فراموش نکنید شما در دوره ای زندگی می کنید که کودکان بیش از این که با اهل بیت پیامبر صلی الله علیه و آله مانوس باشند با شخصیت های تخیلی کارتون هایشان مانوس شده اند.

با توجه به این که برنامه های کودک در این ایام فضایی آرام تر و محزون تر دارند و کوچه و محله هم نشانه های زیادی از حضور عزاداری مذهبی دارند، سعی کنید رنگ و بوی خانه را هم با این فضا هماهنگ کنید،بسیاری از خانواده ها در این روزها خودشان مراسم عزاداری برپا می کنند یا نذری می دهند، اما در خانه هایی که چنین مراسمی برپا نیست والدین بخصوص مادر، بهتر است تغییراتی در فضای خانه ایجاد کند که نشاندهنده همسویی با عزاداری ها باشد؛ قرار نیست حتما با پخش مداحی یا نوحه سرایی چنین فضایی آماده شود، می توان با تغییر رنگ لباس در روزهای تاسوعا و عاشورا، خواندن قرآن یا دعا، تغییر موسیقی هایی که معمولا در خانه پخش می شود یا با آویزان کردن یک پرچم سیاه در خانه، همسویی با عزاداران را به کودک نشان داد تا او گمان نکند این مراسم مربوط به آدم های بیرون از خانه است.

باید توجه داشت برنامه های کودک در این ایام تغییرات نسبتا زیادی پیدا می کنند؛ ترانه های شاد پخش نمی شود و فضای برنامه ها در سکوت بیشتری قرار دارد، مجری ها معمولا لباس های تیره تر می پوشند و خنده و شادی کمتری از خود نشان می دهند، بنابراین سعی کنید برای کودک برنامه های جایگزینی که متناسب با این فضاست قرار دهید.

دیدن تعزیه، دسته های عزاداری، نمایشگاه هایی که معمولا به مناسبت این ایام برگزار می شود گزینه های مناسبی است. اگر کودک را به دیدن مراسم تعزیه بردید، با زبان ساده ای روایت تعزیه را به کودک بگویید، بسیاری از کودکان به دلیل این که از داستان تعزیه سردرنمی آورند کلافه و خسته می شوند.

بد نیست سری هم به کتابفروشی ها بزنید و کتاب های داستانی را تهیه کنید که برای گروه سنی کودکان است و وقایع کربلا را با زبانی کودکانه و به صورت مصور نشان می دهد.

یک راه دیگر هم استفاده از اشعار کودکانه است، اگر کتابی در این زمینه پیدا نکردید با یک جستجوی اینترنتی می توانید گلچینی از این اشعار را تهیه کنید و برای کودکان بخوانید. همچنین می توانید کودکان را در کمک کردن به مراسم مختلف مذهبی شریک کنید، آنها می توانند در پخش کردن غذاهای نذری کمک کنند، به عزاداران خرما یا شیر تعارف کنند و خود را جزئی از عزاداران امام حسین علیه السلام ببینند.

نکته دیگری که قابل ذکر است نقد برنامه های عزاداری در مقابل کودکان است. به خاطر داشته باشید کودکان با توجه به سنشان یک داستان کلی را از محرم یاد می گیرند و نقد جزئی شما می تواند بر این کلیت یادگیری شده، اثر بگذارد. بنابراین اگر به اشعار برخی مداحان یا کیفیت یک عزاداری ایرادی وارد است این را در جمع بزرگ ترها بیان کنید نه در حضور کودکان.

شما خودتان هم این هویت مذهبی را در کودکی کسب کرده اید و با مطالعه و تعمق بیشتر در طول سال های متوالی، توانایی تشخیص درست و غلط را به دست آورده اید پس اجازه دهید هویت مذهبی کودک شکل بگیرد و در سنین نوجوانی که پرسش های اساسی تری برایش ایجاد می شود با تفکر و تعمق خودش به این جزئیات بپردازد.

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع: چهاردیواری

.

.

.

.

.

یحیی علوی­فرد، مبلغ دینی و شاعر حوزوی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری رسا، به تبیین طرح برپایی غرفه­هایی ویژه کودک و نوجوان در مسیر پیاده­روی اربعین امسال پرداخت و اظهار داشت: این طرح به همت مرکز تربیت مربی کودک و نوجوان برگزار شد که در آن تعدادی از مربیان متخصص در زمینه کودک و نوجوان برای مستقر شدن در موکب­های موجود در مسیر نجف به کربلا اعزام شدند.

 وی افزود: هر یک از طلاب اعزامی به یکی از زبان­های رایج دنیا از جمله انگلیسی، عربی، فرانسوی تسلط داشتند و با توجه به نیاز مخاطبان و مراجعه­ کنندگان به غرفه­ها، برنامه­هایی را اجرا می‌کردند، اما اکثر افراد مراجعه ‌کننده، ایرانی، عراقی، لبنانی و بحرینی بودند؛ به گفته ساکنان منطقه و بازدیدکنندگان، این طرح کاری نو و جدید بود و استقبال خوبی از این طرح صورت گرفت.

 علوی­فرد به اهداف طرح برپایی غرفه­هایی ویژه کودک و نوجوان در پیاده­روی اربعین امسال اشاره و تصریح کرد: با توجه به اینکه در ایام اربعین موکب‌هایی در مسیر نجف به کربلا برای پذیرایی و خدمت‌رسانی به زائران برپا می‌شود، اما غرفه‌هایی که برای کودکان وجود نداشت و این طرح نادیده گرفته‌شده بود و ضمن اینکه کودکان بخش قابل توجهی از این زائران را تشکیل می­دهند، امسال این طرح برگزار شد که هنوز جای کار دارد.

 وی با اشاره به تعداد مبلغان اعزام شده در این طرح گفت: تعداد مربیان و طلاب اعزامی حدود ۲۰ نفر بودند که با توجه به استقبال زائران نمی­توانستند پاسخگویی این تعداد مراجعه ­کننده باشند؛ این مبلغان در موکب­های مختلف بین مسیر نجف به کربلا، باب البغداد، کربلا، باب القبله مستقر بودند.

 این مبلغ دینی به استقبال زائران از این طرح و غرفه تأکید کرد و یادآور شد: زائران و مراجعه ­کنندگان، این طرح را کار بزرگی می­دانستند و می­گفتند در مقایسه با سایر کارهای فرهنگی که در این مسیر صورت می­گیرد، برتری دارد و برای افراد جالب بود که شما ایرانی­ها چقدر خوب در زمینه کودک و نوجوان به صورت حرفه­ای عمل می­کنید.

 علوی­فرد درباره برخی از فعالیت­های که در این طرح انجام می­شد، اشاره کرد و اظهار داشت: برگزاری مسابقه نقاشی، شعرخوانی، اهدای جوایز از جمله برنامه­های این طرح به شمار می­رفت.

خبرگزاری رسا