودک و یا حال کودک و نوجوان، آیا علتش همین هست و یا این که این کار در این حوزه فراتر از کودک و نوجوان هست؟

خوب شد شما این سؤال را پرسیدید؛ تصویرسازی اصلاً فقط بحث کودک و نوجوان نیست. حال من این را اضافه کنم که کارشناسی‌ارشد من در دانشگاه تصویرسازی بود، اما الان طوری شده در دانشگاه برای کارشناسی رشته‌ی تصویرسازی، رشته‌ی پوستر.. و من تعجب می‌کنم که مثلاً یک نفر بخواهد در دانشگاه ۴ سال رشته‌ی پوستر و نشانه بخواند؛ بعد آیا برایش آنقدر سفارش می‌آید که ۴ سال از بهترین دوران عمرش را برای این رشته گذرانده… اینطور نیست. دانشجویانی که به این رشته می‌آیند، وقتی از ایشان سؤال می‌شود تصویرسازی یعنی چی؟ همه‌شان می‌گویند: کودک و نوجوان دیگه، کار برای کتاب کودک و نوجوان. در حالی که تصویرسازی یعنی؛ «به عینیت درآوردن آنچه در ذهن است» و در واقع خیلی موارد دیگر را نیز شامل می‌شود. تصویرسازی ۵ قسمت است که زیر مجموعه‌ی یکی از قسمت‌های آن کودک و نوجوان است. در اینجا بخواهم باز کنم؛ ۱) تصویرسازی برای نشریات  ۲) تصویرسازی کتاب  ۳) تصویرسازی تبلیغاتی  ۴) تصویرسازی بنیادها و نهادها  ۵) تصویرسازی بینالمللی. کودک و نوجوان زیرمجموعه‌ی یکی از این پنج قسمت که نشریات بود مجلات کودک و نوجوان است. پس اینگونه نیست کسی که تصویرگر است حتماً در حوزه کودک و نوجوان کار کند؛ بلکه ممکن است تصویرگری باشد که پوستر کار میکند. اما در کل علت عمده می‌تواند این باشد که سفارش در موارد دیگر کم هست و خیلی‌ها آمده‌اند در این نوع کار. شاید ما اگر ۵۰۰ تصویرگر داشته باشیم، ۴۹۰ نفر از آنها کودک و خردسال را خیلی خوب کار کنند و ۱۰ نفر دیگر برای نوجوان کار کنند؛ چون کلاً روحیه‌ی دیگر و طراحی قوی می‌خواهد و باید بتواند یک فضای رئال را خوب کار بکند. اکثر تصویرگران ما طراحی خیلی خوبی دارند، اما یک فرم که می‌بینند از فیلتر ذهنشان رد می‌شود و کودکانه آن را نگاه می‌کنند؛ یعنی مثلاً یک مخاطب کودک چگونه دوست دارد این بخاری را ببیند. در هنر ما دو نوع نگاه داریم؛ در مثال تابلوی ایست اینطور روشن میشود که یکی نگاه کردن به ظاهر تابلو (stop) یعنی همان استپ انگلیسی هست و یکی هم یک لکه مرکب. این تابلو را در کل دنیا همه می‌دانند چیست و معنی آن چیه، اما لکه‌ی مرکب را وقتی پنج نفر نگاه کنند؛ یکی از آن خرگوش می‌بیند، یکی ممکن است ابر و … در هنر همینطور می‌شود، آنجا که لکه‌ی مرکب است میشود انتزاعی؛ یعنی هنرمند اثری را خلق می‌کند و برای تکمیلش به مخاطب واگذار می‌کند که آن را چه ببیند. مثلاً لیوانی را نصف می‌کشد و بگوید باقی آن را می‌خواهم مخاطب خودش بکشد و یا پای کسی را بکشد و بعد شکل کامل آن را به مخاطب واگذار کند تا ببیند او چطور تکمیل می‌کند. اما کسی هم هست که کاری را تمام و کمال می‌کشد و این طور نیست که کسی بخواهد درباره‌ی آن فکر کند، فقط می‌بیند و لذت می‌برد، اما در کار انتزاعی تخیل انسان را تحریک می‌کند… موضوع کودک و نوجوان هم تقریباً همیطور است؛ کسی که می‌خواهد نوجوان کار کند خیلی کم است؛ چون کارش سخت‌تر است و شاید علت دیگر درباره‌ی کار کودک این باشد که اکثر ایرانی ها طنزپردازی قوی دارند و کودک درونشان با آنها همراه است و به همین علت آمده‌اند به سمت تصویرسازی کودک و خردسال….

از میان صحبت‌های شما این موضوع را دریافتم که کار برای نوجوان مشکل است و ضرورت دارد کسی که برای این رده سنی می‌خواهد اثری خلق کند باید از تبحر خاصی برخوردار باشد، پیشنهاد شما برای این گروه سنی چیست که بتوان کار جدی تری کرد؛ چراکه این مسئله در حوزه‌ی نویسندگی و تألیف نیز به لحاظ سختی کار وضع مشابهی دارد؟

چون تصویرسازی برای کودک راحتتر است و کار زودتر تمام می‌شود و تصویرساز وقتی کار میکند خیلی لذت میبرد، لذا چارهای نیست و به نظر من باید با آن کنار آمد. از طرفی باید روحیه تصویرگر هم می‌بایست با این نوع کار همخوانی داشته باشد؛ یعنی بخواهد برای نوجوان کار کند و برای آن ساخته شده باشد. مواردی داشتیم که به تصویرگر سفارش کار نوجوان دادیم، اما تمایل و جهت کار در نهایت کودکانه شده….

خود شما در انتخاب کار بین در ردههای مختلف کدام را انتخاب می‌کنید و ترجیحتان کدام است؟

البته من در جایگاه مدیر هنری هستم و هر کاری که باشد سفارش می‌گیرم به تصویرگر مناسب آن کار واگذار می‌کنم، اما شخصاً اگر قرار باشد کار تصویرسازی انجام بدهم، گرایشم به کار برای کودک و خردسال است…

با توجه به گرایشی که دارید، چگونه نگاه خود را به رده سنی کودک و خردسال نزدیک می‌کنید؟

تصویرگر با حساب دو دوتا چهار تا جلو نمی‌رود، بلکه کارش مثل یک معلم ابتدایی هست؛ یعنی اگر بخواهد به این نگاه کند که ساعتی چقدر حقوق می‌گیرم، چند ساعت هست که امروز کلاس داشتم، چه ساعتی کار تمام می‌شود و مانند آن، در چنین شرایطی هم برای معلم و هم برای بچه‌ها، ولی تصویرگری که به هنر معلمی نزدیک است، یک عشق است؛ یعنی مثلاً وقتی تصویرگر داستانی را می‌خواند خودش را میگذارد در آن فضا و جای یکی از کارکترهای آن داستان. اگر اینطور شد کار خوب می‌شود و درست از آب در می‌آید. از طرفی به قول مرحوم نادر ابراهیمی که می‌گفت: ما در کتابفروشی کتاب‌هایی که خودمان کار کردیم، نگاه می‌کنیم بچه‌ها به سمت کدام کتاب می‌روند و این خود یک نشانه و ارزیابی هست که بفهمیم چه کاری مورد توجه کودکان واقع شده. من خودم چون زیاد با بچه‌ها کار کرده ام و معلم آنها در مقاطع مختلف بوده‌ام، نگاه به بازخورد آنها نسبت به کارم می‌کردم و برای من کاری که بچه‌ها دوست دارند یا نه معلوم میشد. گاهی کار به لحاظ هنری بسیار قوی و خوب است، اما به لحاظ بازاری و آنچه مطالبه‌ی مخاطب هست کار خوبی دیده نمیشود و از طرفی ذائقه‌ی بصری بچه‌ها تغییر کرده؛ چرا که خیلی کارتون می‌بینند و بچه‌ها آن نوع کار را دوست دارند، در نتیجه این می‌شود نیاز بازار… در چنین مواردی تصویرگر بایستی خیلی هوشمندانه تلفیقی ایجاد کند از بازار و کار هنری خودش؛ یعنی مثل یک معلم ضمن اینکه به علاقهی کودک نگاه می‌کند، دست او را بگیرد و پله‌ای بالاتر ببرد…

با توجه به ساختن یک کتاب که در آن عوامل متعددی من جمله مؤلف، ناشر و دیگران دخیل هستند، نقش تصویرگر چطور پررنگ و قوی می شود؟

اگر تصویرگر بخواهد با یک نگاه ساده بخشی از داستان یا شعری را انتخاب کند و بر اساس آن اثری را خلق کند، به چنین کاری ترجمه‌ی تصویری متن گفته می‌شود که هیچ ارزشی هم ندارد. اما اگر تصویرگر و جای مبهم داستان یا شعر را انتخاب کرد و طوری تصویرسازی کرد که آن نویسنده یا شاعر بگویند: عجب! پس این نقطه‌ی گمشده‌ی کار من بوده و پیدا شده و چنین چیزی در تصویر من بوده، این ارزشمند است و اهمیت دارد. نکته دیگر فضا سازی در تصویر است؛ یعنی آوردن عناصری غیر از متن در تصویر که به واسطه‌ی پرداختن به آنها و آوردن چیزهایی که مستقیم در متن یا شعر نیستند و تصویرگر با هنر خود و قدرت تخیل به آنها بپردازد، آن وقت است که ارزش کار بالا میرود و بدین سبب یک تصویرگر از بین هزار تصویرگر شاخص شود. دیگر اینکه نگاه از طرف یک کارکتر خاص در شعر یا داستان آمده است. یعنی نگاهش نگاهی خاص و متفاوت نسبت به آنچه همگان درباره‌ی کارکترهای قصه دارند باشد و از زاویه نگاه آنها به محیط اطراف به نحوی باشد که چیزهایی را ببیند که از دید دیگران مغفول مانده باز خیلی موفق خواهد بود و عیار کار تصویرگر را بالا می‌برد.

برای ورود به عرصه‌ی هنر به ویژه کار تصویرگری و نقاشی، آیا ذوق و ریشه‌‌ی ذاتی لازم است و یا با تلاش و خواستن امکان پیشرفت و شاخص شدن ایجاد می‌شود؟

من هر دو موردش را دیدم؛ یعنی کسی که از بچگی علاقمند نبوده ولی بعد کار کرده و موفق هم شده، ولی چه بهتر که هر دو باشد؛ یعنی هم ذاتاً عشق به هنر داشته باشد و هم با تلاش پشتکار کار را دنبال کند

برای علاقمندان به این رشته توصیه‌ی شما چیست که چگونه و از کجا شروع کنند؟

ما در حدود سال ۸۹ خود ما در آموزشگاهی که داریم هفته‌ای یک روز یک کلاس ۴ ساعته با حضور ۴۰ نفر هنرآموز داشتیم و با چه عشق و علاقه‌ای دنبال می‌کردند و اساتید بین المللی از تهران دعوت می‌کردیم، کسانیکه در دانشگاه‌های تهران مدرس مقطع فوق لیسانس بودند و سفارشات خارج از کشوری داشتند و برای ایشان ارزش داشت که به قم بیایند و شب برگردند، چرا؟ چون بازار کار بود؛ یعنی هنرآموز می‌دانست که دو تا سه ترم شرکت در کلاس و هزینه کردن منجر به شغل آینده‌اش خواهد شد. الان دیگر آنطور نیست؛ چراکه اولاً دست فوقالعاده زیاد شده و ثانیاً بازار کار هم خیلی خراب شده (راکد شده) طوری که الان سالی یک کتاب هم مدیریت هنری‌اش به ما مراجعه نیست در حالی‌که قبلاً ماهی دو تا سه کتاب به ما سپرده میشد… گاهی به ما می‌گویند: ما این هنر را فرا بگیریم، آخرش چه؟ و من هیچ جوابی ندارم و بالاخره هر کاری نیازمند انگیزه‌ای هست که باید برای آن ایجاد شود و تنها به صرف مدرک گرفتن و دست آخر به شغلی دیگری رفتن، فایده‌ای ندارد….

برای بالا رفتن سطح کیفی کار تصویرگر چه نظری دارید؟

تصویرگرها باید انگیزه پیدا کنند؛ یکی اینکه برای آنها سفارش درست شود. هنرمندها تاجران خوبی نیستند؛ یعنی آنقدر درگیر کارشان هستند که از معمولاً از جنبهی مالی موضوع غافل می‌شوند. اگر یک مدیر خوب پیدا شود که با ایجاد یک تیم که در آن هر کسی مسئولیت بخشی از کار را بپذیرد که یکی از اعضای آن تیم تصویرگر باشد، دیگری بیزینس و بازاریابی بکند، آن دیگری طرح جلد بزند و … بدین ترتیب کیفیت کار بالا رفته و بواسطه‌ی کار گروهی هم هزینه‌ها کمتر می‌شود و هم راندمان و کیفیت کار بالا می‌رود. ناگفته نماند که نوعاً مدیرها منفعت طلب و به دنبال استثمار هنرمند هستند… مسئله‌ی دیگر اینکه آدم ها معمولاً در رفت و آمدها و ملاقات‌ها کمی روحیه می‌گیرند، اگر شرایطی فراهم شود که تصویرگرها هم انگیزه پیدا کنند و همدیگر را زیاد ببینند و با هم تبادل نظر در تصویرسازی و کارهایشان داشته باشند و مثلاً هر ماه همه درباره‌ی موضوعی مشخص کار کنند و به کسی که بهتر از دیگران کار کرده باشد هدیه‌ای داده شود و اینطور رقابت ایجاد شود و کارهای هم را ببینند، اینها همه و همه مواردی هستند که ایجاد انگیزه می‌کند و سطح کیفی کار را بالا خواهد برد

آیا به غیر از دانستن علم و فن تصویرگری، علوم دیگر هم عامل بهتر شدن کار تصویرگر می‌شود؟

مثلاً تصویرگرانی که نقاش هم هستند، می‌بینید که کارشان چقدر اثرگذارتر است؛ چراکه رنگ‌ها را می‌شناسند و شکل و صدای رنگ را هم آشناست. یا در تصویرسازی علمی که مثلاً برای یک کودک ۶ تا ۷ ساله وقتی بخواهند درباره‌ی پشهای مطلب نوشته شود که طبیعتاً می‌بایست همراه با تصویری باشد، این کار را به تصویرگری می‌دهند که تصویرگری علمی می‌کند؛ چون وقتی قرار است تصویری نزدیک و برجسته از پشه ارائه شود، او می‌آید همان پشه را بازسازی می‌کند و به تصویر پشه وفادار هست، ولی کاری می‌کند که بامزه دیده شود؛ مثلاً موجوداتی که کله‌ی آنها کمی بزرگتر هست، نمکی‌تر هستند و به بچه‌ها معمولاً اگر بگویید پدر و مادر و خواهرت را بکش، اولاً کله‌ی کسی که بیشتر دوست دارند بزرگتر می‌کشند و کسی که دوست ندارند و یا از او می‌ترسند دور می‌کشند. یعنی این موارد را باید تصویرگر علمی کار بداند و اشراف به روانشناسی کودک و روانشناسی رنگ‌ها و فرم نیز داشته باشد و رنگ ها را بشناسد، این که چه رنگ هایی خنثی هستند (سرد و گرم) چه رنگ‌هایی دوست داشتنی؛ چرا که رنگ‌ها هم صدا دارند و هم شکل و هم فرم. مثلاً شربت یک بچه‌ی ۳ تا ۴ ماه را که به ظاهر از رنگ و اینگونه صحبت نباید حرفی باشد، صورتی می‌کنند و یا حتی سفید؛ چون صورتی مزهاش شیرین است و این به لحاظ فطری هست و یا رنگ سفید یا شیور است و یا بی مزه و یا شیرین، لذا پاکت شیر را هیچ کجا ندید نارنجی کنند چون نارنجی مزهاش ترش است. همچنین رنگ‌ها صدا دارند، مثلاً صدای آبی صدای نی هست؛ چون نی آرامش‌بخش هست و فرم دارند و برای همین رنگ آبی، فرمش دایره است، چون دایره همه‌اش منحنی هست و زاویه ندارد برخلاف قرمز که اکتیوترین و پر انرژیترین رنگ است، تمامش یک مربع هست، چون زاویه‌ها همدیگرو قطع کرده‌اند و صدایش صدای ترومپت هست. این رعایت ها باعث می‌شود وقتی به کاری مخاطب نگاه می‌کند، می‌بیند این همان است الا اینکه چقدر بامزه تر شده.

علی رغم اینکه حضرتعالی جزو اساتید بنام این رشته هستید، آیا از ابزاری هم برای معرفی کارهاتون استفاده می‌کنید؟

از اینستاگرام. اینستاگرام خیلی خوب بوده؛ چون گویی یک نمایشگاه مجازی هست که همه‌ی کارها را می‌توانی نشان دهی و در کل یک دلگرمی هست که می‌دانی آرشیوی از کارها را داری که نمایشگاه هم هست و بواسطه‌ی گوشی همراه هرجا می‌توان برد و کارها را نشان داد

اجمالاً در مجلات و مجموعه‌هایی که کار کردید اشاره‌ای داشته باشید ممنون می‌شوم…

مجلات سلام بجه‌ها، روزنامه‌ی گنبد کبود، مجلات رشد کودک و نوجوان و خردسال و مجله‌ی پوپک … و البته کلاً تصویرسازی را کنار گذاشته‌ام و به سراغ نقاشی آمدم. علاوه بر تدریس دانشگاه، کارهای گرافیکی و نقاشی انجام می‌دهم

تشکر می‌کنم از فرصتی که به بنده دادید و اجازه دادید خدمت برسم و با هم گپ و گفتگو داشتیم…

خواهش می‌کنم، سلامت باشید، زحمت کشیدید…

 

 

 

ضمن سلام و عرض ادب خدمت شما لطفا خودتون را معرفی کنید و رزومه‌ای از کارتون برای خوانندگان ما بفرمائید….

من کوثر رضایی هستم متولد ۱۳۶۴ در شهر قم که حدوداً ده سال هست که تصویرسازی کتاب کودک انجام می‌دهم، البته کتاب نوجوان هم در آثارم بوده.. من از کودکی به نقاشی شدیداً علاقمند بودم و به صورت تجربی این کار را انجام دادم. از همان دوران من همیشه می‌گفتم که یا من نقاش می‌شوم و یا نویسنده و خداروشکر در همین مسیر قرار گرفتم… کار کاریکاتور هم انجام میدهم.

چه موقع رسماً وارد بازار کار شدید؟

از حدود سال ۸۷ با شرکت نهرین به مدیریت آقای جعفری آشنا شدم و کارهایی که برای آنجا انجام دادم مورد توجه واقع شد و شروع به همکاری کردم و فکر میکنم ۷ تا ۸ سالی با آن مجموعه بودم و بعد از آنجا دیگر به صورت مستقل به کارم ادامه دادم.

کار دیجیتال هم انجام می‌دهید؟

بله من اول کارم دیجیتال بود؛ چون در آن شرکتی که ما کار میکردیم کلاً دیجیتال بود و اصلاً کار دستی انجام نمیدادم و حدود ۴ سال هست که به کار دستی مشغولم… البته کار ما اینطور بود که ابتدا طراحی دستی انجام می‌دادیم و بعد کار را اسکن می‌کردیم و دیجیتالی رنگ آمیزی می‌کردیم و کار آماده می‌شد…

ترجیح خود شما به کار دیجیتال هست یا دستی؟

صددرصد دستی، این لذت و حس و حالی که کار دستی داره در کار دیجیتال نیست؛ چرا که در دیجیتال محدودیت هست و من کار دستی را خیلی دوست دارم.

برای کدام گروه سنی بیشتر کار کردید؟

چون تعداد کارهایی که کردم خیلی زیاد بوده و شاید از هزار اثر بیشتر باشد، حتی برای بزرگسال هم کار داشتم. مثلاً قرآن مصور که کار کرده‌ام برای رده سنی نوجوان و جوان بود و به سفارش لبنان آماده کردم، اما بیشتر کارها برای گروه سنی کودک بوده..

از کار با ناشرین رضایت دارید؟

بله من بیشتر ناشرهایی که با ایشان کار کردم، عالی بودند و به لطف خدا همه کسانی‌که در مسیر من قرار گرفتند، از هر نظر خوب بودند.

از نظر کودکان در کارهاتون استفاده می‌کنید؟

بله خیلی، من چند خواهرزاده و برادرزاده دارم که قبل از اینکه کارم را بخواهم ارائه بدهم از نظر اونها استفاده می‌کنم؛ یعنی اگر کاری که آماده کرده‌ام را بپسندند، نتیجه می‌گیرم کار خوبی شده و اگر خوشایندشان نباشد کارم را تغییر می‌دهم، چون دوست دارم بچه‌ها بپسندند..

از نظر مؤلف هم در کارتون استفاده می‌کنید؟

با مؤلف خیر جز در یک کار، اما با ناشر، صددرصد؛ چرا که ممکن است بخشی از کار مورد تأییدشان نباشد و گاهی نقطه نظری دارند که خوب است در کار اعمال شود، لذا یا مدیر هنری و یا مستقیماً ناشر بر کار ما نظارت دارند.

از کارهای دیگران و یا اساتید هم ایده می‌گیرید؟

نه خیر، خودم ذهنی کاری را خلق می‌کنم، در واقع از همان ابتدا چون خودم کار نقاشی کرده بودم، در کار هم از ایده‌های خود بهره می‌گرفتم. البته چند سال بعد از شروع به کار دو دوره کلاس‌های استاد پژمان رحیمی زاده شرکت کردم، ایشان عالی هستند و من خیلی از کلاس‌های او استفاده کردم…

چطور خودتان را با فضای فکری و درونی کودک نزدیک می‌کنید؟

بچگی خودم را بیشتر تصور می‌کنم؛ اینکه من چه چیزهایی را دوست داشتم، نگاهم چطور بود و بیشتر بر می‌گردم به آن دوران خودم و گاهی هم از بچه‌ها می‌پرسم…

اشارهای داشتید به کارهایی که در سطح بین الملل داشته‌اید، کدام کشورها بوده‌اند؟

بیشتر برای کشور لبنان از طریق همان شرکت نهرین و عراق و بواسطه‌ی آقای دکتر حسنی (انتشارات جمکران) با کشورهای عربی بوده کارهایی که انجام دادم….

برای دوستداران این رشته چه نظری دارید….

اگر واقعاً علاقمند باشند و دوست دارند باید پیگیر شوند و ادامه بدهند؛ چون آدم از کاری که دوست داشته باشد هیچ‌وقت خسته نمی‌شود…. من خودم خیلی علاقه داشته و مطالعه زیادی هم داشتم، جایی خواندم آن چیزی که دوست دارید برای آینده‌ی خود انتخاب کنید بواسطه‌ی همین خیلی می‌گشتم ببینم در راستای کار نقاشی چه شغلی هست. به لطف خدا روزنامه‌ای به دستم رسید که در آن درباره‌ی یک خانم ژاپنی نوشته بود که ایشان برنده مسابقه‌ی تصویرسازی شده‌اند. اونجا بود که تازه فهمیدم کاری به نام تصویرسازی وجود دارد.چند روز بعد به نمایشگاهی رفتم و از خدا خواسته بودم کمکم کن تا بتوانم در کار تصویرسازی ورود کنم. آنجا بصورت اتفاقی یک آگهی دیدم از شرکت نهرین که درخواست تصویرگر کرده بود و برایم جالب بود که خداوند چطور مسیر راهم را هموار می‌کرد. در آن ایام من شب و روز نداشتم و فقط نقاشی می‌کشیدم.

به نظر شما برای بالابردن سطح کیفی کارتون چه باید بکنید؟

هم کار زیاد ببینم و هم کار زیاد بزنم؛ یعنی تمرین زیاد و دیدن کارهای جدید.. همچنین شرکت در کلاسهای اساتید این رشته

نشست یا ارتباط با ناشرین را چطور ارزیابی می‌کنید؟

خوبه؛ چرا که ذهنیت ناشرها را تصویرگر واضع‌تر میتوانند بفهمند، اینطور که بسته باشد، چه بسا توقعی ناشر دارد که ممکن باعث ناراحتی تصویرگر بشود و این را بارها من دیده‌ام. جلسه و نشست برای روشن شدن بعضی مسائل و نقطه نظرها کار خوبی خواهد بود که این اختلاف‌نظرها به حداقل برسد.تا دلخوری هم پیش نیاید.

از فضای مجازی و یا ابزار دیگر برای معرفی کارهاتون استفاده می‌کنید؟

تا حدی در اینستاگرام حضور دارم، قبلاً هم مدتی در فیسبوک بودم. اما در کل حضور جدی ندارم و علاقه‌ای ندارم به اینگونه فضاها؛ به همین دلیل به صورت مستمر و فعال در فضای مجازی نیستم و در نمایشگاه‌ها هم شرکت نمی‌کنم ولی خب خوب است اگر هر تصویرگری در این فضاها شرکت کند.

این کلیت سؤالات ما بود، شما اگر فکر می‌کنید موضوعی جا افتاده و یا نکته‌ای هست بفرمائید استفاده می‌کنیم….

آرزوی من این است که فضایی را برای تصویرگرها آماده می‌کردند تا هر از گاهی همه جمع می‌شدیم و کارهای همدیگر را می‌دیدیم و رقابتی ایجاد می‌شد و نقد و نظری ایجاد می‌شد. جایی شبیه «ورک شاپ». ما خیلی تصویرگرها را حتی در قم نمی‌شناسیم؛ در حالی که می‌دانیم خیلی زیاد هستند افرادی که در این رشته فعال هستند.

امیدوارم این درخواست شما که خواست خیلی از همکاران شما در این مصاحبه‌هایی که من داشتم بوده هرچه زودتر محقق بشود.

 

 

ضمن عرض سلام خدمت شما، ممنون میشوم اگر معرفی کاملی از خودتون داشته باشید….

من معصومه حاجیوند هستم که تقریباً از سال ۸۹ وارد کار تصویرسازی شدم و در شرکت نهرین با آقای جعفری شروع به کار کردم. در دانشگاه هم در رشته‌ی گرافیک تحصیل کردم، مقطع کارشناسی دانشگاه بوعلی همدان. شروع کار ما در دانشگاه کارهای دستی بود ولی در بازار تقاضای کار دیجیتال از ما داشتند؛ بطوریکه حدود۶ تا ۷ سال کلاً کار دیجیتال انجام می‌دادم. اما خوشبختانه باز کار دستی و هنری و سبکهایی دوست داشتم را شروع کردم. کارهایی گرافیکی هم پراکنده انجام داده‌ام؛ مثل طرح جلد، صفه‌آرایی، آرم و… اما عمده‌ی کارم با تصویرسازی بوده… ضمناً کتاب نوجوان هم کار کرده‌ام، اما بیشر کار کودک داشته‌ام.

گویا هم زمان با تحصیل کار هم انجام می‌دادید؟

بله

عامل گرایش شما به سمت تصویرگری کار کودک چه بود؟

بالآخره بستر طوری فراهم شده بود که من در این زمینه بیشتر کار کنم و هم خودم خیلی علاقمند بودم. من حدود سه سال مربی هنری کانون پرورش فکری هنری بودم و با بچه‌ها از سن ۳ ساله تا حدود ۱۷ ساله کار می‌کردم؛ ولی خب بیشتر کار با کودکان را دوست داشتم، علی الخصوص سنین بین ۳ تا ۶ ساله؛ چراکه فکر این سنین بکر است و دست کاری نشده و خیلی هم به من در کارم کمک می‌کرد؛ یعنی آشنایی با دید بچه‌ها به دنیای اطراف و زندگی خیلی در کارم تأثیرگذار بود.

با کدام ناشرین کار کردید و در حال حاضر با کدام؟

با نشر جمال، نشر کتابک، نشر جامعه القران، نسیم حیات. با ناشرین دیگه هم کار کردم؛ البته به طور غیرمستقیم و در حال حاضر با نشر براق، که بواسطه‌ی نشر براق، با کشورهای دیگر هم مثل عراق، لبنان، امارات و عمان کار کرده‌ام.

ترجیح شما به کار دستی نسب به دیجیتال به چه دلیل است؟

چون کار دستی حس و حال بهتری دارد. در کار دیجیتال نمی‌شود آن حسی که تصویرگر دارد به مخاطب خوب منتقل شود، البته این حرف و نظر و من است، چه بسا کسانی‌که در این حوزه فعالیت میکنند دلایل توجیهی خودشان را داشته باشند. اکثراً خانواده‌ها طرفدار کارهای دیجیتال هستند، یعنی اگر انتخاب کتاب برای بچه‌ها باشد، خانواده‌ها بیشتر به سراغ کار دیجیتال می‌روند، چرا که کار دیجیتال رنگ‌های شارپ‌تری نسبت به کاردستی دارد و بچه‌ها هم ناچاراً به انتخاب خانواده‌ها کتاب‌های دیجیتال را بیشتر در خانه داشته باشند.

شما در کارهاتون از نظر بچه‌ها هم استفاده می‌کنید و اینکه چگونه این کار را انجام می‌دهید؟

بله، مخصوصاً در ایامی که مستقیماً با بچه‌ها کار می‌کردم، نظر آنها را می‌گرفتم. بچه‌هایی که کوچکتر بودند و به لحاظ ذهنی و فکری بکر بودند و دست کاری شده نبودند، بیشتر کارهای دستی را می‌پسندیدند؛ چون من در کلاس همیشه یکی دو کتاب برای بچه‌ها می‌بردم تا ذهن آنها باز شود. امتحان کردم، مثلاً سن بالاتر (حدود ۹ تا ۱۰ سالگی به بعد) چون بیشتر در مقابل دیدشان بوده و کارتون دیده بودند، تمایل به کارهای دیجیتال داشتند، ولی بچه‌هایی که حس و حال ناب دارند و دنبال ارتباط برقرار کردن با کتاب هستند، اغلب کارهای دستی را می‌پسندند؛ چراکه با حال و هوای نقاشی‌های خودشان نزدیک‌تر است، علی الخصوص کارهای دستی که ساده‌تر و راحت‌تر باشد.

از سبک و شیوه‌ی استاد یا اساتید هم استفاده می‌کنید؟

الگو، نه به آن صورت که الگو باشد، ولی وقتی می‌خواهم کاری را انجام بدهم کارهای مختلف از اساتید را می‌بینم، ولی خب کلاس آقای استاد پژمان رحیم زاده که یک دوره رفتم خیلی به من کمک کرد.

چطور در کارهایی که خلق می‌کنید، نگاهتان را به نگاه بچه‌‌ها نزدیک می‌کنید؟

همانطور که گفتم، چون با بچه‌ها کار کردم، سعی می‌کنم خودم را جای آنها قرار دهم و برگردم به سنین کودکی خودم، در واقع نگاهی به آن دوران خودم داشته باشم و این که آن وقت‌ها چطور به دنیای اطرافم نگاه می‌کردم تا بفهمم که بچه‌ها چه می‌خواهند و چه نیاز دارند. بیشتر هم می‌رسم به همان «سادگی»

برای آن دسته از افرادی که به کار شما علاقمند هستند تا وارد حرفه کاری شما بشوند چه توصیه و پیشنهادی دارید؟

استعداد و پشتکار شرط مهم این کار هست و اینکه به عنوان اولین گام، اول طراحی هست و بعد تصویرسازی. بایستی در طراحی قوی باشند و تا در طراحی قوی نباشند نمی‌توانند در کارهای انتزاعی و رئال وارد شوند و باید درکی نسبت به واقعیت پیدا کنند تا از آن واقعیت به سادگی برسند. من خودم استارت کارم را یکی دوسال با طراحی فیگور از انسان و حیوان زدم که کلاً با آناتومی انواع و اقسام حیوانات و انسان آشنا شویم و با شناخت کامل بتوانیم آن را ساده کنیم و اگر غیر از این باشد نتیجه نمی‌دهد. همچنین دیدن کارهای مختلف هم خیلی تأثیر دارد، یعنی هر روز حداقل یک ساعت کارهای قوی را فقط ببینی و کاملاٌ تمرکز کردن و خود را جای تصویرگر بگذاری و ببینی چطور به داستان نگاه کرده که این‌چنین تصویری به ذهنش نشسته و آن را خلق کرده.

از نظر شما معضل کار تصویرگری در چیست و چه می‌تواند باشد؟

همان که قبلاً اشاره کردم؛ ما برای بچه‌ها کار می‌کنیم، اما گویا مخاطب ما آنها نیستند؛ بلکه والدین بچه‌ها هستند. اگر والدین اجازه دهند که کودک از همان اول خود انتخاب کند، نه اینکه بعد از چند سال کتاب‌هایی که خودشان دوست دارند به فرزندشان معرفی کنند و در وجود او نهادینه کنند و بعد انتخاب را به او بدهند، نه از همان اول بگذارند بچه کتابی که خودش دوست دارد ولو باب میل والدین نیست، انتخاب کند؛ چون اغلب ناشرین هم به سراغ کتاب‌های رنگ و لعابدار می‌روند تا فروش بیشتری داشته باشند. از طرف دیگر کارهای دستی و نقاشی‌های ساده برای ارتباط با بچه‌ها مناسب‌تر است و در نقاشی‌هاشون استفاده می‌کنند و اعتماد به نفس بهتری پیدا می‌کنند؛ اما در کارهای دیجیتال این ارتباط به لحاظ سختی کار برای بچه‌ها سخت می‌شود و به نظر من اعتماد به نفس بچه پایین میآید. اگر والدین واقعاً متوجه این مسئله بشوند، کار ما هم راحت‌تر می‌شود و زودتر می‌توانیم با دنیای کودکان مرتبط شویم.

برای بالا رفتن سطح کیفی کار تصویرگر چه پیشنهادی دارید؟

با برپایی نمایشگاه‌ها و مسابقات و قراردادن جوایز خوب و چشم‌گیر، برای تصویرگر انگیزه ایجاد کنند تا بین تصویرگران ایجاد رقابت شود. رقابت می‌توانید خیلی کیفیت کار را بالا ببرد. باز اگر شرایطی فراهم شود که تصویرگرها در کنار هم کار کنند، خیلی می‌توانند به هم کمک کرده و در بالا بردن کیفیت روی کار هم تأثیر بگذارند، اما وقتی هر تصویرگری جدا جدا در اتاقی مشغول به کار خودش باشد، طبیعی‌ست روند پیشرفتش کند باشد.

علاوه بر گرافیک، چه علوم و رشتهی علمی که در دانشگاه تدریس میشود میتواند به کار تصویرگر کمک کنند؟

یکی اینکه باید روانشناسی خوبی داشته باشد به ویژه روانشناسی کودک؛ یعنی بداند کودک چه می‌خواهد برداشتش چه چیزی هست از یک داستان. در زاویه‌ای که برای کشیدن تصویر انتخاب می‌کنیم، آشنایی با عکاسی می‌تواند خیلی به ما کمک کند. اگر تصویرگر عکاس خوبی باشد، زاویه دیده‌ای خوبی می‌تواند انتخاب کند.

تعامل بین ناشر و تصویرگر را چطور ارزیابی می‌کنید؟

در کار کتاب یکی ناشر هست، یکی نویسنده و یکی هم تصویرگر؛ اگر این سه با هم ارتباط و تعامل داشته باشند، قطعاً خیلی در بهبود و بالارفتن کیفیت کار مؤثر خواهد بود. مخصوصاً بین تصویرگر و نویسنده اگر ارتباط باشد، صددرصد خیلی مهم و تأثیرگذار است؛ چرا که وقتی تصویرگر حال و هوای نویسنده و نیتی که در نوشتن داستانی داشته بداند، برداشت صحیح را متوجه خواهد شد و تصویری می‌کشد که با هدف نویسند مطابقت داشته باشد و به این شکل ذهنیت نویسنده و تصویرگر به هم نزدیک‌تر شده و کاری منسجم خلق خواهد شد و دین کار بهتر ادا خواهد شد.

کارهای شما به چه شکل معرفی و دیده میشود؟

من صفحه شخصی در اینستاگرام دارم که کارهایم در آنجا گذاشته می‌شود.

در پایان اگر صحبتی و یا نکته‌ی جا افتاده‌ای هست بفرمائید استفاده کنیم؟

متأسفانه در ایران دو چیز عامل مخرب کارهای هنری اعم از تصویرگری، انیمیشن و… می‌باشد؛ یکی عجله در کار و دیگری دستمزد کم، بواسطه‌ی این دو عامل تصویرگر آن انگیزه‌ی لازم را شاید برای کار نداشته باشد که بخواهد تمام توانش را برای کاری بگذارد- حال درست یا غلط- همچنین عجله گاهی باعث می‌شود کار آنچه باید از کار در نیآید و گاهی هم خود تصویرگر برای زودتر رسیدن به دستمزد، آن وقت و کار لازمی که نیاز بوده برای اثری نگذارد.

تشکر می‌کنم از وقتی که گذاشتید و برای شما آرزوی بهترین ها رو دارم…

ممنون از شما و تشکر از اینکه دعوت کردید.

لطف کنید ضمن معرفی خودتون درباره رشته کاری که انجام می‌دهید هم توضیح دهید؟

من منتظری هستم، ۱۸سال هست که کارم نقاشی هست و مدرک تحصیلی دیپلم دارم و نقاشی را به شکل تجربی کار کرده‌ام.

کار نقاشی را زیر نظر کدام استاد یا اساتید کار کردید؟

زیر نظر استاد بهمن و استاد نجومی و جناب استاد کاظمی

اساتیدی نام بردید قم هستند؟

جناب آقای استاد بهمن و استاد نجومی قم هستند و جناب آقای استاد کاظمی تهران هستند.

شما فقط نقاشی کار کرده‌اید؟

خب نقاشی خودش رشته‌های مختلف دارد؛ آبرنگ، گواش، مدادرنگی، رنگ روغن و کنته و ذغال

شما به تمام این رشته‌ها تبحر دارید و آشنایید؟

بله

گویا شما آموزش هم دارید، چه مدت هست که این کار را انجام می‌دهید؟

بله، من در حدود ۹ سال هست که آموزش نقاشی دارم

شما فقط در آموزشگاه آموزش می‌دهید و یا در سطح هنرستان و مدارس هم این برنامه را دارید؟

حقیقتش به دلیل ضیق‌وقت قبلاً فرصت تدریس و آموزش در غیر آموزشگاه را نداشتم؛ اما در حال حاضر که کارم سبک‌تر شده اگر پیش نهاد خوبی باشد می‌پذیرم

شما از چه زمانی وارد بازار کار شدید؟

رسماً حدود ۶ سال هست ولی در واقع از همان ۹ سال پیش که آموزش را شروع کردم، در واقع به نوعی وارد بازار کار شدم.

شما با مجموعه‌های نشر کتاب و یا مجلات هم ارتباط کاری داشتید؟

بله، از آنجایی که کار ما در مجموعه‌ی ساختمان ناشران قم هست و خیلی از ناشران (به دلیل هم‌جواری) آمدند و با کارهای آشنا شده‌اند و پسندید؛ علی الخصوص کار «گل و مرغ» که در طرح جلد یا صفحه‌آرایی کتاب که از کارهای ما استفاده شده است.

در حوزه کودک هم اثری داشتید؟

به صورت مستقیم نداشتم؛ اما کارآموزهایی داشتم که کار کودک انجام داده‌اند.

کار شما فقط دستی انجام می‌شود و یا احتمالاً از کامپیوتر هم استفاد می‌کنید؟

فقط دستی انجام میدهیم و اصلاً کار دیجیتال نداریم؛ حتی طراحی هم فقط دستی انجام می‌دهیم.

شما در کارتان از سبک استادی هم پیروی می‌کنید؟

به هرحال ما کارآموز اساتیدی بودیم که زیر نظر آن اساتید بودیم و از سبک ایشان استفاده می‌کنیم، اما خب سلیقه در هنر بسیار مهم است و در کار خودمان از سلیقه‌ی شخصی استفاده کرده‌ایم؛ چون کل هنر سلیقه است. وقتی شما اِتودزدن، رنگ گذاشتن و یا رنگ‌آمیزی را آموزش دیدید، الان از آن آموزش آمدیم با سلیقه‌ی خود تلفیق کردیم و اثری خلق کرده‌ایم.

هم اکنون به نقطه‌ای رسیدید که خودتان را صاحب سبک بدانید؟

من تا زمانیکه شاگردی استادی را می‌کنیم خیر؛ چراکه هنوز هم شاگردی می‌کنم.

برای علاقمندان به کار نقاشی چه توصیه‌ای دارید؟

کار نقاشی از طراحی شروع می‌شود که در واقع با یک مداد شروع و اتود می‌زند. در این رشته سن و سال اهمیتی ندارد. من کارآموزی داشتم که برای شروع سن بالای ۵۰ سال را داشته و فوقالعاده نقاش عالی شده و لذت می‌بریم از نقاشی کشیدن ایشان؛ به طوری که دوستان اطراف او می‌نشینند و کار او را تماشا می‌کنند. من خیلی دوست دارم همه طعم شیرین نقاشی یا طراحی را بچشند؛ چراکه واقعاً دنیای زیبایی دارد.

در نقاشی آیا ضرورت دارد که انسان ذاتاً چنین هنری را داشته باشد؟

نقاشی این‌گونه نیست. وقتی کسی ذوق نقاشی دارد، شروع می‌کند. حتی کسانی داریم که با بی‌علاقگی وارد این رشته می‌شوند؛ اما وقتی ادامه می‌دهند، دیگر نمی‌توانند از این کار جدا شوند و رهایش کنند. باید کار کنند و تجربه کنند تا ببینند که چقدر لذتبخش است.

معضل و اشکال در کار شما چیست؟

بزرگترین معضل در کار ما این است که محدودیت طرح و مدل داریم؛ اینکه ما نمی‌توانیم هر طرح و مدلی را روی کاغذ یا بوم نقاشی بیآوریم و یا اگر بیاوریم امکان ارائه‌ی آن را نداریم. نقاشی یک هنر آزاد و نوعی خلاقیت است. نقاشی آنچه در ذهنش هست می‌بایست آن را روی کاغذ و یا بوم پیاده کند و از رنگ و طرحی که دوست دارد استفاده کند و ما در ایران با محدودیت طرح و مدل روبرو هستیم و بایستی درچارچوبی محدود کار کنیم.

این طور که شما می‌گویید در واقع در کارهای شخصی هم این محدودیت دیده می‌شود؟

بله، اگر بخواهیم کارهای خود را به نمایش بگذاریم و عرضه کنیم نمی‌توانیم. کافی‌ست کمی از تصویری که می‌خواهیم ارائه کنیم باز باشد امکان عرضه نیست. از هر طرفی از کار ما بهانه گرفته می‌شود. مثلاً در اثری که با کنته و ذغال کشیده بودم، تصویری خلق کردم که نشان دهم با ذغال می‌توانم مجسمه‌ای را بکشم که جنسیت چوب را در طرح نشان دهم. فقط چون این مجسمه کمی از ساق پای سوژهی من پیدا بود؛ مجبور شدم آن بخش از پا را بپوشانم تا امکان در معرض دید عموم قرارگرفتن را پیدا کند و این بود که کار من خراب شد.

برای بالا بردن سطح کیفی کار نقاشی پیشنهاد شما چیست؟

این‌که از آموزش در دوره‌ای قانع نشویم و فکر نکنیم دیگر نیازی به آموزش نداریم. همراه با آموزش دادن، آموزش هم ببینیم. تکنیک‌های مختلفی در دنیا هست که ما اکنون به وسیله‌ی اینترنت دسترسی پیدا می‌کنیم، می‌بینیم هنرمندانی هستند که بسیار قوی کار می‌کنند و حیف است که ما درجا بزنیم و بگوییم: چون چند سال کارآموزی کرده‌ایم دیگر تکمیل شده‌ایم.

یک نقاش، علاوه بر علم نقاشی به چه علوم و یا تکنیکی برای بهبود کارش نیازمند است؟

خیلی‌ها به مطالعه اشاره می‌کنند که یک چیز معمولی است؛ چراکه ما در حیطه‌ی هنر، چیزی که خوانده‌ایم و یاد گرفته‌ایم، بعد از آن وارد مرحله‌ی تجربه می‌شویم. در مرحله‌ی هنر فقط باید کار را تجربه کرد. این تجربه باعث می‌شود که پیشرفت خیلی زیاد در کار انجام شود. من ترجیح مطالعه بر تجربه را موافق نیستم؛ چرا که کار هنر بیشتر عملی هست. من خودم تابلویی دارم که حدود سال کار مستمر روی آن انجام داده‌ام و در این سه سال تجربه کرده‌ام هرچیزی را و بدون اغراق می‌گویم که روزی حدود ۲ ساعت روی آن کار کرده‌ام و هر ساعتی برای من تجربه‌ای بوده است.

به تأیید صحبت شما فکر می‌کنم طبیعتگردی و دیدن جاهای مختلف می‌تواند یکی از تکنیکهای کمکی برای نقاش باشد؟

بسیار عالی! بسیار عالی! ما خیلی از نقاش‌های بزرگ را داریم که چون مرد هستند و سفر برای ایشان خیلی راحت‌تر هست، واقعاً نقاشی‌های ایشان خیلی بهتر و عالی‌ترند و حس عجیبی دارد. یکی از تجربه‌های زیبای جناب استاد بهمن این هست که می‌گویند: هر زمان که می‌خواهید حتی یک برگ بکشید؛ حداقل یک ساعت آن را نگاه کنید و یا این که حداقل به طبیعت بروید و برگ را خوب نگاه کنید و بعد بیایید هرچه از آن در خاطر دارید بکشید. این خیلی زیباتر است از آن‌که ما عکس بگیریم و بعد بیاییم از روی آن کار کنیم. نقاش به دنبال این است که اثری خلق کند که بیننده از آن لذت ببرد و این نیست که بگوییم اگر در این جای کار از فلان رنگ استفاده کرده؛ چون حالش خوب بوده یا نبوده این کار را کرده، من این طور مسائل را نمی‌توانم بپذیرم.

شما در مسابقات و یا نمایشگاه‌ها هم شرکت کرده‌اید؟

من از سال ۹۱تا کنون ۷ نمایشگاه برگزار کرده‌ام و در قم برگزار شده که دو تا از آنها انفرادی برگزار شده و ۵ نمایشگاه گروهی برگزار کرده‌ایم.

نظرتون درباره‌ی نشست مشترک بین ناشران و طراحان چیست؟

بسیار عالی، بسیارعالی. اگر چنین اتفاقی بیافتد قطعاً خیلی خوب و مفید خواهد بود.

برای معرفی کارهاتون از چه ابزار و یا فضایی استفاده می‌کنید؟

در حال حاضر که برای معرفی کار نمایشگاه دائمی داریم تا مخاطبان ما در جریان آخرین آثار پدید آمده قرار بگیرند و در اینستاگرام مخصوص کارآموزانمان صفحه‌ای داریم، اما در کل کار آنچنانی انجام نداده‌ایم.

با توجه به حال و هوای سؤالات مطرح شده، اگر نکته و یا سؤالی که می‌بایست پرسیده می‌شد و من نپرسیدم بفرمائید استفاده کنیم…

نه، خیلی ممنون لطف کردید که تشریف آوردید، وقت گذاشتید و این حرف‌ها را شنیدید. ولی دوست داریم به این رشته بهای بیشتری داده شود، فقط همین. ما بچه‌هایی داریم با استعدادهای بسیار زیبا؛ اینکه گفتم بچه‌ها نه این‌که سن آنها پایین باشد، هم در سنین پایین داریم و هم در سنین بالا، استعدادهایی بی‌نظیر. این‌ها شناخته می‌شوند اما هیچ کاری برایشان نمی‌توان کرد. امیدواریم موقعیتی ایجاد شود که اینها شناخته شوند و کار ایشان معرفی شود. هنوز که ما نتوانسته‌ایم برایشان کاری انجام دهیم و کسی کمک ما نکرده‌است.

من هم تشکر می‌کنم از وقتی که در اختیار ما قرار دادید و اجازه دادید تا با هم گپ و گفتگویی داشته باشیم.

 

سلام و وقت به خیر دارم خدمتتون لطف کنید معرفی کاملی از خودتون داشته باشید…

سلام عرض می‌کنم ، من ملیحه احمدی متولد سال ۷۱ و ساکن قم هستم . کارشناسی گرافیک از دانشگاه هنر تهران و کارشناسی ارشد رشته نقاشی از دانشگاه الزهرا. کار تصویر سازی را ۱۰ سال هست که شروع کردم و با ناشران مختلفی از قم و جاهای دیگر کار می‌کنم و در واقع قبل از این‌که وارد دانشگاه بشم کار را شروع کردم.

از چه زمانی رسماً وارد بازار کار شدید؟

می‌توانم بگویم از همان ۱۰ سال پیش رسماً کارم را شروع کردم ولی خب اون‌وقت در قم هنوز کارهای دستی خوب جا نیافتاده بود و من کار دیجیتال انجام می‌دادم و بعد از اینکه دانشگاه رفتم کارهای دستی از تهران و شهرهای دیگر شروع شد و به این ترتیب به صورت جدی کارم را ادامه دادم.

شما عمدتاً برای کدام گروه سنی خلق اثر دارید؟ با این تقسیم بندی که بین خردسال ، کودک و نوجوان بیشتر برای کدام این ها؟

بیشتر کارهایی که داشتم برای کودک بوده و بعد نوجوان و نهایتاً خردسال ؛ علت هم شاید این بوده که سادگی که نیازمند کار خردسال هست در کارهای من دیده نمی‌شه.

از کار با ناشرها به ویژه ناشرین قم رضایت دارید؟

بله ، چرا که نه. واقعیت این هست که پیشرفت خیلی خوبی در بین ناشران (کودک) نسبت به قبل دیده می‌شه و خیلی خوشحال کننده است و نسبت به کارهای ضعیف گذشته پیشرفت خیلی خوبی دیده می‌شود. البته بهتر هم میشود اگر کمی دست تصویرگر را باز بگذارند. چون تِم کارهای ناشرین قم عمدتاً مذهبی هست و اگر بیشتر اعتماد شود کار بهتری خلق می‌شود. البته کار مذهبی محدودیت‌هایی دارد که مخصوص خودش هست و هیچ اعتراضی به آن وارد نیست ولی لازمه دست تصویرگر کمی بازتر شود.

اشاره‌ای در بین صحبت هایی بود، اما بصورت دقیق بفرمائید شما کار دستی انجام می‌دهید یا دیجیتال؟

من از اول کارم را با اکریلیک شروع کردم و خیلی هم به این تکنیک وفادار هستم و دوست دارم اما کار دیجیتال هم بسته به سلیقه ناشر انجام می‌دم ولی خب ترجیح خودم کارستی هست با تکنیک اکریلیک و تا جایی که بتوانم ناشر را مجاب به کار دستی می‌کنم.

درباره کارهاتون از خود بچه‌ها هم کمک می‌گیرید و نظرخواهی می‌کنید؟

گاهی این کار را انجام می‌دهم و خب الزامی هم روی این کار ندارم.

در کارهایی که خلق می‌کنید از الگو یا سبک خاصی پیروی می‌کنید؟

من کارهای خانم «ربه کا» تصویرگر فرانسوی را خیلی دوست دارم (اگه اشتباه نکنم فرانسوی هستند). خیلی کارهاشون را دوست دارم و همیشه سعی کردم کارهاشون را دنبال کنم ، البته تأثیر آنچنانی از کارهاشون نمی‌گیرم، اما شدیداً به آثار ایشان علاقمندم.

در کارهایی که خلق می‌کنید ، آیا به این نکته توجه دارید که خودتان را به نگاه کودک و فضای درونی کودک نزدیک کنید ؟

بله خیلی

این کار را چطور انجام می‌دهید؟

اما همیشه سعی می‌کنم از نگاه کودک ببینم ؛ ولی به دلیل محدودیت‌هایی که هست و ممکن است کاری مورد تأیید واقع نشود وآن‌وقت هست که مجبورم نگاه ناشر را در الویت قرار بدهم ، در واقع همیشه من یک تضادی دارم که مثلاً الان که دارم این کار را انجام می‌دهم آیا مورد قبول ناشر هم هست یا نه. البته در اغلب موارد بعضی ناشرها هستند که بواسطه‌ی بعضی محدودیت‌ها که ایجاد می‌کنند چنین اتفاقی می‌افتد.

پس این اتفاق در کار شما افتاده که گاهی علی‌رغم میل، مجبور به تأمین نظر ناشر در کارهایی که انجام می‌دهید شده باشید؟

بله و فکر می‌کنم این مشکلی هست که دیگر همکاران من با آن مواجه هستند.

نکته‌ای که من می‌خواهم به آن برسم این است که آیا شما رضایت ناشر را بر رضایت خود در آثارتان ترجیح می‌دهید؟ چرا که ما داریم افرادی که اگر کاری دل‌چسب و مورد تأیید خودشان قرار نگیرد اجازه‌ی نشر آن را نمی‌دهند….

ببینید ، من که قطعاً باید از کارم راضی باشم و اگر کاری مورد تأیید و رضایتم نباشد تحویل نمی‌دهم ؛ اما فکر می‌کنم این چالشی  هست که تمام همکاران من با آن روبرو هستند که به هرحال باید نظر کارفرما تأمین شود ، اما ما تمام تلاشمان را جهت تثبیت نظر خود اعمال می‌کنیم.

بیشتر با کدام ناشرین کار کردید و در حال حاضر با کدام؟

نمی‌شود گفت بیشتر ؛ من با ناشران مختلف کار کردم ، در همین قم با انتشارات جمال و نشر براق و نشر بهارک و انتشارات جمکران و خارج از قم با انتشارات بنشر و آستان قدس رضوی و ناشرانی که (اسم آنها را) حضور ذهن ندارم. از خارج ایران هم با یکی دو ناشر از کشور عمان و با مجموعه‌ای از کشور لبنان در شهر بیروت.

برای کسانی‌که علاقمند به کار تصویرگری هستند و مایل‌اند این رشته را دنبال کنند چه پیشنهادی دارید؟

در حال حاضر اگر کسی بخواهد وارد این رشته بشود ، من ناامیدش نمی‌کنم ولی واقعیت کمی سخت شده باید خیلی تبلیغات انجام بده و رزومه‌ی محکمی برای خودش بسازد، چون واقعاً کارها پیشرفت کرده و نسبت به سال‌های گذشته خیلی بهتر شده و رقابت سخت شده و حتماً با اساتید این رشته مرتبط باشند.

در شهر قم کجا را معرفی می‌کنید؟

در قم انجمن هنرهای تجسمی با حضور اساتید مختلف هستند، اما من خودم استادم آقای پژمان رحیم‌زاده بودند که تهران هستند.

انتخاب رشته‌ی تصویرگری توسط شما به خاطر خود کار بود و یا عواملی مثل بازار کار بود؟

خب مسلماً خود کار تصویرگری انتخاب من بود؛ چراکه وقتی وارد این رشته شدم سن کمی داشتم و به لحاظ مالی عایدی برای من نداشت و فقط علاقه‌ی من بود. البته الان اوضاع کاری خوب شده و تا حدی راضی‌کننده است.

از نگاه شما چه معضل و مشکلی در کار شما هست؟

مثل همه‌ی کارها معضل و مشکلاتی وجود دارد؛ یکی پایین آمدن تیراژ کتاب است و خیلی مثل قبل کار نیست. اوائلی که من وارد کار شده بودم خیلی پرکار بودم. همچنین خالی بودن انجمن یا نهادهای حمایتی که بتوانند تصویرگران را دور هم جمع کنند، ولو ماهی یک بار و یا دوماه یک بار که ایشان در فضایی همدیگر را ببینند و در نهایت بتوانند رزومه‌ی کاریشان را به کشورهای دیگر بفرستند و با ناشران خارجی هم کار کنند. موضوع قرارداد و به دنبال آن مسائل مالی مشکلی هست که شخصاً با این مسئله به مشکل خورده‌ام. متأسفانه خیلی اوقات مبلغی که باید به تصویرگر داده نمی‌شود و همانی هم که قرار هست به موقع پرداخت نمی‌شود و این درحالی‌ست که از او انتظار کار با کیفیت دارند.

علاوه بر اشاره‌ای که در بین صحبت داشتید برای بالا رفتن سطح کیفی کار تصویرگر، چه نظر و پیشنهاد دیگری دارید؟

شرکت در کلاس‌های معتبر که از سوی انجمن معرفی می‌شود خیلی مؤثر است و پیگیری کارهای تصویرگری روز دنیا…

تاکنون حدوداً چند جلد کتاب کار تصویرگری انجام داده‌اید؟

حدود چهار جلد کتاب شعر کودک و داستان حدود ۱۶ جلد و مابقی کار برای مجلات که در حیطهی کودک و نوجوان بودند.

به نظر شما به جز هنر تصویرگری چه عامل و یا عواملی می‌تواند به تصویرگر در کیفیت و ارتقاء سطح کار او کمک کند؟

مشورت کردن در کار خیلی مهم است. عامل دیگر مسئله مالی (یعنی نداشتن دغدغه مالی) برای تصویرگر خیلی مهم است؛ چراکه علاوه بر انگیزه می‌تواند احترام را هم با خود بیاورد. این مسئله طوری شده که فکر می‌کنم اکثر تصویرگرها از آن راضی نیستند. حداقل طبق تعرفه کار تصویرگری که از سوی انجمن تصویرگران تهران تعیین میشود پرداخت نمی‌کنند، از آن طرف در زمانی کوتاه توقع کاری با کیفیت را از تصویرگر دارند.

در این سؤالی که پرسیدم، منظورم  در موضوعات و علوم دیگر بود که آیا می‌توانند به کیفیت و بالارفتن سطح کار تصویرگر کمک شود؟

تسلط بر نقاشی خیلی می‌تواند به کار تصویرگری کمک کند. همچنین مطالعه در زمینه روانشناسی کودک. البته من خودم بیشتر به صورت تجربی و با استفاده از نگاه به نقاشی کودکان و صحبتی که بچه‌ها دارم خیلی به کارم کمک می‌کند.

با کدام مجلات کار کرده‌اید؟

با مجله پوپک، ملیکا، سلام بچه‌ها و دوست کودک دوست نوجوان

شما در نمایشگاه یا مسابقات هم حضور داشتید؟

در نمایشگاه دوسالانه تصویرسازی شرکت کرده بودم که در حدود سال ۹۴ برگزیده شدم، در جشنواره‌ی بین المللی کاریکاتور در حدود سال ۹۰ حضور داشتم و برگزیده شدم.

نظرتون درباره‌ی نشست میان ناشرین و تصویرگران چه هست؟

قطعاً خیلی تأثیرگذار هست ولی شخصاً من هنوز ندیدم

شما برای معرفی خود و آثارتان از چه ابزاری استفاده می‌کنید؟

من در اینستاگرام و فیس بوک صفحات شخصی دارم و آنجا فعال هستم

در پایان اگر نکته یا مطلبی هست که به آن اشاره نکردیم بفرمائید استفاده کنیم…

به نظرم سؤالات جامع بود و هرچند من از نوع سؤالات بی‌اطلاع بودم و بدون سابقه ذهنی به سؤالات جوابگو بودم، ولی خیلی خوب است که در سالهای اخیر در قم پیشرفت‌های خوبی در کار دیده می‌شود و کارهای خوبی انجام می‌شود و امیدوارم ادامه‌دار باشد.

ممنون از وقتی که گذاشتید و به سؤالات ما پاسخگو بودید.

من هم از شما تشکر می‌کنم

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

خدمت سرکار خانم زاهدی هستیم از تصویرگران و گرافیستهای با سابقه، لطف کنید معرفی کاملی از خودتون بفرمائید…

سلام عرض می‌کنم خدمت شما و تمام کسانی‌که این مصاحبه را می‌خوانند. خیلی خوشحالم که بعد از چند سال موقعیتی پیش آمد تا بتوانم صحبتی (در زمینه کار) داشته باشم. من لیلی زاهدی هستم متولد سال ۱۳۶۴ در استان کرمانشاه و هنرستان نزد اساتید خیلی خوب که هم اکنون در دانشگاه‌های قم و تهران تدریس می‌کنند گرافیک خواندم. فوق دیپلم هم گرافیک خواندم و برای کارشناسی چون ۷‌ سال در لیتوگرافی به صورت حرف‌های کار کرده بودم و در کنار آن طراحی می‌کردم، تصمیم گرفتم بروم چاپ بخوانم و این اندوخته‌ها را بصورت پکی تکمیل کنم؛ چرا که طراحی که کار چاپ نمیداند، کارش ناقص خواهد بود. و برای ارشد پژوهش هنر را خواندم و در حال حاضر پیگیر دکتری هستم

از چه زمانی وارد بازار کار شدید و در حال حاضر مشغول چه کاری هستید؟

از همان دوران تحصیل در هنرستان به مجله‌ی سلام بچه‌ها نزد آقایان هاشمی و باباجانی رفتم و مدیر هنری آن زمان آقای نوری یا آقای موسی‌زاده (که هر دو از اساتید بنام هستند) که بیشتر فکر کنم آقای موسی‌زاده بودند که هر دو اساتید دانشگاه من بودند، وقتی کارم را نشان دادم، پسندید. حدود سال ۸۱ بود که من رسماً وارد مجله سلام بچه‌ها شدم. از همان زمان کارهای من در پوپک، سنجاقک و مجلاتی مثل حدیث زندگی، آفرینه و خیلی از مجلاتی که الان اسم آنها را حضور ذهن ندارم و یادم نیست که بخواهم خدمتتان بگویم. در این مجلات بصورت پیوسته حدود ۱۰ سال خیلی کار کردم. متأسفانه به دلیل مسائل مالی کار گرافیک و بسته بندی محصولات باعث شد تا حدودی از کار تصویرگر فاصله بگیرم و به این کار خودم از سر اجبار استراحت بدهم و تقریباً تا سال ۹۴ کار در مجلات را انجام می‌دادم و بعضی کارهایی که کرده بودم چندین جلد کتاب بود برای استاد ارزندی که از اساتید گرافیک قم هستند. یکی از کارهایی که برای ایشان انجام دادم یادم هست که نامش «سکاکی» بود. اصل کارهایی که من انجام دادم مجلات بودند و حدود ۱۰ جلد کتاب نیز کار کردم.

بیشتر کارهایی که شما انجام داده‌اید برای چه گروه سنی بوده است؟

مجله سنجاقک که گروه سنی کودک بود، پوپک گروه سنی کودک و نوجوان هست و سلام بچه‌ها فقط گروه سنی نوجوان محسوب می‌شود و حتی برای جوانان هم مناسب بود.

کارهای دیجیتال هم در کارنامه کاری دارید؟

می‌توانستم انجام بدهم اما خیلی کم کار دیجیتال  کرده‌ام و بیشتر کار دستی کار کرده‌ام. یک سری کارها که تک رنگ بود و می‌بایست رنگی می‌شد، بعضی از این کارها با دیجیتال رنگ کردنش قشنگ‌تر بود. در واقع رنگ آمیزی دیجیتال کرده‌ام اما تصویرگری دیجیتال نه.

با کدام ناشرین در حوزه کودک کار کرده‌اید؟

در آن دوره کارهایی که به ما سفارش می‌دادند نمی‌گفتند برای کدام ناشر است. به نوعی صورت کار مافیائی بود؛ یعنی کاری که به تصویرگر و یا طراح سفارش داده میشد، مشخص نمی‌کردند ناشر کار کیست، مخصوصاً وقتی که نمی‌خواستند اسم طراح را در شناسنامه کتاب درج کنند. در واقع چند کتاب بود که طراحی جلد و صفحات آن را من انجام داده بودم ولی اسمی از من در آن کتاب ذکر نشده بود. حتی کتابی مثل «سکاکی» که من کل کارش را انجام داده بودم، تا کنون هم متوجه نشدم که توسط کدام ناشر چاپ شده است. کارها چراغ خاموش به ما سفارش و پس از اتمام تحویل گرفته میشد و ما نمی‌فهمیدم در کجا چاپ می‌شود.

شما برای کارهایی که انجام می‌دادید از نظر بچه‌ها هم استفاده می‌کردید؟

بله! کارهایی که آماده می‌کردم به بچه‌های همسایه و بعضی اقوام نشان می‌دادم و دنبال می‌کردم که آنها چه دوست دارند، این‌طور خروجی کارم را می‌گرفتم، ولی خب آن‌قدر دست ما باز نبود که بخواهیم در مجلات از نظر ایشان استفاده کنیم؛ چرا که مجلات چارچوب خاصی دارد که امکان اعمال نظر دیگران را زیاد به گرافیست نمی‌دهد. می‌بایست طبق متنی که به ما می‌دادند عمل می‌کردیم.

شما در خلق آثارتان از سبک استاد و بزرگی هم پیروی می‌کنید؟

اول کار که تماماً تقلید بود. بله در اوایل کارمجله‌ای بود که من نام طراح وگرافیست آن مجله را به خاطر ندارم، اما خیلی از روی کارهای ایشان الهام گرفتم تا آنکه سبک کاری خودم را کشف کردم و باید بگویم در همان اوائل کار سبک کاری برای خودم پیدا کردم، طوری که یکی از مدیران هنری مجله سلام بچه‌ها وقتی کارهای من را می‌دیدند به من این جمله را گفتند: «تو سبک (کارهایت) سنتی مدرن هست».

شما به این نکته توجه داشتید که خودتان را به فضای درونی و نگاه کودک نزدیک کنید؟

تقریباً، چراکه واقعاً چنین شرایطی برای ما فراهم نبود. بیشتر به دنبال این بودم که سلایق و آنچه در ذهن خودم بود اعمال کنم ولی همان‌طور که اشاره کردم از نظر کودکان در کارها با همان زبان خودشان استفاده می‌کردم و مثلاً می‌پرسیدم: این قشنگه؟ این نقاشی را دوست داری؟ من در کارهایی که انجام می‌دادم بیشتر سنتی بود و به دنبال اِلمان‌های سنتی ایرانی در کتاب‌ها، مجلات و تصویرگری‌ها بودم و هرچه می‌دیدم آن را خلاصه کرده و در کارهایم استفاده می‌کردم.

برای علاقمندان به رشته‌ی کاری شما چه پیشنهاد و توصیه‌ای دارید؟

قبل از هرچیز و در ابتدا حتماً به کلاسهای طراحی مراجعه داشته باشند؛ طراحی آناتومی اگر قوی باشد و بعد به سراغ تصویرگری بروند، خیلی موفق‌تر خواهند بود. هرچه آناتومی طراح قویتر باشد، اثر او به حالت انتزاعی هرچه که هست بخواهد خلاصه کند، باید ذهن طراح قوی باشد و تنها راهش فقط و فقط تمرین در طراحی هست. اگر زیاد طراحی کنند، راهشان برای تصویرگری باز خواهد شد.

از نگاه شما مشکلات کار تصویرگری چیست؟

دست‌هایی که آمده‌اند و کارهای سخیف و کارهای دیجیتالی که ارزشی ندارند و اثر ماندگاری نخواهد شد و تاریخ مصرف دارند و برای عده‌ای عوام که معنی خلاقیت را متوجه نیستند، این گونه کارها تولید می‌شود و خانواده‌هایی هم هستند که بدون توجه به این جهت از ابعاد کار، مصرف کننده‌ی آن هستند؛ این معظل و مشکل کار ما است.

با توجه به اینکه شما سابقه‌ی کار استخدامی و مستقل را دارید، درحال حاضر کدام را ترجیح می‌دهید؟

مسلماً برای خودم. کار استخدامی خوب است که طراح تجربه کند تا به چارچوب و نظمی در کارش برسد و به نظر من اگر از ابتدا برای خودش کار کند، طعم آن زیر دست بودن را نمی‌چشد. الان وقتی به گذشته نگاه می‌کنم، هرچند سختی هم  می‌کشیدم، اما با خود می‌گویم: چه خوب که آن دوره‌ها را گذراندم و به چارچوبی که باید می‌رسیدیم، رسیدیم.

برای بالا رفتن سطح کیفی کار تصویرگران توصیه‌ی دیگری هم دارید؟

اگر وُرک شاپ های سطح بالا در قم برگزار شود که برای تصویرگران امکان شرکت در آن باشد، خیلی عالی خواهد بود. خیلی خوب می‌شود اگر هر چند وقت یک بار یکی از اساتید بیآیند و در چنین موقعیت‌هایی برای ما صحبت کنند، خیلی تأثیرگذار خواهد بود. یادم می‌آید خود من وقتی یک جلسه نزد استاد نوری و یا استاد موسی‌زاده حاضر می‌شدم، بعد از آن جلسه کلی در بهبود و ارتقاء کار من تأثیر گذاشته بود. اگر شرایطی فراهم شود که از این اساتید استفاده شود، هر جلسه‌ی آن می‌تواند بسیار بار هنری برای مخاطبان ایجاد کند. همچنین ایجاد انجمن‌هایی برای آن دسته از تصویرگران و طراحانی که تحصیلات آکادمیک دارند و زحمت کشیده‌اند تا حامی آنها باشند و ایشان را معرفی کنند و شرایطی فراهم کنند تا باعث پیشرفت و دلگرمی ایشان بشود.

چه عامل و یا عواملی می‌تواند در رشد تصویرگر مؤثر باشد؟

آزاد بودن فکر تصویرگر با عدم دغدغه‌ی مالی. یعنی بابت مسائل مالی اگر درگیری نداشته باشد، قطعاً سطح کیفی کار او نیز بالا خواهد رفت. همه این‌که سطح کار هنر روی به تنزل و افول رفته، به دلیل مشکلات و درگیری‌های مالی آن هنرمند است. این تا جایی هست که چه بسا بخاطر پول، هنرمند کاری انجام دهد که با ذوق و طبع او سازگاری ندارد و فقط مجبور به آن شده باشد.

شما در نمایشگاه و یا مسابقات هم شرکت کرده‌اید؟

بله من خودم نمایشگاه داشته‌ام و در مسابقات طراحی استانی با موضوع معضل خشکسالی شرکت کرده بودم و اول شدم. در مسابقات عکاسی کشوری حدود سال ۸۰ شرکت کردم و رتبه‌ی سوم را کسب کردم. البته لوح تقدیر هم زیاد دارم.

نظرتون درباره‌ی نشست میان ناشران و تصویرگران چیست؟

ناشرها اغلب هوای تصویرگر را ندارند؛ گاهی در نظراتی که دارند زورگویی می‌کنند، گاهی تهدید به عدم درج نام تصویرگر در منشورات خود می‌کنند. این را من خودم دیدم و برخورد کرده‌ام که گاهی تصویرگر به خاطر مجبور بودن کاری انجام داده که نسبت به آن تمایلی ندارد و حتی حاضر شده نام او در کتابی درج نشود و نام گروه هنری فلان به جای نام تصویرگر ثبت شود. البته الان خیلی این موارد بهتر شده ولی در زمانی که من کار را شروع کردم از این کارها می‌شد و واقعاً ظلمی بود به تصویرگر.

برای معرفی کار و آثارتان از چه ابزاری استفاده می‌کنید؟

من چون ارباب رجوع خودم را دارم صفحه‌ی شخصی اینستاگرام دارم و گسترده‌اش نکرده‌ام و قصد اضافه کردن مشتری هم ندارم؛ چون خیلی سال است که مشغولم و دیگر توانایی سابق را هم ندارم. به همین دلیل زیاد به دنبال تبلیغ نیستم.

در پایان اگر حرفی و یا مطلبی که باید درباره‌اش صحبت می‌کردیم و نکردیم بفرمائید استفاده کنیم….

سلامت باشید، نه نکته‌ی خاصی نیست و ان شاالله امیدوارم هرکس دوست دارد در رشته‌ی گرافیک یا هنر پیشترفت کند، اول از همه ببیند واقعاً چقدر علاقه دارد و بعد حتماً با طراحی شروع کند. اگر با آناتومی شروع کند قطعاً موفقیت بالاتر و بهتری را خواهد داشت.

اگر فضایی برای شما ایجاد شود که کار تدریس را برای علاقمندان داشته باشید، آیا آمادگی این‌کار را دارید؟

بله

ممنون از وقتی که گذاشتید و اجازه دادید تا با شما این مصاحبه انجام شود.

من هم خیلی خوشحال شدم و توفیقی بود تا در خدمت شما باشیم و واقعاً ممنونم. سلامت باشید.